от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Двата порядъка)
Ред 7: Ред 7:
  
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/Utreni_slova/US-05-1_Trite_rodoslovia.pdf Трите родословия - София, 1943 г.]
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/Utreni_slova/US-05-1_Trite_rodoslovia.pdf Трите родословия - София, 1943 г.]
 +
  
 
Размишление.
 
Размишление.
Въ глава 15 отъ Евангелието на Матея <се говори за два порядъка: човешки и Бо- жественъ. Засега гЬ сж въ разногласие, но •трЪбва да се съгласуватъ. Разногласието ме¬жду тЬхъ създава противоречия, както въ от¬делния човЪкъ, така и въ обществата и наро¬дите. Докато постжпвате споредъ изисквания¬та на Божествения порядъкъ, вие сте въ хар¬мония съ Цялото. Живеете ли споредъ изиск¬ванията на човешкия порядъкъ, вие сте въ дисхармония съ природата и съ Бога.
 
„Защо Твоите ученици престжпватъ пре¬данието на старите и не си миятъ ржцете, когато ядатъ хлЪбъ ?" (— 2 ст.). — Това из¬искване на старите има отношение къмъ чо¬вешкия порядъкъ. Фарисеите подържаха външ¬ната чистота, затова миеха ръцете си преди ядене. Христосъ имъ отговори, че не само външната чистота е важна, но и вътрешната.
 
„Което излиза отъ устата, излиза отъ сърдцето, и то осквернява. Отъ сърдцето из- лизатъ помисли лукави, прелюбодейства, блуд- <сгва, кражби, лъжливи свидетелства, хули.
 
Матея, гл. 15.
 
 
 
 
  
50
+
В глава 15 от Евангелието на Матея се говори за два порядъка: човешки и Божествен. Засега те са в разногласие, но трябва да се съгласуват. Разногласието между тях създава противоречия, както в отделния човек, така и в обществата и народите. Докато постъпвате според изискванията на Божествения порядък, вие сте в хармония с Цялото. Живеете ли според изискванията на човешкия порядък, вие сте в дисхармония с природата и с Бога.
Т-кзи нкща сж, които оскверняватъ човЬка, а?-
+
да яде нЯкой съ немити ржце не оскверпява-
+
човека". (— 18, 19, 20 ст.).
+
Силата на човека се заключава въ изпълне-
+
нието на вътрешния порядъкъ. Ето защо, съ-
+
знанието му требва да бжде чисто; да бжде
+
свързано съ духовния животъ, въ който нЪма
+
никакви противоречия. Докато страда и се
+
мжчи, човекъ живЪе въ временния порядъкъ
+
на нещата, дето н-Ьма вжтрешна чистота. Щомъ
+
престанатъ страданията, той влиза въ Боже-
+
ствения порядъкъ, въ света на вжтрешната
+
чистота или въ света на абсолютната чистота.
+
Защо е нуждно да влезе чов-Ькъ въ Бо-
+
жествения порядъкъ? — За да се освободи
+
отъ болестите, отъ тъмнината, отъ противоре-
+
чията. Както болниятъ се нуждае отъ свет-
+
лина, отъ въздухъ, отъ вода и отъ храна, за
+
да оздравее, така всЪки човекъ се нуждае отъ
+
вжтрешна чистота. Безъ чистота не може да
+
се живее и въ този, и въ онзи свЪтъ; чисто-
+
тата е нуждна на всЬко време. Има н-Ьща, отъ
+
които човекъ не се нуждае. НапримЬръ, нужд-
+
но ли му е да знае, какъвъ ще бжде живо-
+
тътъ му следъ 120 години? Това не е нуждно
+
днесъ, но, ако се интересува много, може да
+
знае. — Какъ? — Бждещето на човека е въ за-
+
висимость отъ сегашния му животъ. Както въ
+
с-Ьмето е скритъ бждещиятъ животъ на расте-
+
нието, така и въ всеки човЪкъ е скрито не-
+
говото бждеще. Това заачи: вътрешните ка-
+
чества се изявяватъ навънъ. Като живее, чо-
+
+
 
+
  
51
+
„Защо Твоите ученици пристъпват преданието на старите и не си мият ръцете, когато ядат хляб?” (-2ст.). – Това изискване на старите има отношение към човешкия порядък. Фарисеите подържаха външната чистота, затова миеха ръцете си преди ядене. Христос им отговори, че не само външната чистота е важна, но и вътрешната.  
н-ккъ постепенно изявява всичко, което Богъ е вложилъ въ него.
+
И тъй, който иска да бжде щастливъ, трЪбва да се стреми къмъ Божествения по¬рядъкъ За тази цель той трЪбва да спазва известни правила. Едно отъ правилата е спаз¬ване на Божествения моралъ. ВлЪзешъ ли въ абсолютния порядъкъ, ще живЪешь споредъ неговия моралъ. Ще кажете, че мжчно се жи- в^е по законигЪ и правилата на Божестве¬ния порядъкъ. Въ сжщность, мжчно се жив-Ье по законитЬ на човешкия порядъкъ, понеже сж много и неустановени. Въ Божествения порядъкъ има само единъ законъ — законътъ на любовьта. Който има любовь, н^ма про¬тиворечия; който н^ма любовь, има противо¬речия, той се ржководи отъ човЪшки закони. Въ който порядъкъ жив^ешъ, трЪбва да спаз- вашъ неговигЬ закони, а това става само чрезъ любовьта. Порядъкътъ, като сборъ отъ закони и правила, подразбира вжтрешно при¬лагане. Ако се прилагатъ само външно, на¬тъкваме се на нЪщо механическо. И здравето е вжтрешенъ процесъ. Ако организъмътъ не е здравъ отвжтре, каквито благоприятни външ¬ни условия да има, той не може да ги из¬ползува.
+
Какво е нуждно на човЪка, за да бжде здравъ? — Да определи отношенията си пър¬во къмъ Бога, после къмъ своята душа и най-после къмъ ближния си. Ако гЬзи отно¬шения сж правилни, той непременно ще бжде
+
+
 
+
  
52
+
„Което излиза от устата, излиза от сърцето, и то осквернява. От сърцето излизат помисли лукави, прелюбодейства, блудства, кражби, лъжливи свидетелства, хули. Тези неща са, които оскверняват човека, а  да яде някой с немити ръце не осквернява човека”. (-18,19,20ст.).
здравъ. Това се изисква, както отъ отделния човекъ и отъ семействата, така сжщо отъ обществата и отъ народигЬ. При такива отно¬шения, чов-Ькъ е свободенъ отъ противоре¬чията. Този е ижтьтъ, по който може да вър¬ви безпрепятствено. Не спазва ли тЪзи отно¬шения, и при най-чистия въздухъ той се за¬душава и страда; и при най-чистата храна той гладенъ остава. Чистиятъ въздухъ представя чистит-Ь мисли и желания на чов-Ька, а чистата храна — доброто въ него. Ако н&ма правил¬ни отношения къмъ Бога, чиститЬ мисли и желания ще минаватъ презъ него, безъ да го ползуватъ. Той ще бжде затворенъ за гЬхъ, както и за доброто, и ще бжде нещастенъ. Чов-Ькъ требва да отвори ума си за чиститЪ мисли, сърдцето — за чистигЬ желания, за да бжде здравъ, да има добри резултати въ жи¬вота си. Будно съзнание се изисква отъ всич¬ки, всЬки день да провЬряватъ мислитЬ и чув¬ствата си, да не допущатъ нищо нечисто въ себе си. Не е важно, какъ сте живели въ миналото, важно е, какъ живеете днесъ. Днеш- ниятъ день опред-Ьля утрешния.
+
*) Матея, гл.15.
Мнозина се спиратъ върху миналото, искатъ да знаятъ, какви сж били едно време. Това не е важно. Божествениятъ порядъкъ е въ настоящето. Сегашниятъ животъ опре¬деля и миналото, и бждещето. Живейте въ Божествения порядъкъ и не мислете нито за миналото, нито за бждещето. Божествениятъ порядъкъ свързва човека съ Първата При¬
+
+
 
