от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
 
Ред 13: Ред 13:
 
7 ч. с. 3 юли.
 
7 ч. с. 3 юли.
  
== Окулшизъмъ и наука. ==
+
Окултизъм и наука
  
(Б. Боевъ).
+
(Б. Боев)
  
Окултниятъ ученикъ трЬбва да изучава днешнитЬ официални науки.ТЬ сж науки прЬдимно за физическия свЬтъ, а паслЬдниятъ не е ли Божественъ, като невидимия свЬтъ? За да разберемъ окултизма, най-доброто и необходимо подготовление е изучаване наукитЬ, отна-сящи се до физическия свЬтъ.
+
Окултният ученик трябва да изучава днешните официални науки. Те са науки предимно за физическия свят, а последният не е ли Божествен, като невидимия свят? За да разберем окултизма, най-доброто и необходимо подготовление е изучаване науките, отнасящи се до физическия свят.
Днешната духовна криза е двойна: въ ума и въ сърдцето. Тази криза въ ума е изразена, като борба между науката и религията, а въ сърдцето - като откжсване на човЬка, изгубване връзкитЬ му съ цЬлото. Само окултизмътъ днесъ е въ състояние да хвърли мостъ между науката и религията, и по този начинъ да спомогне за възтърже- ствуването на религиозното животоразбиране.
+
Днешната духовна криза е двойна: в ума и в сърцето. Тази криза в ума е изразена, като борба между науката и религията, а в сърцето - като откъсване на човека, изгубване връзките му с цялото. Само окултизмът днес е в състояние да хвърли мост между науката и религията, и по този начин да спомогне за възтържествуването на религиозното животоразбиране.
Окултизмътъ е естествознание. Той прЬдставя продължение на естествознанието въ невидимата областъ. Окултизмътъ не е основанъ нито на слЬпа вЬра, нито на философски спекулации. Методи- тЬ му СЖ: опитъ и наблюдение.
+
Окултизмът е естествознание. Той представя продължение на естествознанието в невидимата област. Окултизмът не е основан нито на сляпа вяра, нито на философски спекулации. Методите му са: опит и наблюдение.
Когато човЬшкиятъ умъ стана по-самостоенъ въ епохата на хуманизма, възбуди се интересъ къмъ изучаване на природата. СлЬдъ откритието на Коперника, слЬдъ създаването Кантъ-Лапласовата теория за произхода на слънчевата система, и особено слЬдъ еволюци-онната теория на Ламарка и Дарвина, още по-ясно се изтъкна, че тЬзи три учения противорЬчатъ на Библията. Съ развитието на психофизиологията се откри голЬма зависимость между нервната система и душевния животъ. СлЬдователно, можеше да се прЬдположи, че душевнитЬ способности иматъ корена си въ мозъка. НамЬриха се и други противорЬчия, напр. чудесата на Ветхия и Новия ЗавЬтъ, който днешната наука смЬта за нарушение на природнитЬ закони. Но, всички тЬзи противорЬчия сж само привидни. Теорията на Коперника не прЬдставлява никакво противорЬчие. КждЬ въ религиознитЬ книги е писано, че слънцето се върти около земята? Сжщо и Кантъ- Лапласовата теория не противорЬчи на спиритуалистичния миро- гледъ. Даже въ индийскитЬ религиозни книги се говори за манванта- ритЬ, които сж прЬраждания на слънчевата система. ОкултиститЬ не само сж знаяли за произхода на слънчевата система отъ мъглявина, но сж знаяли какво е имало и прЬди тая мъглявина. Сжщо е и съ еволю¬ционната теория. И психофизиологията сжидо не може да противо¬речи. Нервната система е инструментъ за проява на известни сили на съзнанието въ физическия свЬтъ.
+
 
