от ПорталУики
Версия от 20:20, 2 декември 2008 на Хирон (Беседа | приноси) (Нова страница: ==Права и крива линия== — Само светлият път на мж-дростта води към истината. — В истината е скр...)

Направо към: навигация, търсене

Права и крива линия

— Само светлият път на мж-дростта води към истината.

— В истината е скрит живо-тът.

Често българинът си служи с поговорката: „Който сЬе, ще жъне". Тази поговорка е станала международна. Наистина, ако земе-д-влецът само сЬе, без да жъне, нищо не се ползува. Остане ли житото на нивата, следната година то пак ще изникне, но земеделецът не се е възползувал от него. Следователно, ако човек само събира материали, без да ги прилага, той нищо не се ползува.

Като ученици, ще ви задам следния въ-прос: може ли правата линия да се изкриви? Ако правата се изкриви, кои са. причинитъ1 за нейното изкривяване? Като се вглеждате в живота си, намирате, че почти всичкитъ1 ви работи са. изкривени. Отрицателните положения в живота се дължат на изкривяването на нещата. Запримъф, слушате някой да казва, че не може да учи; друг казва, че не може да работи; трети не може да се движи; четверти не може да постъпва правилно и т. н. Защо човек не може да направи някои нЪ-


103

ща? Защото е изкривил правата линия в живота си.

Кога се изкривява правата линия? Когато се продължава чрезмърно. Значи, ако удължавате правата линия повече, отколкото трябва, тя или ще се изкриви, или ще остане права, но много дълга. Знаете, че най-късото разстояние между две точки е правата линия. От това гледище, казвате, че кривата линия не е нищо друго, освен сбор от множество прави. Обаче, това не е отговор на въпроса, защо правата линия се изкривява.

Като говорим за права и крива линии, ние разбираме отношенията между хората. Когато казваме, че някой човтзк е прав или постъпва право, имаме пред вид неговит правилни разумни отношения. Кажем ли за никого, че е крьв човек, разбираме, че отношенията му към хората не са правилни. Обаче, в природата, както и в живота, и правит, и кривит линии имат своето мъ-сто. Хората роптаят против кривит линии, като символ на криви постъпки, но въпръки това т си служат с криви линии. Чиниит, лъжициг, коритото и много още предмети са направени от криви линии.

И тъй, дойдем ли до идеята за кривата линия, ние търсим причинит в отклонението на човека от правата линия. Докато се е движил само по права линия, човек имал само една идея. Като се движил по пътя на правата линия, той имал съзнание само за


104

едно изм-врение. В който момент се явят в съзнанието му две идеи, той се отклонява от закона на правата линия и образува кри ва. Невъзможно е да се отклони човек от правата линия без да я изкриви. Представе те си, че по правата АВ живеят три същества: 1, 2, 3. Значи, линията АВ е разделена на три части: А^ 1 3 В. Съществото едно (1) влиза в непосредствено отношение с съществото две (2). Ако иска да влезе в отношение с съществото три (3) и да се запознае с него, то трябва да си послужи с съществото две (2) като посредник. То не може да се съобщава направо с него. В това положение съществото едно (1) започва да философствува и да търси начин, как да влезе в преко отношение с съществото три (3). Ако рече да направи това по закона на правата линия, не може да усп-ве. Нищо друго не му остава, освен да се отклони от правата линия, да се изкриви нагоре или надолу и да се запознае с съществото три (3). Като се отклони от правата линия и изкриви пътя си, съществото едно (1) знае, че за запознаване с същества, които не с непосредствено до него, има не само една възможност, но н-Ьколко.

И тъй, ако питате, защо човек изкривява пътя си и не верви всякога по права линия, можем да дадем н-Ьколко отговора. Човек изкривява пътя си, или когато обича, или когато не обича. Представете си, че единъ


105

студент верви от дома си до университета по права линия. Обаче, ако разбере, че на сж,-щата улица живее един от професорите му, към когото тема разположение, той изкривява пътя си, взима друга посока, с цел да не го среща. Ако пък на друга улица живее професор, към когото студентът има разположение, той ще изкриви пътя си, няма да се движи по права линия, за да среща професора си често. Като се движи по крива линия, чов"бк изразходва повече време и енергия, което се оправдава, когато човек обича или има разположение към дадено лице. Времето, което човеж употребява за изминаване на правата линия, е точно определено. Започне ли да се изкривява тази линия, заедно с това и времето се изменя. Затова казваме, че н-Ькои н-вща стават моментално, а други – не. Тия, които стават моментално, вервят по права линия. Тия, които не стават моментално, вервят по крива линия.