+
  
53
+
Силата на човека се заключава в изпълнението на вътрешния порядък. Ето защо, съзнанието му трябва да бъде чисто; да бъде свързано с духовния живот в който няма никакви противоречия. Докато страда и се мъчи, човек живее във временния порядък на нещата, дето няма вътрешна чистота. Щом престанат страданията, той влиза в Божествения порядък, в света на вътрешната чистота или в света на абсолютната чистота.
чина на нещата и го водн въ новъ, възви- шенъ свйтъ. Влезете ли въ този св-Ьтъ, ще имате съдействието на съществата, които жи- вЬятъ тамъ. Нямате ли връзка съ тези съ¬щества, вие ще бъдете въ положението на деца, които не могатъ да ходятъ. Защо мал¬ките деца не могатъ да ходятъ? — Защото крачката имъ не съ заякнали, гръбнакътъ имъ е слабъ. Щомъ крачката и гръбнакътъ имъ се засилятъ, те постепенно се изправятъ и започватъ да ходятъ. Краката съ символъ на доброто, а гръбнакътъ —■ на моралния жи¬вотъ. Приложете доброто и Божествения мо¬ралъ, за да влЪзете въ Божествения поря¬дъкъ. Не приложите ли доброто, ще бъдете малки деца, които още пълзятъ по земята. Доброто е сила, безъ която животътъ нЪма основа. Ще кажете, че за живота на земята храната е отъ първа необходимость. Колкото е необходима храната, толкова съ нуждни светлината, водата и въздухътъ. Колкото съ важни постъпките на човека, толкова съ важ¬ни неговите мисли и чувства. Мислите, чув¬ствата и постъпките на човека требва да бъдатъ въ съгласие съ Божествения поря¬дъкъ.
+
Будно съзнание е нуждно на човека, за да бъде изправенъ къмъ своя вътрешенъ жи¬вотъ. Въ духовния животъ на човека не се позволяватъ никакви опущения. Най-малкото опущение води къмъ катастрофа. Не става ли същото и въ физическия животъ ? Достатъчно
+
+
 
+
  
54
+
Защо е нужно да влезе човек в Божествения порядък? – За да се освободи от болестите, от тъмнината, от противоречията. Както болният се нуждае от светлина, от въздух, от вода и от храна, за да оздравее, така всеки човек се нуждае от вътрешна чистота. Без чистота не може да се живее и в този, и в онзи свят; чистотата е нужна на всяко време. Има неща, от които човек не се нуждае. Например, нужно ли му е да знае какъв ще бъде животът му след 120 години? Това не е нужно днес, но, ако се интересува много, може да знае. – Как? – Бъдещето на човека е в зависимост от сегашния му живот. Както в семето е скрит бъдещият живот на растението, така и във всеки човек е скрито неговото бъдеще. Това значи: вътрешните качества се извисяват навън. Като живее, човекът постепенно извисява всичко, което Бог е вложил в него.  
е човекъ да даде пжть на една микроба въ организма си, за да заболее отъ нЪкаква опас¬на болесть. Въ 24 ч. тази микроба се размно¬жава и увеличава съ милиони. Като знаешъ това, не допущай нито една микроба въ орга¬низма си Не допущай нито една лоша мисъль въ ума си, нито едно лошо чувство въ сърд¬цето си. Допуснешъ ли ги, следъ 24 ч. гЬ ще се размножатъ толкова много, че ще запла- шатъ твоето сжществуване. Страшни сж по¬следствията на нечистотата, на нечистия жи¬вотъ. Ще кажете, че една лоша мисъль не може да разруши живота. Ако не се размно¬жава, лесно ще се справишъ съ нея, но ако се размножава, ти си изгубенъ. За да се запазите отъ нечисти мисли и чувства и отъ техните последствия, излезте отъ човешкия порядъкъ, отъ недоволството и противоречията и влезте въ Божествения порядъкъ. Требва ли отъ сутринь до вечерь да сте недоволни, да ми¬слите, защо не ви е дадено богатство, сила, знание? Работете съзнателно, съ любовь и по¬стоянство и ще постигнете всичко, каквото желаете. Богъ ви е далъ умъ, сърдце и воля — нищо не ви остава, освенъ да работите. Имашъ цигулка съ добри струни, имашъ лжкъ, имашъ и учитель. Не ти остава нищо друго, освенъ да свиришъ.
+
Въ прочетената глава виждаме, че Хри¬стосъ се натъкналъ на тогавашните учени, които подържали известни правила. И сегаш¬ните учени подържатъ известни правила и не
+
+
 
+
  
55
+
И тъй, който иска да бъде щастлив, трябва да се стреми към Божествения порядък. За тази цел той трябва да спазва известни правила. Едно от правилата е спазване на Божествения морал. Влезеш ли в абсолютния порядък, ще живееш според неговия морал. Ще кажете, че мъчно се живее по законите и правилата на Божествения порядък. В същност мъчно се живее по законите на човешкия порядък, понеже са много и неустановени. В Божествения порядък има само един закон – законът на любовта. Който има любов, няма противоречия; който няма любов, има противоречия, той се ръководи от човешки закон. В който порядък живееш, трябва да спазваш неговите закони, а това става само чрез любовта. Порядъкът, като сбор от закони и правила, подразбира вътрешно прилагане. Ако се прилагат само външно, натъкваме се на нещо механично. И здравето е вътрешен процес. Ако организмът не е здрав отвътре, каквито благоприятни външни условия да има, той не може да ги използва.  
отстжпватъ отъ тйхъ. Добре е да си миете ржцетй преди ядене, да бъдете външно чисти, но външната чистота налага и абсолютна вж¬трешна чистота. Същевременно, външната чи¬стота не изключва вжярешппт» чистота. Ако външно си нечистъ, беденъ, или боленъ, това не значи, че трйбва да се шшуснешъ вжтрешно. Ако си беденъ, това пе значи, че трйбва да •крадешъ, да убивашъ, да вършишъ престъ¬пления, за да подобришъ материалното си съ¬стояние. Бедностьта, страданията сж потикъ къмъ Божественото. Ще работишъ, ще гра- дишъ, за да влйзешъ въ Божествения поря- дькъ. Използувайте противоречията като въз¬можности за придобиване на ценности, а не като условия за спъване. За онзи, който раз¬бира, противоречията сж благо. За онзи, който не разбира, тй сж нещастие.
+
Задачата на вейки човйкъ е да използува настоящия моментъ. Той е най-важенъ, върху него се гради бждещето. Вейки моментъ носи нйщо ново за човйка, което постоянно го об¬новява. Вложете новото въ ума, въ сърдцето ■си, за да се повдигнете. Не внасяте ли нищо ново, вие сами се спъвате. Новото подмладява човйка, старото води къмъ остаряване. Вей¬ки день, вейки моментъ човйкъ трйбва да се чисти, да се обновява. Иначе, той е оежденъ яа преждевременна смърть, Колко престъпле¬ния, колко погрйшки стоятъ предъ васъ, съ които непремйнно трйбва да се справите. Вейки .день трйбва да пречиствате храната, водата и
+
+
 