Разказътъ за сътворението на Адама е абсурденъ само на пръвъ погледъ, но той става твърде дълбокъ, като се разгледа отъ окултно гледище. Сжщото е и съ разказите на Ноя и Йона.
+
Когато човешкият ум стана по-самостоен в епохата на хуманизма, възбуди се интерес към изучаване на природата. След откритието на Коперник, след създаването Кант-Лапласовата теория за произхода на слънчевата система, и особено след еволюционната теория на Ламарк и Дарвин, още по-ясно се изтъкна, че тези три учения противоречат на Библията. С развитието на психофизиологията се откри голяма зависимост между нервната система и душевния живот. Следователно, можеше да се предположи, че душевните способности имат корена си в мозъка. Намериха се и други противоречия, напр. чудесата на Ветхия и Новия Завет, който днешната наука смята за нарушение на природните закони. Но, всички тези противоречия са само привидни. Теорията на Коперника не представлява никакво противоречие. Къде в религиозните книги е писано, че слънцето се върти около земята? Също и Кант-Лапласовата теория не противоречи на спиритуалистичния мироглед. Даже в индийските религиозни книги се говори за манвантарите, които са прераждания на слънчевата система. Окултистите не само са знаели за произхода на слънчевата система от мъглявина, но са знаели какво е имало и преди тая мъглявина. Също е и с еволюционната теория. И психофизиологията също не може да противоречи. Нервната система е инструмент за проява на известни сили на съзнанието във физическия свят.
Ако разгледаме отношението между окултизма и разните науки, ще видимъ, че нема никакво противоречие. НЬщо повече: проблемите въ разните науки могатъ да намерятъ своето истинско разрешение само въ окултизма. Напр. днешната биология не може да обясни наследственостьта. Има неколко теории за това, но всека отъ техъ противоречи на фактите. Само окултизмътъ може да обясни наследването на придобитите признаци, но не е тукъ местото да се спирамъ на този въпросъ. Днешната биология чрезъ много факти идва до приемане на етерното тело (опитите на Харрисънъ, Колиско
+
 
идр-)
+
Разказът за сътворението на Адам е абсурден само на пръв поглед, но той става твърде дълбок, като се разгледа от окултно гледище. Същото е и с разказите на Ной и Йон.
Сега, нещо за еволюционните фактори. Окултизмътъ дава известно значение на подбора и на взаимопомощьта, като фактори на еволюцията, но главно место дава на вжтрешния факторъ, което се доказва, между другото, напр. съ опитите на Волфа върху окото на тритона.
+
 
Спаредъ най-последните данни на физиката, материята е кондензирана енергия, и това пакъ потвърждава една отдавна извест-на окултна истина.
+
Ако разгледаме отношението между окултизма и разните науки, ще видим, че няма никакво противоречие. Нещо повече: проблемите в разните науки могат да намерят своето истинско разрешение само в окултизма. Напр. днешната биология не може да обясни наследствеността. Има няколко теории за това, но всяка от тях противоречи на фактите. Само окултизмът може да обясни наследяването на придобитите признаци, но не е тук мястото да се спирам на този въпрос. Днешната биология чрез много факти идва до приемане на етерното тяло (опитите на Харрисън, Колиско и др.)
Отношението на окултизма къмъ психологията. Нито психо-аналитичната теория на Фройда, нито други психологични теории могатъ да обяснятъ известни психични явления. Нещо повече: известни области на психологията направо водятъ къмъ окултизма. Напр. хипнотизмътъ, особено въ своите дълбоки фази, доказва извест¬ни окултни истини: сжществуването на аурата, реалностьта на ясновидството и пр. Въ тази область най-много сж работили Де- Роша и Дюрвилъ, френски изследователи.
+
 
Окултизмътъ хвърля светлина още и върху следните науки: геологията, филологията, етиката, историята, социологията и другите науки. Въ всички науки се влива една нова, духовна струя. Сжщото става и съ изкуствата. Всичко това доказва, че наближава епохата на една духовна култура, на едно велико духовно събуждане на човечеството.
+
Сега, нещо за еволюционните фактори. Окултизмът дава известно значение на подбора и на взаимопомощта, като фактори на еволюцията, но главно място дава на вътрешния фактор, което се доказва, между другото, напр. с опитите на Волф върху окото на тритона.
 +
Спаредъ най-последните данни на физиката, материята е кондензирана енергия, и това пак потвърждава една отдавна известна окултна истина.
 +
 
 +
Отношението на окултизма към психологията. Нито психо-аналитичната теория на Фройд, нито други психологични теории могат да обяснят известни психични явления. Нещо повече: известни области на психологията направо водят към окултизма. Напр. хипнотизмът, особено в своите дълбоки фази, доказва известни окултни истини: съществуването на аурата, реалността на ясновидството и пр. В тази област най-много са работили Дьо Роша и Дюрвил, френски изследователи.
 +
Окултизмът хвърля светлина още и върху следните науки: геологията, филологията, етиката, историята, социологията и другите науки. Във всички науки се влива една нова, духовна струя. Същото става и с изкуствата. Всичко това доказва, че наближава епохата на една духовна култура, на едно велико духовно събуждане на човечеството.