Ще кажете: Не може ли студентът да продължава да се движи по права линия? И това може, но при условие, любимият му професор да живее на сж.щата улица, на която той живее. Следователно, всбко същество, което обичате, е в състояние да възстанови вашите първични отношения, т. е. да ви верне в правия пжл. Ако един човек не ви обича, намерете друг, който ви обича. Той ще ви помогне да се вернете в правия път. Ако хората ви преследват и говорят лошо


106

за вас, г стават причина да изкривите пътя си. Искате ли да се вернете в правия път, потърсете поне един човек, който да ви съ-чувствува. Той може да ви помогне да се вернете в първото си положение, да тръгнете в правия път на живота. Достатъчно е да нам-врите един човек, който да е с вас, за да възстановите връзката си с Бога. Тогава вие казвате: Ако всички са против мене, но един е с мене, аз имам вече сила да вервя в правия път.

Когато искат да заставя г човека насила да верви в правия пжл хората постигат това по механически начин. Т'Б почват да го морализират, да го наказват, да прилагат крути мъфки към него. Като се види от всички страни ограничен, той се принуждава да верви в правия път. Той се намира между чук и наковалня, т. е. подложен е на Мойсеевия закон и, иска или не иска, подчинява се. Обаче, щом види, че едно от ограниченията е премахнато, той веднага се отклонява от правия път. Следователно, всяко механическо въздействие върху човека е дресиране, а не съзнателно възпитание. Щом се дигне тоягата на дресирането от него, той пак изкривява пътя си.

С други думи казано: Докато човек се намира под закона на наследствеността, той често попада под едни и същи навици, добри или лоши. Защо? Защото не е свободен От причината, която го заставя да се прояви


107

по един или друг Иачин. Махне ли се причината, човйк трътеа по своя естествен път, койго природата му е предначъртала. Като се изучава, човек трябва да знае, по свой вътрешен потик ли верви в правия път, или под външно, механическо въздействие. Ако верви по свой вътрешен потик, човтж и да види отворена каса, пълна с злато, ще мине и замине край нея, без да й обърне внимание Той не се интересува, има ли човек в стаята или не. И сам да е, той минава край касата и излиза вън от стаята, без да посегне към нея. Обаче, ако човек верви в правия път по механически начин, под действието на Мойсеевия закон, чрез заплашване и мора-лизиране, щом види, че е сам в стаята, вед1-нага ще посегне към касата и ще извади н-в-колко златни монети. Човек трвбва да верви в правия път без стражар. Остане ли стражар да го следва и напътва, той всбки момелт може да изкриви пътя си. Тъй щото, когато се стреми към идеен живот, чо-век трябва да се освободи от мисълта за стражаритъч

Отклоняване или изкривяване на правата линия става не само в физическия път на човека, но и в пътя на неговите мисли, чувства и постъпки. Въз основа на това, ние вадим следния закон: когато две еднородни сили се ср^вщат, те всвкога се отблъскват. Това отблъскване е причина за отклоняване или изкривяване в правия път на човечшда-


108

т мисли, чувства и желания. За реализиране на човешкигб мисли, чувства и желания тр-вб-ва да деиствуват противоположни сили, който се привличат. Вследствие на това т произ-веждат работа, светлина, топлина – условия за проява на мислигб, чувствата и желанията.

Съвременните хора не успЪват в живота си, защото между проявите на физическия и духовния живот н^ма здрава, положителна връзка. Щом връзката между тия прояви не е здрава, т не могат да се пол-зуват от т-бх. Ако връзката между физическите и духовни прояви в живота на даден човек е съзнателна, той може разумно да се ползува от т-бх. И тогава, каквото изкривяване да стане на правата линия, то е на мЪ-сто. ЗапримЪр, казваме, че не е право сту-дентът да изкривява пътя си, понеже не иска да срещне лице, което не обича. Обаче, той има право да изкриви пътя си, ако му предстои да срещне разбойници. Както човек изкривява пж.тя си, така и параходът изкривява своя пж.т. Видите ли, че един параход лжкатуши на една или на друга страна, знайте, че той среща на пътя си такива изненади, които могат да го разрушат: подводни мини, разрушени канали и др. Съзнателното отклоняване на човека от правия пжл е на място. Обаче, несъзнателното отклоняване става причина за големи страдания.

Следователно, когато казваме, че някой човек се отклонил съзнателно от правия


109

пж.т, или се вернал назад, имаме пред вид желанието му да разреши правилно известен въпрос. Когато човек сръчца на патя си непреодолими препятствия, за предпочитане е да се верне назад, отколкото да верви на-пред, с риск да разбие главата си.

– Само светлият път на м ж-дростта води към истината.

–В истината е скрит живо т т .


7. Лекция от Учителя, държана на] 11. октомврий, 1929 г. София. – ИзгрЪв.