+
  
56
+
Какво е нужно на човека, за да бъде здрав? – Да определи отношенията си първо към Бога, после към своята душа и най-после към ближния си. Ако тези отношения са правилни, той непременно ще бъде здрав. Това се изисква, както от отделния човек и от семействата, така също от обществата и от народите. При такива отношения човек е свободен от противоречията. Този е пътят, по който може да върви безпрепятствено. Не спазва ли тези отношения, и при най-чистия въздух той се задушава и страда; и при най-чистата храна той гладен остава. Чистият въздух представя чистите мисли и желания на човека, а чистата храна – доброто в него. Ако няма правилни отношения към Бога, чистите мисли и желания ще минават през него, без да го ползуват. Той ще бъде затворен за тях, както и за доброто, и ще бъде нещастен. Човек трябва да отвори ума си за чистите мисли, сърцето – за чистите желания, за да бъде здрав, да има добри резултати в живота си. Будно съзнание се изисква от всички, всеки ден да проверяват мислите и чувствата си, да не допущат нищо нечисто в себе си. Не е важно, как сте живели в миналото, важно е как живеете днес. Днешният ден определя утрешния.
въздуха, които приемате. Не е лесно да се на¬храни човйкъ. Отъ храната, която възприема» зависи неговиятъ бждещъ животъ. Ще каже нй- кой, че е важно да приеме малко храна, за да напълни стомаха си, да го застави да мълчи. Не е така. Въ първо време стомахътъ ще мълчи, но ако го напълнишъ съ нечиста хра¬на, ще протестира. Какъ нахрани Христосъ нйколкохилядния народъ, който бйше дошълъ да Го слуша? Колко хлйба имаше на раз¬положение ? — Седемь хлйба и нЬколко риби. „И като взе седемтй хлКба и рибитй и бла¬годари, преломи и даде на ученицитй си, а ученицитй — на народа. И ядоха всички и наситиха се". ( — 36 и 37 ст). Защо можа Христосъ да нахрани толкова хиляденъ на¬родъ съ седемь хлйба и нйколко риби ? —- Защото имаше любовь. Той бйше свързанъ съ Бога, а въ Бога сж всички възможности. Който не е свързанъ съ Бога, живйе въ човйшкия порядъкъ и страда, безпокои се, че има само единъ хлйбъ на день, съ който не може да нахрани семейството си. Чудно нйщо! Христосъ нахрани четирихиляденъ на¬родъ съ седемь хлйба, а вие не можете съ единъ хлйбъ да нахраните едно семейство. Това сж последствията на човйшкия поря¬дъкъ. Той поглъща много трудъ и усилия, а дава малко резултати. Божествениятъ поря¬дъкъ дава голйми резултати при малко трудъ и усилия. Ако искашъ да разберешъ, въ кой порядъкъ живйешъ, наблюдавай, колко рабо-
+
+
 
+
  
57
+
Мнозина се спират върху миналото, искат да знаят, какви са били едно време. Това не е важно. Божественият порядък е в настоящето. Сегашният живот определя и миналото, и бъдещето. Живейте в Божествения порядък и не мислете нито за миналото, нито за бъдещето. Божественият порядък свързва човека с Първата Причина на нещата и го води в нов, възвишен свят. Влезете ли в този свят, ще имате съдействието на съществата, които живеят там. Нямате ли връзка с тези същества, вие ще бъдете в положението на деца, които не могат да ходят. Защо малките деца не могат да ходят? – Защото крачката им не са заякнали, гръбнакът им е слаб. Щом крачката и гръбнакът им се засилят, те постепенно се изправят и започват да ходят. Краката са символ на доброто, а гръбнакът – на моралния живот. Приложете доброто и Божествения морал, за да влезете в Божествения порядък. Не приложите ли доброто, ще бъдете малки деца, които още пълзят по земята. Доброто е сила, без която животът няма основа. Ще кажете, че за живота на земята храната е от първа необходимост. Колкото е необходима храната, толкова са нужни светлината, водата и въздухът. Колкото са важни постъпките на човека, толкова са важни неговите мисли и чувства. Мислите, чувствата и постъпките на човека трябва да бъдат в съгласие с Божествения порядък.  
тишъ и какъвъ резултатъ имашъ. Изобщо, ако работишъ много, а малко придобивашъ, ти си въ човйшкия порядъкъ; ако работипгь малко, а много придобивашъ, ти си въ Божествения порядъкъ.
+
Задачата на човйка е да изучава себе си, да прави опити, постоянно да придобива нйщо ново. Нова свйтлина и повече свйтлина му е нуждна.Възприемането на светлината е непре- ривенъ процесъ. Прекъсне ли само за мо¬ментъ тока на свйтлината, той остава въ тъм¬нина, която е причина за нещастията и ката- строфитй. Всйко прекъсване на добродетели- тй води също къмъ катастрофа. Защо ще престанешъ да прилагашъ доброто? Ако си добъръ, бъди всйкога добъръ. — Не ме оце- няватъ. — Това нищо не значи. Ти проявя- вашъ доброто за себе си, а не за другитй. Нйкои прекъсватъ тока на своята свйтлина, отказватъ се отъ доброто и, въпрйки това, очакватъ щастието. Щастието не иде но пътя на човйшкия порядъкъ. Щастието се постига по пътя на постоянството, по пжтя на Боже¬ствения порядъкъ, дето любовьта цари. Тя за¬криля всички живи същества, като взема не- потрйбното отъ тЬхъ и дава потрйбното. За¬това Христосъ казва: „Азъ дойдохъ да имъ дамъ животъ и то изобилно". Значи, Божията Любовь дава, а човйшката — взема. Божията Любовь отнема с.кърбитй и страданията на човйка, а въ замйна на това му дава миръ и спокойствие на душата и на духа.
+
+
 