Текуща версия към 23:25, 3 февруари 2011

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

СЪБОРНО СЛОВО

Работна среда на електронния архив

I Младежки събор

7 ч. с. 3 юли.

Окултизъм и наука

(Б. Боев)

Окултният ученик трябва да изучава днешните официални науки. Те са науки предимно за физическия свят, а последният не е ли Божествен, като невидимия свят? За да разберем окултизма, най-доброто и необходимо подготовление е изучаване науките, отнасящи се до физическия свят. Днешната духовна криза е двойна: в ума и в сърцето. Тази криза в ума е изразена, като борба между науката и религията, а в сърцето - като откъсване на човека, изгубване връзките му с цялото. Само окултизмът днес е в състояние да хвърли мост между науката и религията, и по този начин да спомогне за възтържествуването на религиозното животоразбиране. Окултизмът е естествознание. Той представя продължение на естествознанието в невидимата област. Окултизмът не е основан нито на сляпа вяра, нито на философски спекулации. Методите му са: опит и наблюдение.

Когато човешкият ум стана по-самостоен в епохата на хуманизма, възбуди се интерес към изучаване на природата. След откритието на Коперник, след създаването Кант-Лапласовата теория за произхода на слънчевата система, и особено след еволюционната теория на Ламарк и Дарвин, още по-ясно се изтъкна, че тези три учения противоречат на Библията. С развитието на психофизиологията се откри голяма зависимост между нервната система и душевния живот. Следователно, можеше да се предположи, че душевните способности имат корена си в мозъка. Намериха се и други противоречия, напр. чудесата на Ветхия и Новия Завет, който днешната наука смята за нарушение на природните закони. Но, всички тези противоречия са само привидни. Теорията на Коперника не представлява никакво противоречие. Къде в религиозните книги е писано, че слънцето се върти около земята? Също и Кант-Лапласовата теория не противоречи на спиритуалистичния мироглед. Даже в индийските религиозни книги се говори за манвантарите, които са прераждания на слънчевата система. Окултистите не само са знаели за произхода на слънчевата система от мъглявина, но са знаели какво е имало и преди тая мъглявина. Също е и с еволюционната теория. И психофизиологията също не може да противоречи. Нервната система е инструмент за проява на известни сили на съзнанието във физическия свят.

Разказът за сътворението на Адам е абсурден само на пръв поглед, но той става твърде дълбок, като се разгледа от окултно гледище. Същото е и с разказите на Ной и Йон.

Ако разгледаме отношението между окултизма и разните науки, ще видим, че няма никакво противоречие. Нещо повече: проблемите в разните науки могат да намерят своето истинско разрешение само в окултизма. Напр. днешната биология не може да обясни наследствеността. Има няколко теории за това, но всяка от тях противоречи на фактите. Само окултизмът може да обясни наследяването на придобитите признаци, но не е тук мястото да се спирам на този въпрос. Днешната биология чрез много факти идва до приемане на етерното тяло (опитите на Харрисън, Колиско и др.)

Сега, нещо за еволюционните фактори. Окултизмът дава известно значение на подбора и на взаимопомощта, като фактори на еволюцията, но главно място дава на вътрешния фактор, което се доказва, между другото, напр. с опитите на Волф върху окото на тритона. Спаредъ най-последните данни на физиката, материята е кондензирана енергия, и това пак потвърждава една отдавна известна окултна истина.

Отношението на окултизма към психологията. Нито психо-аналитичната теория на Фройд, нито други психологични теории могат да обяснят известни психични явления. Нещо повече: известни области на психологията направо водят към окултизма. Напр. хипнотизмът, особено в своите дълбоки фази, доказва известни окултни истини: съществуването на аурата, реалността на ясновидството и пр. В тази област най-много са работили Дьо Роша и Дюрвил, френски изследователи. Окултизмът хвърля светлина още и върху следните науки: геологията, филологията, етиката, историята, социологията и другите науки. Във всички науки се влива една нова, духовна струя. Същото става и с изкуствата. Всичко това доказва, че наближава епохата на една духовна култура, на едно велико духовно събуждане на човечеството.