+
  
58
+
Будно съзнание е нужно на човека, за да бъде изправен към своя вътрешен живот. В духовния живот на човека не се позволяват никакви опущения. Най-малкото опущение води към катастрофа. Не става ли същото и във физическия живот? Достатъчно е човек да даде път на една микроба в организма си, за да заболее от някаква опасна болест. В 24ч. тази микроба се размножава и увеличава с милиони. Като знаеш това, не допущай нито една микроба в организма си. Не допущай нито една лоша мисъл в ума си, нито едно лошо чувство в сърцето си. Допуснеш ли ги, след 24 ч. те ще се размножат толкова много, че ще заплашат твоето съществуване. Страшни са последствията на нечистотата, на нечистия живот. Ще кажете, че една лоша мисъл не може да разруши живота. Ако не се размножава, лесно ще се справиш с нея, но ако се размножава, ти си изгубен. За да се запазите от нечисти мисли и чувства и от техните последствия, излезте от човешкия порядък, от недоволството и противоречията и влезте в Божествения порядък. Трябва ли от сутрин до вечер да сте недоволни, да мислите защо не ви е дадено богатство, сила, знание? Работете съзнателно, с любов и постоянство и ще постигнете всичко, каквото желаете. Бог ви е дал ум, сърце и воля – нищо не ви остава, освен да работите. Имаш цигулка с добри струни, имаш лък, имаш и учител. Не ти остава нищо друго, освен да свириш.
Човйкъ трйбва да мине презъ специална школа на самовъзпитание, да се кали, да по¬нася смйло н решително мжчнотиитй и страда¬нията. Да ходи по земята, човйкъ знае това из¬куство. Обаче, турятъ ли го да ходи по вжже, веднага той губи присжтствието на духа си, за¬щото не знае това изкуство. Тукъ, именно, ще се познае неговата вйра и самообладание. Има хора, които свободно ходятъ но вжже. 1Це ка¬жете, че това изкуство не ви интересува, не искате да ставате акробати. Нйма да ставате акробати, но като спирате вниманието си вър¬ху придобивкитй на хората, ще се научите да мислите право. Правата мисъль е Божествена—- тя е мисъль на Божестзения порядъкъ. Тя се отличава отъ човйшката по това, че никога не се прекжсва. Божественитй мисли вървятъ една следъ друга последователно. Вейка една дава условия за проява и развитие на след¬ващата. Човйшкитй МИСЛИ, обаче, не сж свърза¬ни тйсно една съ друга и често се прекжеватъ. Въ Божествения порядъкъ всички сжщества си помагатъ, въ човйшкия вейки мисли по¬вече за себе си; въ много случаи едни рабо- тятъ, а други почиватъ. Ако нйкой страда, окржжаващитй не знаятъ, какъ да му помог- натъ. Изкуство е да знаешъ, какъ да пома- гашъ Ако умре детето на вашия приятель, вие не знаете, какъ да му помогнете. Започвате да го утешавате, да му казвате, че то отишло при Бога. Ще излйзе, че, докато е било на земята, детето е било вънъ отъ Бога, а следъ
+
+
 
+
  
59
+
В прочетената глава виждаме, че Христос се натъкнал на тогавашните учени, които подържали известни правила. И сегашните учени подържат известни правила и не отстъпват от тях. Добре е да си миете ръцете преди ядене, да бъдете външно чисти, но външната чистота налага и абсолютна вътрешна чистота. Същевременно, външната чистота не изключва вътрешната чистота. Ако външно си нечист, беден, или болен, това не значи, че трябва да се напуснеш вътрешно. Ако си беден, това не значи, че трябва да крадеш, да убиваш, да вършиш престъпления, за да подобриш материалното си състояние. Бедността, страданията са подтик към Божественото. Ще работиш, ще градиш, за да влезеш в Божествения порядък. Използвайте противоречията като възможност за придобиване на ценности, а не като условия за спъване. За онзи, който разбира, противоречията са благо. За онзи, който не разбира, те са нещастие.
смъртьта си отишло при Бога. Това е нераз¬биране нь нйщата. Тогава, какъ ще се раз¬бере стихътъ, въ който е казано: „Ние жи- вйемъ и се движимъ въ Бога". Ако само на онзи свйтъ човйкъ живйе при Бога, въ този стихъ има нйщо противоречиво и непълно.
+
Кога отива човйкъ на онзи свйтъ? — Когато нйма никакънъ запасъ, нито физиче¬ски, нито духовенъ; когато е изгубилъ всички условия на земята за развитие. Това състоя¬ние наричаме крайно обедняване. Кой човйкъ обеднява? — Богатиятъ. Когато изгуби вйра въ паритй си, когато тй се обезсмислятъ за него, той се усйща празенъ, нещастенъ, бе¬денъ. За да се освободи отъ беднотията, той трйбва да се свърже съ разумни същества, да направи познанство съ душитй имъ. Това значи раздаване на своето богатство. Колкото повече души познава и на колкото повече хора е далъ нйщо отъ себе си, толкова по- богатъ става вътрешно. Свърже ли се съ Бога и Го познае, той става истински богатъ — животътъ му се осмисля. Всички хора го¬ворятъ за връзка съ Бога, разбиратъ тази идея, но като дойде до приложение, малцина я прилагатъ. Голйма е разликата между раз¬бирането и приложението. И обикновениятъ човйкъ я разбира, и светията я разбира, но резултатитй отъ тйхнитй разбирания съ раз¬лични. Ако обикновениятъ човйкъ тури ръ¬ката си върху главата на единь боленъ, ни- ,що не може да направи — болниятъ си оста¬
+
+
 
+
  
60
+
Задачата на всеки човек е да използва настоящия момент. Той е най-важен, върху него се гради бъдещето. Всеки момент носи нещо ново за човека, което постоянно го обновява. Вложете новото в ума, в сърцето си, за да се повдигнете. Не внасяте ли нищо ново, вие сами се спъвате. Новото подмладява човека, старото води към остаряване. Всеки ден, всеки момент човек трябва да се чисти, да се обновява. Иначе, той е осъден на преждевременна смърт. Колко престъпления, колко погрешки стоят пред вас, с които непременно трябва да се справите. Всеки ден трябва да пречиствате храната, водата и въздуха, които приемате. Не е лесно да се нахрани човек. От храната, която възприема, зависи неговият бъдещ живот. Ще каже някой, че е важно да приеме малко храна, за да напълним стомаха си, да го заставим да мълчи. Не е така. В първо време стомахът ще мълчи, но ако го напълниш с нечиста храна, ще протестира. Как нахрани Христос няколко хилядния народ, който беше дошъл да Го слуша? Колко хляба имаше на разположение? – Седем хляба и няколко риби. „И като взе седемте хляба и рибите и благодари, преломи и даде на учениците си, а учениците – на народа. И ядоха всички и наситиха се”. (- 36 и 37ст.). Защо можа Христос да нахрани толкова хиляден народ със седем хляба и няколко риби? – Защото имаше любов. Той беше свързан с Бога, а в Бога са всички възможности. Който не е свързан с Бога, живее в човешкия порядък и страда, безпокои се, че има само един хляб на ден, с който не може да нахрани семейството си. Чудно нещо! Христос нахрани четири хиляден народ  със седем хляба, а вие не можете с един хляб да нахраните едно семейство. Това са последствията на човешкия порядък. Той поглъща много труд и усилия, а дава малко резултати. Божественият порядък дава големи резултати при малко труд и усилия. Ако искаш да разбереш, в кой порядък живееш, наблюдавай колко работиш и какъв резултат имаш. Изобщо, ако работиш много, а малко придобиваш, ти си в човешкия порядък; ако работиш малко, а много придобиваш, ти си в Божествения порядък.
ва боленъ; ако талангливиягъ постави ръката си, болниятъ ще се мръдне малко, съ жела¬ние да стане, но по нЪмане на сила, ще оста¬не на леглото си; ако гениалииитъ направи този опитъ, болниятъ ще сс почувствува по- добре, ще се повдигне малко, ще се насърдчи; ако светията и Учительтъ поставятъ ръката си, болниятъ ще стане отъ леглото си, ще за¬почне да се движи, да се храни. Той е въз- приелъ животъ отъ тЬхъ и напълно оздра¬вява. Достатъчно е светията и Учительтъ да турятъ ръката си върху главата на нЪкой не- снособенъ ученикъ, за да започне той да ми¬сли, да учи и да се развива нормално. Дето вл&затъ светията и Учительтъ, всичко върви на добре. — Възможно ли е, само съ едно поставяне на ръката, всичко да се нарежда добре?
+
Представете си, че една кола е застанала на срЬдъ пътя и прЪчи на движението на мину¬вачите. Минава едно петгодишно дете и прави опитъ да помЬсти колата. Оттукъ я бутне, от¬тамъ я бутне, но колата не се мърда; дойде десетгодишно дете, бутне колата, но тя едва се мръдва; дойде 15 годишно момче, пораз¬търси колата, подвижи я, но не може да я махне отъ пътя; най-после дохожда младъ момъкъ, 21 годишенъ, дръпне здраво колата и я отмества отъ пътя. Следователно, искашъ ли да свършишъ една работа докрай, тр-Ьбва да имашъ силата на 21 годишния момъкъ, т. е. силата на светията и на Учителя. — И ■>'
+
+
 
+
  
61
+
Задачата на човека е да изучава себе си, да прави опити, постоянно да придобива нещо ново. Нова светлина и повече светлина му е нужна. Възприемането на светлината е непреривен процес. Прекъсне ли само за момент тока на светлината, той остава в тъмнина, която е причина за нещастията и катастрофите. Всяко прекъсване на добродетелите води също към катастрофа. Защо ще престанеш да прилагаш доброто? Ако си добър, бъди всякога добър. – Не ме оценяват. – Това нищо не значи. Ти проявяваш доброто за себе си, а не за другите. Някои прекъсват тока на своята светлина, отказват се от доброто и, въпреки това, очакват щастието. Щастието не иде по пътя на човешкия порядък. Щастието се постига по пътя на постоянството, по пътя на Божествения порядък, дето любовта цари. Тя закриля всички живи същества, като взема непотребното от тях и дава потребното. Затова Христос казва: „Аз дойдох да им дам живот и то изобилно”. Значи, Божията Любов дава а човешката – взема. Божията Любов отнема скърбите и страданията на човека, а в замяна на това му дава мир и спокойствие на душата и на духа.
безъ Учитель може. — Не може безъ Учи- тель. Той представя духовната сила въ човй¬ка, съ помощьта на която върши всичко. Който има сила, всичко може да направи. Който може да прави всичко, той е силенъ. Който търси Учителя си, който търси Бога, ще Го намйри въ себе си. Това значи, да има човйкъ връзка съ Бога. Ако връзката е пра¬вилна, човйкъ лесно разрешава мъчнотиитй си. Казано е въ Писанието: „Две жени ще бъдатъ на нивата; едната ще се вземе, дру¬гата ще остане"'. Какво означава този стихъ? Бащата има две дъщери: едната е красива, другата грозна. Когато дойде женихъ, кра¬сивата ще вземе, а грозната ще остане вкъщи. На същото основание, казвамъ: Когато има трудни, мъчноразрешими въпроси, викагь или гениалния, или светията, или Учителя. Дойде ли до груби, физически работи, дето е нуждна груба сила, тамъ викатъ обикновения или та¬лантливия.
+
 
Като не разбиратъ законитй и изисква¬нията на живота, мнозина се запитватъ, защо иматъ голйми страдания и противоречия.—За¬щото иматъ голйми желания, а малки въз¬можности за реализирането имъ. Обикнове¬ниятъ може да постигне само ограниченъ брой отъ желанията си и, като не успйва, страда, натъква се на противоречия. За да понася леко страданията, да се справя съ -тйхъ, човйкъ трйбва да се познава, да не
+
Човек трябва да мине през специална школа на самовъзпитание, да се кали, да понася смело и решително мъчнотиите и страданията. Да ходи по земята човек знае това изкуство. Обаче, турят ли го да ходи по въже, веднага той губи присъствието на духа си, защото не знае това изкуство. Тук, именно ще се познае неговата вяра и самообладание. Има хора, които свободно ходят по въже. Ще кажете, че това изкуство не ви интересува, не искате да ставате акробати. Няма да ставате акробати, но като спирате вниманието си върху придобивките на хората, ще се научите да мислите право. Правата мисъл е Божествена – тя е мисъл на Божествения порядък. Тя се отличава от човешката по това, че никога не се прекъсва. Божествените мисли вървят една след друга последователно. Всяка една дава условия за проява и развитие на следващата. Човешките мисли, обаче, не са свързани тясно една с друга и често се прекъсват. В Божествения порядък всички същества си помагат, в човешкия всеки мисли повече за себе си; в много случаи едни работят, а други почиват. Ако някой страда, окръжаващите не знаят как да му помогнат. Изкуство е да знаеш как да помагаш. Ако умре детето на вашия приятел, вие не знаете как да му помогнете. Започвате да го утешавате, да му казвате, че то отишло при Бога. Ще излезе, че докато е било на земята, детето е било вън от Бога, а след смъртта си отишло при Бога. Това е неразбиране на нещата. Тогава, как ще се разбере стихът, в който е казано: „Ние живеем и се движим в Бога”. Ако само на онзи свят човек живее при Бога, в този стих има нещо противоречиво и непълно.
 +
 
 +
Кога отива човек на онзи свят? – Когато няма никакъв запас, нито физически, нито духовен; когато е изгубил всички условия на земята за развитие. Това състояние наричаме крайно обедняване. Кой човек обеднява? – Богатия. Когато изгуби вяра в парите си, когато те се обезсмислят за него, той се усеща празен, нещастен, беден. За да се освободи от беднотията, той трябва да се свърже с разумни същества, да направи познанство с душите им. Това значи раздаване на своето богатство. Колкото повече души познава и на колкото повече хора е дал нещо от себе си, толкова по-богат става вътрешно. Свърже ли се с Бога и Го познае, той става истински богат – животът му се осмисля. Всички хора говорят за връзка с Бога, разбират тази идея, но като дойде до приложение, малцина я прилагат. Голяма е разликата между разбирането и приложението. И обикновеният човек я разбира, и светията я разбира, но резултатите от техните разбирания са различни. Ако обикновеният човек тури ръката си върху главата на един болен, нищо не може да направи – болният си остава болен; ако талантливият постави ръката си, болният ще се помръдне малко, с желание да стане, но по нямане на сила ще остане на леглото си; ако гениалният направи този опит, болният ще се почувства по-добре, ще се повдигне малко, ще се насърчи; ако светията и Учителят поставят ръката си, болният ще стане от леглото си, ще започне да се движи, да се храни. Той е възприел живот от тях и напълно оздравява. Достатъчно е светията и Учителят да турят ръката си върху главата на някой неспособен ученик, за да започне той да мисли, да учи и да се развива нормално. Дето влязат светията и Учителят, всичко върни на добре. – Възможно ли е само с едно поставяне на ръката всичко да се нарежда добре?
 +
 
 +
Представете си, че една кола е застанала на сред пътя и пречи на движението на минувачите. Минава едно петгодишно дете и прави опит да помести колата. Оттук я бутне, оттам я бутне, но колата не се мърда; дойде десетгодишно дете, бутне колата, но тя едва се мръдва; дойде 15 годишно момче, поразтърси колата, подвижи я, но не може да я махне от пътя; най-после дохожда млад момък, 21 годишен, дръпне здраво колата и я отмества от пътя. Следователно, искаш ли да свършиш една работа докрай, трябва да имаш силата на 21 годишен момък, т.е. силата на светията и на Учителя. – И без Учител може. – Не може без Учител. Той представя духовната сила в човека, с помощна на която върши всичко. Който има сила, всичко може да направи. Който може да прави всичко, той е силен. Който търси Учителя си, който търси Бога, ще Го намери в себе си. Това значи, да има човек връзка с Бога. Ако връзката е правилна, човек лесно разрешава мъчнотиите си. Казано е в Писанието: „Две жени ще бъдат на нивата; едната ще се вземе, другата ще остане”. Какво означава този стих? Бащата има две дъщери: едната е красива, другата грозна. Когато дойде жених, красивата ще вземе, а грозната ще остане вкъщи. На същото основание, казвам: Когато има трудни, мъчно разрешими въпроси, викат или гениалния, или светията, или Учителя. Дойде ли до груби, физически работи, дето е нужна  груба сила, там викат обикновения или талантливия.  
 +
 
 +
Като не разбирате законите и изискванията на живота, мнозина се запитват, защо имат големи страдания и противоречия. – Защото имат големи желания, а малки възможности за реализирането им. Обикновеният може да постигне само ограничен брой от желанията си и, като не успява, страда, натъква се на противоречия. За да понася леко страданията, да се справя с тях, човек трябва да се познава, да не превишава своите възможности. Затова е казано: „Познай себе си!” 
 +
 
 +
Познаването е свързано с любовта, а любовта – с чистотата. Ти познаваш човека, само когато го обичаш. Степента на любовта пък определя степента на чистотата. Забележете, деца, които са обичани от родителите си, всякога са чисто облечени. Ето защо, когато работите на някого се нареждат добре, ще знаете, че има някой, който го обича. Колкото по-добре вървят работите му, толкова повече хора го обичат. Онзи, на когото работите не се нареждат добре, малко хора го обичат. – Какво трябва да прави такъв човек? – Да обича. Само онзи може да обича, който има предвид благото, което Бог е определил за неговия възлюбен; после трябва да има предвид благото, което той сам е определил за него и най-после, да има предвид благото, което неговият ближен му е определил.
 +
 
 +
Какво е нужно но човека, за да прояви обичта си и да го обичат? – Да не разваля това, което Бог е създал, да не се отклонява от Божиите пътища. Не се отказвай от Божественото, което носи щастието ти. Който се държи за Божественото, колкото и да страда, в края на краищата страданията му ще се превърнат в радост. Затова е казано, че който издържи докрай, спасен ще бъде. Той разполага със сила, чрез която се справя с всичките си мъчнотии.
 
   
 
   
 
 
  
62
+
Божият Дух носи всички блага на живота.  
превишава своитй възможности. Затова е ка¬зано: „Познай себе си!"
+
Познаването е свързано съ любовьта, а любовьта — съ чистотата. Ти познавашъ чо¬вйка, само когато го обичашъ. Степеньта на любовьта пъкъ опредйля степеньта на чисто¬тата Забележете, деца, които сж обичани отъ родителитЬ си, всйкои» сж чисто облйчени. Ето защо, когато работитй на нйкого се на- реждатъ добре, ще знаете, че има нйкой, кой¬то го обича. Колкото по-добре вървятъ рабо¬титй му, толкова повече хора го обичатъ. Он¬зи, на когото работитй не се нареждатъ добре, малко хора го обичатъ. —- Какво трйбва да прави такьвь човЬкь? — Да обича. Само онзи може да обича, който има предъ видъ благото, което Богъ е опредйлилъ за него¬вия възлюбенъ; после трйбва да има предъ видъ благото, което той самъ е опрелйлилъ за него и най-после, да има предъ видъ благото, което неговиятъ ближенъ му е опредйлилъ
+
Какво е нуждно на човйка, за да прояви обичьта си и да го обичатъ? — Да не раз¬валя това, което Богъ е създалъ, да не се отклонява отъ Божиитй пжтища. Не се от¬казвай отъ Божественото, което носи щастието ти. Който се държи за Божественото, колкото и да страда, въ края на краищата, страданията му ще се превърнатъ въ радость. Затова е казано, че който издържи докрай, спасенъ ще бжде. Той разполага съ сила, чрезъ която се справя съ всичкитй си мжчнотии.
+
+
 
    
 
    
  
63
+
3. Утринно Слово от Учителя, държано на 6 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгревът.
— Божиягъ Духъ носи"всичкит^ Лдага на живота.
+
5 Утринно Слово отъ Учителя, държано на
+
6 октомврий, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгр%въ„
+

Версия от 09:44, 11 август 2011

Утринни слова - Пета година (1935 - 1936)

Трите родословия, том 1


Двата порядъка

Трите родословия - София, 1943 г.


Размишление.

В глава 15 от Евангелието на Матея се говори за два порядъка: човешки и Божествен. Засега те са в разногласие, но трябва да се съгласуват. Разногласието между тях създава противоречия, както в отделния човек, така и в обществата и народите. Докато постъпвате според изискванията на Божествения порядък, вие сте в хармония с Цялото. Живеете ли според изискванията на човешкия порядък, вие сте в дисхармония с природата и с Бога.

„Защо Твоите ученици пристъпват преданието на старите и не си мият ръцете, когато ядат хляб?” (-2ст.). – Това изискване на старите има отношение към човешкия порядък. Фарисеите подържаха външната чистота, затова миеха ръцете си преди ядене. Христос им отговори, че не само външната чистота е важна, но и вътрешната.

„Което излиза от устата, излиза от сърцето, и то осквернява. От сърцето излизат помисли лукави, прелюбодейства, блудства, кражби, лъжливи свидетелства, хули. Тези неща са, които оскверняват човека, а да яде някой с немити ръце не осквернява човека”. (-18,19,20ст.).

  • ) Матея, гл.15.

Силата на човека се заключава в изпълнението на вътрешния порядък. Ето защо, съзнанието му трябва да бъде чисто; да бъде свързано с духовния живот в който няма никакви противоречия. Докато страда и се мъчи, човек живее във временния порядък на нещата, дето няма вътрешна чистота. Щом престанат страданията, той влиза в Божествения порядък, в света на вътрешната чистота или в света на абсолютната чистота.

Защо е нужно да влезе човек в Божествения порядък? – За да се освободи от болестите, от тъмнината, от противоречията. Както болният се нуждае от светлина, от въздух, от вода и от храна, за да оздравее, така всеки човек се нуждае от вътрешна чистота. Без чистота не може да се живее и в този, и в онзи свят; чистотата е нужна на всяко време. Има неща, от които човек не се нуждае. Например, нужно ли му е да знае какъв ще бъде животът му след 120 години? Това не е нужно днес, но, ако се интересува много, може да знае. – Как? – Бъдещето на човека е в зависимост от сегашния му живот. Както в семето е скрит бъдещият живот на растението, така и във всеки човек е скрито неговото бъдеще. Това значи: вътрешните качества се извисяват навън. Като живее, човекът постепенно извисява всичко, което Бог е вложил в него.

И тъй, който иска да бъде щастлив, трябва да се стреми към Божествения порядък. За тази цел той трябва да спазва известни правила. Едно от правилата е спазване на Божествения морал. Влезеш ли в абсолютния порядък, ще живееш според неговия морал. Ще кажете, че мъчно се живее по законите и правилата на Божествения порядък. В същност мъчно се живее по законите на човешкия порядък, понеже са много и неустановени. В Божествения порядък има само един закон – законът на любовта. Който има любов, няма противоречия; който няма любов, има противоречия, той се ръководи от човешки закон. В който порядък живееш, трябва да спазваш неговите закони, а това става само чрез любовта. Порядъкът, като сбор от закони и правила, подразбира вътрешно прилагане. Ако се прилагат само външно, натъкваме се на нещо механично. И здравето е вътрешен процес. Ако организмът не е здрав отвътре, каквито благоприятни външни условия да има, той не може да ги използва.

Какво е нужно на човека, за да бъде здрав? – Да определи отношенията си първо към Бога, после към своята душа и най-после към ближния си. Ако тези отношения са правилни, той непременно ще бъде здрав. Това се изисква, както от отделния човек и от семействата, така също от обществата и от народите. При такива отношения човек е свободен от противоречията. Този е пътят, по който може да върви безпрепятствено. Не спазва ли тези отношения, и при най-чистия въздух той се задушава и страда; и при най-чистата храна той гладен остава. Чистият въздух представя чистите мисли и желания на човека, а чистата храна – доброто в него. Ако няма правилни отношения към Бога, чистите мисли и желания ще минават през него, без да го ползуват. Той ще бъде затворен за тях, както и за доброто, и ще бъде нещастен. Човек трябва да отвори ума си за чистите мисли, сърцето – за чистите желания, за да бъде здрав, да има добри резултати в живота си. Будно съзнание се изисква от всички, всеки ден да проверяват мислите и чувствата си, да не допущат нищо нечисто в себе си. Не е важно, как сте живели в миналото, важно е как живеете днес. Днешният ден определя утрешния.

Мнозина се спират върху миналото, искат да знаят, какви са били едно време. Това не е важно. Божественият порядък е в настоящето. Сегашният живот определя и миналото, и бъдещето. Живейте в Божествения порядък и не мислете нито за миналото, нито за бъдещето. Божественият порядък свързва човека с Първата Причина на нещата и го води в нов, възвишен свят. Влезете ли в този свят, ще имате съдействието на съществата, които живеят там. Нямате ли връзка с тези същества, вие ще бъдете в положението на деца, които не могат да ходят. Защо малките деца не могат да ходят? – Защото крачката им не са заякнали, гръбнакът им е слаб. Щом крачката и гръбнакът им се засилят, те постепенно се изправят и започват да ходят. Краката са символ на доброто, а гръбнакът – на моралния живот. Приложете доброто и Божествения морал, за да влезете в Божествения порядък. Не приложите ли доброто, ще бъдете малки деца, които още пълзят по земята. Доброто е сила, без която животът няма основа. Ще кажете, че за живота на земята храната е от първа необходимост. Колкото е необходима храната, толкова са нужни светлината, водата и въздухът. Колкото са важни постъпките на човека, толкова са важни неговите мисли и чувства. Мислите, чувствата и постъпките на човека трябва да бъдат в съгласие с Божествения порядък.

Будно съзнание е нужно на човека, за да бъде изправен към своя вътрешен живот. В духовния живот на човека не се позволяват никакви опущения. Най-малкото опущение води към катастрофа. Не става ли същото и във физическия живот? Достатъчно е човек да даде път на една микроба в организма си, за да заболее от някаква опасна болест. В 24ч. тази микроба се размножава и увеличава с милиони. Като знаеш това, не допущай нито една микроба в организма си. Не допущай нито една лоша мисъл в ума си, нито едно лошо чувство в сърцето си. Допуснеш ли ги, след 24 ч. те ще се размножат толкова много, че ще заплашат твоето съществуване. Страшни са последствията на нечистотата, на нечистия живот. Ще кажете, че една лоша мисъл не може да разруши живота. Ако не се размножава, лесно ще се справиш с нея, но ако се размножава, ти си изгубен. За да се запазите от нечисти мисли и чувства и от техните последствия, излезте от човешкия порядък, от недоволството и противоречията и влезте в Божествения порядък. Трябва ли от сутрин до вечер да сте недоволни, да мислите защо не ви е дадено богатство, сила, знание? Работете съзнателно, с любов и постоянство и ще постигнете всичко, каквото желаете. Бог ви е дал ум, сърце и воля – нищо не ви остава, освен да работите. Имаш цигулка с добри струни, имаш лък, имаш и учител. Не ти остава нищо друго, освен да свириш.

В прочетената глава виждаме, че Христос се натъкнал на тогавашните учени, които подържали известни правила. И сегашните учени подържат известни правила и не отстъпват от тях. Добре е да си миете ръцете преди ядене, да бъдете външно чисти, но външната чистота налага и абсолютна вътрешна чистота. Същевременно, външната чистота не изключва вътрешната чистота. Ако външно си нечист, беден, или болен, това не значи, че трябва да се напуснеш вътрешно. Ако си беден, това не значи, че трябва да крадеш, да убиваш, да вършиш престъпления, за да подобриш материалното си състояние. Бедността, страданията са подтик към Божественото. Ще работиш, ще градиш, за да влезеш в Божествения порядък. Използвайте противоречията като възможност за придобиване на ценности, а не като условия за спъване. За онзи, който разбира, противоречията са благо. За онзи, който не разбира, те са нещастие.

Задачата на всеки човек е да използва настоящия момент. Той е най-важен, върху него се гради бъдещето. Всеки момент носи нещо ново за човека, което постоянно го обновява. Вложете новото в ума, в сърцето си, за да се повдигнете. Не внасяте ли нищо ново, вие сами се спъвате. Новото подмладява човека, старото води към остаряване. Всеки ден, всеки момент човек трябва да се чисти, да се обновява. Иначе, той е осъден на преждевременна смърт. Колко престъпления, колко погрешки стоят пред вас, с които непременно трябва да се справите. Всеки ден трябва да пречиствате храната, водата и въздуха, които приемате. Не е лесно да се нахрани човек. От храната, която възприема, зависи неговият бъдещ живот. Ще каже някой, че е важно да приеме малко храна, за да напълним стомаха си, да го заставим да мълчи. Не е така. В първо време стомахът ще мълчи, но ако го напълниш с нечиста храна, ще протестира. Как нахрани Христос няколко хилядния народ, който беше дошъл да Го слуша? Колко хляба имаше на разположение? – Седем хляба и няколко риби. „И като взе седемте хляба и рибите и благодари, преломи и даде на учениците си, а учениците – на народа. И ядоха всички и наситиха се”. (- 36 и 37ст.). Защо можа Христос да нахрани толкова хиляден народ със седем хляба и няколко риби? – Защото имаше любов. Той беше свързан с Бога, а в Бога са всички възможности. Който не е свързан с Бога, живее в човешкия порядък и страда, безпокои се, че има само един хляб на ден, с който не може да нахрани семейството си. Чудно нещо! Христос нахрани четири хиляден народ със седем хляба, а вие не можете с един хляб да нахраните едно семейство. Това са последствията на човешкия порядък. Той поглъща много труд и усилия, а дава малко резултати. Божественият порядък дава големи резултати при малко труд и усилия. Ако искаш да разбереш, в кой порядък живееш, наблюдавай колко работиш и какъв резултат имаш. Изобщо, ако работиш много, а малко придобиваш, ти си в човешкия порядък; ако работиш малко, а много придобиваш, ти си в Божествения порядък.

Задачата на човека е да изучава себе си, да прави опити, постоянно да придобива нещо ново. Нова светлина и повече светлина му е нужна. Възприемането на светлината е непреривен процес. Прекъсне ли само за момент тока на светлината, той остава в тъмнина, която е причина за нещастията и катастрофите. Всяко прекъсване на добродетелите води също към катастрофа. Защо ще престанеш да прилагаш доброто? Ако си добър, бъди всякога добър. – Не ме оценяват. – Това нищо не значи. Ти проявяваш доброто за себе си, а не за другите. Някои прекъсват тока на своята светлина, отказват се от доброто и, въпреки това, очакват щастието. Щастието не иде по пътя на човешкия порядък. Щастието се постига по пътя на постоянството, по пътя на Божествения порядък, дето любовта цари. Тя закриля всички живи същества, като взема непотребното от тях и дава потребното. Затова Христос казва: „Аз дойдох да им дам живот и то изобилно”. Значи, Божията Любов дава а човешката – взема. Божията Любов отнема скърбите и страданията на човека, а в замяна на това му дава мир и спокойствие на душата и на духа.

Човек трябва да мине през специална школа на самовъзпитание, да се кали, да понася смело и решително мъчнотиите и страданията. Да ходи по земята човек знае това изкуство. Обаче, турят ли го да ходи по въже, веднага той губи присъствието на духа си, защото не знае това изкуство. Тук, именно ще се познае неговата вяра и самообладание. Има хора, които свободно ходят по въже. Ще кажете, че това изкуство не ви интересува, не искате да ставате акробати. Няма да ставате акробати, но като спирате вниманието си върху придобивките на хората, ще се научите да мислите право. Правата мисъл е Божествена – тя е мисъл на Божествения порядък. Тя се отличава от човешката по това, че никога не се прекъсва. Божествените мисли вървят една след друга последователно. Всяка една дава условия за проява и развитие на следващата. Човешките мисли, обаче, не са свързани тясно една с друга и често се прекъсват. В Божествения порядък всички същества си помагат, в човешкия всеки мисли повече за себе си; в много случаи едни работят, а други почиват. Ако някой страда, окръжаващите не знаят как да му помогнат. Изкуство е да знаеш как да помагаш. Ако умре детето на вашия приятел, вие не знаете как да му помогнете. Започвате да го утешавате, да му казвате, че то отишло при Бога. Ще излезе, че докато е било на земята, детето е било вън от Бога, а след смъртта си отишло при Бога. Това е неразбиране на нещата. Тогава, как ще се разбере стихът, в който е казано: „Ние живеем и се движим в Бога”. Ако само на онзи свят човек живее при Бога, в този стих има нещо противоречиво и непълно.

Кога отива човек на онзи свят? – Когато няма никакъв запас, нито физически, нито духовен; когато е изгубил всички условия на земята за развитие. Това състояние наричаме крайно обедняване. Кой човек обеднява? – Богатия. Когато изгуби вяра в парите си, когато те се обезсмислят за него, той се усеща празен, нещастен, беден. За да се освободи от беднотията, той трябва да се свърже с разумни същества, да направи познанство с душите им. Това значи раздаване на своето богатство. Колкото повече души познава и на колкото повече хора е дал нещо от себе си, толкова по-богат става вътрешно. Свърже ли се с Бога и Го познае, той става истински богат – животът му се осмисля. Всички хора говорят за връзка с Бога, разбират тази идея, но като дойде до приложение, малцина я прилагат. Голяма е разликата между разбирането и приложението. И обикновеният човек я разбира, и светията я разбира, но резултатите от техните разбирания са различни. Ако обикновеният човек тури ръката си върху главата на един болен, нищо не може да направи – болният си остава болен; ако талантливият постави ръката си, болният ще се помръдне малко, с желание да стане, но по нямане на сила ще остане на леглото си; ако гениалният направи този опит, болният ще се почувства по-добре, ще се повдигне малко, ще се насърчи; ако светията и Учителят поставят ръката си, болният ще стане от леглото си, ще започне да се движи, да се храни. Той е възприел живот от тях и напълно оздравява. Достатъчно е светията и Учителят да турят ръката си върху главата на някой неспособен ученик, за да започне той да мисли, да учи и да се развива нормално. Дето влязат светията и Учителят, всичко върни на добре. – Възможно ли е само с едно поставяне на ръката всичко да се нарежда добре?

Представете си, че една кола е застанала на сред пътя и пречи на движението на минувачите. Минава едно петгодишно дете и прави опит да помести колата. Оттук я бутне, оттам я бутне, но колата не се мърда; дойде десетгодишно дете, бутне колата, но тя едва се мръдва; дойде 15 годишно момче, поразтърси колата, подвижи я, но не може да я махне от пътя; най-после дохожда млад момък, 21 годишен, дръпне здраво колата и я отмества от пътя. Следователно, искаш ли да свършиш една работа докрай, трябва да имаш силата на 21 годишен момък, т.е. силата на светията и на Учителя. – И без Учител може. – Не може без Учител. Той представя духовната сила в човека, с помощна на която върши всичко. Който има сила, всичко може да направи. Който може да прави всичко, той е силен. Който търси Учителя си, който търси Бога, ще Го намери в себе си. Това значи, да има човек връзка с Бога. Ако връзката е правилна, човек лесно разрешава мъчнотиите си. Казано е в Писанието: „Две жени ще бъдат на нивата; едната ще се вземе, другата ще остане”. Какво означава този стих? – Бащата има две дъщери: едната е красива, другата – грозна. Когато дойде жених, красивата ще вземе, а грозната ще остане вкъщи. На същото основание, казвам: Когато има трудни, мъчно разрешими въпроси, викат или гениалния, или светията, или Учителя. Дойде ли до груби, физически работи, дето е нужна груба сила, там викат обикновения или талантливия.

Като не разбирате законите и изискванията на живота, мнозина се запитват, защо имат големи страдания и противоречия. – Защото имат големи желания, а малки възможности за реализирането им. Обикновеният може да постигне само ограничен брой от желанията си и, като не успява, страда, натъква се на противоречия. За да понася леко страданията, да се справя с тях, човек трябва да се познава, да не превишава своите възможности. Затова е казано: „Познай себе си!”

Познаването е свързано с любовта, а любовта – с чистотата. Ти познаваш човека, само когато го обичаш. Степента на любовта пък определя степента на чистотата. Забележете, деца, които са обичани от родителите си, всякога са чисто облечени. Ето защо, когато работите на някого се нареждат добре, ще знаете, че има някой, който го обича. Колкото по-добре вървят работите му, толкова повече хора го обичат. Онзи, на когото работите не се нареждат добре, малко хора го обичат. – Какво трябва да прави такъв човек? – Да обича. Само онзи може да обича, който има предвид благото, което Бог е определил за неговия възлюбен; после трябва да има предвид благото, което той сам е определил за него и най-после, да има предвид благото, което неговият ближен му е определил.

Какво е нужно но човека, за да прояви обичта си и да го обичат? – Да не разваля това, което Бог е създал, да не се отклонява от Божиите пътища. Не се отказвай от Божественото, което носи щастието ти. Който се държи за Божественото, колкото и да страда, в края на краищата страданията му ще се превърнат в радост. Затова е казано, че който издържи докрай, спасен ще бъде. Той разполага със сила, чрез която се справя с всичките си мъчнотии.


Божият Дух носи всички блага на живота.


3. Утринно Слово от Учителя, държано на 6 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгревът.