от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: ==Божествени импулси== Изпейте песента „Мога да постигна, що желая." Каква е основната мисъл о...)
(Няма разлика)

Версия от 08:04, 22 август 2009

Божествени импулси

Изпейте песента „Мога да постигна, що желая."

Каква е основната мисъл от миналата лекция?

Може ли да се приеме някаква храна в организма, без тя да остави своите хранителни елементи, или без да се използува? Всъка храна, която не остава хранителни вещества в тялото, не ползува човека. В какво се изявява изкуството на добрия певец? – В доброто пеене. Всеки п-евец, музикант, шивач или какъв и да е занаятчия, трябва да знае, как да върши работата си. Който не знае, как да приложи изкуството си, може да направи една къща, без да използува слънцето. В голямите градове, както и в София, малко къщи са хигиенични. Повечето къщи са големи, хубави, но не са хигиенични – цели затвори са.

Всички хора говорят за новото. В какво се крие новото? – В противоречията. Дето няма противоречия, там новото е изключено! Значи, дедо са поотиворечията, там е новото. Когато един се ражда, друг умира – това

25

е новото. Старото умира, новото се ражда. Искате да бъдете силни. Как се проявява силата практически? Как се познава силният? –- В ходенето. Ако не си силен, мъчно ще ходиш. Като направиш десетина крачки, ще се умориш и ще спреш. Тук спреш, там спреш. Какво показва това? – Безсилие. Ако нищата нвмат външен израз, каквито обяснения и да се дават за тях, все ще останат неразбрани. За ония, които мъчно разбират, веякакви обяснения остават безпредметни. Който лесно разбира, лесно учи, лесно придобива знание. Ще кажете, че придобиването на знание се нуждае от вътрешни импулси. Вярно е, че импулсът е условие за придобиване на знание, но в различните хора импулсите са различни. Освен това, в различните възрасти, човек проявява различни импулси. Детето, докато е малко, плаче, крвска – това е импулс към ядене. Като израсте, желанието му придобива друг вид – то иска да научи нещо, външният свет го интересува. Щом стане пълнолътен, той започва да се облича добре, обръща внимание на външността си. Като мине 50 годишна въз-раст, колкото повече остарява, става особен, счита, че е живъл безсмислено. Той мисли, че жйвотът на младия е несъзнателен, не-разумен.

2$

Съвременните, хора минават през различни болезнени състояния. Една от съще-ствените причини за това е неправилното дишане. Не е достатъчно човек само да диша дълбоко, но с радост да диша. Правилното дишане подразбира пълна хармония между дъсния и лъв дроб. Не можеш да дишаш добре, ако не мислиш право. Правилното дишане е сверзано с правата мисъл. Каквато •е мисълта на човека, такова е и дишането му. Има мисли, които са полезни, но някои не са полезни. Всяка мисъл, която носи светлина, е полезна. Каква работа ще свършиш, ако нямаш светлина в ума си? Кажеш ли, че някой въпрос не ти е ясен, това показва, че нямаш достатъчно светлина в ума си. Използувайте въздуха, като носител на блага. Използувайте и светлината, като носителка на блага.

Често се говори за любовта, без да се запитват, какво нещо е тя и как се изявява. Обичаш никого, без да знаеш, какво обичаш в него. Обичаш го, без да знаеш основната гама, по която е построен той. Обръщаш внимание на неговата външност, на неговите очи, уши, уста, нос, вежди, но не знаеш гамата, по която той живее. Наблю-даваш хода му, без да разбираш причината, която го импулсира. Някой ходи като ста-рец, тресе се от една страна на друга. Чо-

пс

век остарява преждевременно по причина на неджзите на своите деди и баби. Някои неджзи причиняват изкривяване, пригърбване на човека, което го прави преждевременно стар.

Как се познава външно старостта? Старият се пригърбва. Гръбиакът му образува крива линия. Такоза изкривяване се забелязва и в писане на буквите. Малко хора пишат буквите добре, Някои букви се пишат по два начина, например, буквата Д. Обаче, това е в ръкописната азбука. Н-якои пишат буквата „д" нагоре, а други – надолу – „д". Ако разгледате буквите „Г и Б", виждате, че буквата „Г" носи бремето си отпред, а буквата „Б" – и отпред, и отзад. Тя носи по-го-ляма тежест от буквата „Г". Думата „госпо-дарь" започва с „г".

Значи, не е голямо изкуство да господару-ваш. Това е най-малката работа, която можеш да свършиш. Господарят седне на стол и заповядва. Като види някой цигулар, той казва: Вземи цигулката и посвири малко. В бъдеще господарят няма да заповядва на другите да му свирят, но той пръв ще свири. Който не знае да свири, не може да заповядаа. Повечето хора обичат да заповядват, без да знаят да свирят. Така не може. И, ако днес работите на хората не вервят добре, причи-. ната за това е, че те изискват от другите това, което сами не могат да направят.

Никой казва, че не може да живее без лъжа, поне бялата лъжа не може да избегне. Това е крив възглед. Как можеш тогава да изискваш честност от хората, щом казваш, че без лъжа не може? Какво всъщност е лъжата? Ако някой не иска да сподели нещо с тебе, лъжа ли е това? Той мисли да замине за Варна, например, но нищо не, казва. Ти го наричаш лъжец, защото не изказва намерението си. Защо той не казва, че ще замине? Ако ти каже, а се случи нещо, че не може да замине, ще го питаш, защо те е излъгал. Ако не ти каже, че ще замине, пак ще го наречеш лъжец. Това не е лъжа. Друг е въпросът, ако си бакалин и на веяко кило захар задържаш по две бучки за себе си. Ти не мъриш точно. Не са много две бучки, но не си постлшил честно, излъгал си. Лъжата е остър нож. Като задържаш две бучки захар за себе си, с тях заедно влиза и острият нож, който преръзва нежните струни на твоя живот. Щом се преръжат тия струни, животът на човека не може да функционира правилно. Конците на живота се преръзват, и човек започва да страда. Изял си две бучки захар, но страданието иде. Ти се чудиш, отде иде това страдание. Взел си две бучки захар от чуждата, и работата ти трътеа назад. Тури две бучки захар повече, за да тръгне работата ти напред.

29

Често съм ви говорил за музиката. Понеже мнозина от вас сте музикални, вие предадохте музиката и на външния свет. Те, като по радио-вълни, приеха музиката, научиха се да пеят и свирят; някои от твх нищо не научиха. Вие очаквате вашето радио да се подобри, че тогава да придобиете нвщо. И това може да стане, но работа се иска от вас. Казвате: Да отидем на оня свет. Какво ще правите там? И там се иска работа. Ан-гелите пеят и свирят хубаво. Каква песен ще им пвеш ти? Ще те спрат пред райската врата и ще искат от тебе да изпееш нещо. Какво ще пееш? Можеш да изпееш пъсеньта „Аз мога да кажа* или „Аз ще се подмладя." Ако изпееш пъсеньта правилно, ще обърнеш внимание на ангелитв. Не я ли изпееш добре, никой нвма да ти обърне внимание.

Нвкой иска да има бвло лице, да бъде красив. Това не е лошо, но бвлият цввт и красотата трябва да бъдат на своето място. Ако сееш жито на бяла почва, какво ще излъзе от него? Бялата пръст не ражда добро жито. Черноземът ражда хубаво жито. Младите момци харесват повече моми с тънки вежди, отколкото с дебели. Практичният момък харесва повече мома с дебели вежди. Кои са отличителните черти на тънкитв вежди? Мома с тънки вежди е добра ясно-

30

вндка, интелигентна, досетлива, но тя стои далеч от материалните работи. Тя гледа на тях повърхностно. Тя казва: Хляб не мога да меся; вода не мога да нося; да копая също не мога – ръцете ми са слаби. Ако момата има дебели вежди, друго е отношението ѝ към материалните работи. Дебелите вежди подразбират здраво тъло. Когато веждите са дебели, а тялото хилаво, това е анормалност, която върви по наследство.

Ще кажете, че материалното няма отношение към вас. Не е така. Ако един човек ви свири 20 – 25 години, вие трябва да изразите вниманието си към него. Нека всеки му даде по една хубава ябълка. Пръв аз ще му дам една хубава ябълка, а след мене и вие. Така човек се насърчава, и работата му става по-приятна. Какво струва да дадеш една хубава ябълка на човека и да го насърчиш? Колкото по-добре свири той, толкова по-добре за вас. Вие ще придобиете разположение към музиката. Достатъчно е да имате любов към музиката, за да допринесете н-в-що в света.

Ние говорим за идейната любов, към която всички се стремят. И при тая любов, обаче, хората могат да се обиждат. Без да искаш, ще обидиш някого. – Как? – Като не го поздравиш, или като не му ка-жеш поне една добра дума. Това се случва

31

често, без няцаква преднамерена цел. Друг е въпросът, ако съзнателно отбятеаш човека. Например, срещнеш н-якого, когото не искаш да поздравиш и се криеш от него, да не те види, или навеждаш главата си надолу, да не те забележи. Не е важно, какво прави той; важно е, какво ти трябва да на-правиш. Иди пред прозореца на неговата стая и му изпей една хубава песен. Той ще те изслуша внимателно и ще ти благодари в себе си. Така той ще изправи погрешката си, ще измъни поведението си към тебе. Много начини има, чрез които човек може да прокара доброто, което носи в себе си. Разум-ният свят чака с търпение времето, за да прояви човек доброто.

Доброто, любовта имат отношение към живота. Ще изправяш погрешките си, ще се лекуваш с тех, както шивачът изправя погрешките си чрез иглата. Някой греши, а не знае, как да изправи погрешките си. Много просто – приложи любовта и не мисли за погръшките си. Тв сами ще се изправят. – В тоя живот ли, или в бъдещия ще из-правим погрешките си? – Това зависи от вас. Мнозина отлагет нвщага за бъдещето прераждане. И това не е лошо, но използувайте настоящето.

В думата „прераждане", "раждане" сричката „ра" е добра. Тя означава светлина. Ра-

32

дост, която не носи светлина, не е истинска радост. Любовта изправя погрешките. Ако някой певец не пее хубаво, не му казвай това, не го корегирай, но, след като той из-иее песеньта, изпей я ти. Така той има въз-можност да прави сравнение и сам да се изправи. Който внася повече мекота и яснота в пеенето е по-добър певец от оня, който няма тия качества. Мекотата е качество на любовта. Чувате никой да говори по радиото – тоновет му са ясни, отм-ерени, приятно ти е да слушаш. Като слушаш тоя глас, цълото лице на говорителя изпъква пред тебе.

Дайте възможно ст на хубавото във вас да се прояви. Всеки иска да бъде красив. И старият иска да бъде красив, но се счита стар, обезсърчава се. Да бъдеш красив, не е МАЧна работа. Ако майка ти не те е направила красив, ти сам можеш да станеш такъв. Селската мома лесно разрешава тоя въпрос. Ако е недоволна от красотата, която майка ѝ дала, тя ще се накичи с някое перо, да стане по-красива. Хване една юрдечка, погали я малко и отскубне едно от пъстрите ѝ пера, което туря на дясната, или на л-явата страна на главата си. В перото тя вижда онова, което ѝ липсва. Нв-коя мома се кичи с цвътя. Туря една роза на главата си и е доволна. Киченето с рози има друг характер. Дали ще откженеш ро-

33

за или карамфил, това са два различни символа. Когато момата се кичи с карамфил, дава едно обещание; когато се кичи с роза, дава друго обещание, а когато се кичи с теменуга, дава трето обещание. Всяко цвъте представя втлцо специфично.

Както цветята, така и буквите са символи на нещо. Това малцина знаят. Напри-мър, буквата „р" се пише по два начина: с гега и с завивка навътре, като раница. И овчарите носят гега, с която си служат да хващат овцетт». Тая гега прилича на ръкописно „р". И буквата „а" пишат по няколко начина. Един от начините представя "женски характер, а другият – мъжки характер. Това е предмет на графологията.

Днес повечето хора се занимават с въпроси, които задоволяват тяхнитв обикновени нужди. Т искат да имат голяма кж-ща, с няколко стаи. с удобства за живеене. Нуждио ли е всеки човек да има къща? Достатъчно е ващите приятели и близки да имат къщи. Щом имат тв, и вие ще се ползувате. Когато имам желание да се разположа в една трапезария, отивам при един свой приятел, който има хубава къща, и там пре-карвам няколко часа. Той ме развежда из къщата си, и двамата се радваме. Радостта ми е толкова голяма, че за момеите забра-вям, де се намирам. Считам, че неговата

34

кАща е моя собствена. Не можеш да се раз-виваш правилно, докато не се радваш на благото на ближния си като на свое благо. Божественият живот изисква от човека себеотричане. Не можеш да влъзеш в Божествения живот, ако не си минал през обикновения. Той е предисловие на Божествения. Като Хчивйе добре, човек развива дар-бити си. Радвайте се на дарбитв си, защото т носят печалби. Радвайте се на дарбитв на своите ближни. Ако не се радвате, никакви печалби няма да имате. Виждаш една звезда и не се радваш. Радвай се, за да се ползу-ваш от светлината ѝ, от нейните блага и добр*ни. Радвай се на всички блага – явни и скрити, от които се ползуваш.

Да изпеем песеньта: „Аз мога да кажа". Защо остарява чов-вк? Защото не пее. Ста-ростта не е нищо друго, освен прах. Пеенето е важно условие при възпитанието и са-мовъзпитанието. – Как се чисти праха? – – Чрез изтърсване. – Как се чисти праха от тъпана? – Чрез биене иа тъпана. Често трябва да се бие и тжланът на живота, за да се махне праха от него. Малко прах е нужен, като условие за образуване на дъжда. Обаче, тлшанът трябва да се бие. Чо-век страда по единствената причина, че остава прах върху себе си. Не оставяйте прах върху себе си. Прахът състарява човека,

35

Всеки се стреми към младостта. Тя носи условия за работа. Младият, като види едно дете, ще го помилва, ще го вдигне на ръце, ще си поиграе с него. Старият ще го помилва само, той няма сила да го носи на ръце. Обходата на младия и на стария към детето се различават. За предпочитане е да имаш обходата на младия, отколкото на стария. Откажете се от старите навици. Ще срещнеш един човек, ще го погладиш по главата, ще го потупаш по рамото и по гърба. Това е стар навик. Започнат ли хората да те потупват и милват, твоята работа е свършена. Каквото правиш, ще го правиш с любов. Докато майката носи детето си с любов, то е здраво. Щом не го носи с любов, и детето заболява, и майката заболява. Защо ще носиш на ръце четири - петгодишно дете? Желанието на майката да носи малкото си дете е здравословно. Всъкога имайте желание да правите добро, макар и микроскопично. Отиваш някъде и ср-ещаш на пътя си малка птичка. Бръкни в джоба си, извади няколко зрънца и ги хвърли. Ако 365 дни на-ред давате зрънца на птнчкит, работите ви ще се подобрят. Дълбок смисъл се крие в тая обхода към птичкитк Ако не хвърляте зрънца на нивата, нищо няма да израсте. Всяка мисъл, всяко чувство, хвърлени навреме, дават добри плодове. Само ония неща

56

ни ползуват, които дават добри плодове. – Ще оцени ли птичката нашата обхода? – Ще оцени. Често красивият човек по-малко оценява ньщата. Ако искате да оце-нят посглшките ви, търсете грознитв хора. Дайте един хубав объд на няколко грозни моми, да разберете, какво значи благодар-ност. Красивите хора са крайно взискателни. Когато ги каните на обвд, трябва да знаете, как да ги задоволите. За това се иска геии-алност. Само гениалният може да кани красивия на объд. Талантливият може да кани само грозни хора на обяд.

Пазете се от неправилна критика. Пазете се и от отрицателни мисли и думи. Не казвай на човека, че нищо не знае. Не казвай, че не може да пве. Видиш ли някой познат, кажи му: Както изглеждаш, ти си от талант-ливигб. Ще благоволиш ли да ми изпееш една песен? За да пееш, трябва да бъдеш свободен. Да пееш свободно и с любов, това е велико изкуство. Понъкога човек се импулсира от съществата на разумния свет, затова пее свободно и с разположение. Особена светлина иде от това пеене. Няма ли импулс, човек пак може да пее, но е не-доволен от себе си. Пее, но липсва нещо в пеенето. Когато пееш и си доволен от пеенето, времето се оправя; ако си недоволен от пеенето, времето се заоблачава. И дъждът

37

е на място, но следч. голяма суша. Пей добре, за да дойде дъжд, да полее земята. За да пее и свири добре, човек трябва да бъде подкрепен от добрите мисли на своите близки. Добрите мисли и чувства продължават живота. Правете опити в това отношение, да се убедите в истинността на думите ми.

Няколко души от вас да изпеят Песента жАз ще се подмладя*. Пейте тая песен през цълия ден. Като миете съдовет^ пъйте: „Аз ще се подмладя." Като се храни те, пъйте мислено „Аз ще се подмладя." Катс пишете, като учите, като посрещате и изпра1 щате гости, пъйте „Аз ще се подмладя." Като копаете лозето и орете нивата, пак пъйте. Като пеете и работите, ще се подмладите.

Изпъйте пъсеньта „Аз мога да любя." Помнете: Божествените импулси идат периодически, всека сутрин. Обаче, не всеки импулс е Божествен. Трябва да различавате човешките от Божествените импулси. Ако певецът различава човешките импулси от Божествените, той пее добре. Това се отнася и за музиканта, и за учения, и за поета. Трябва да бъдете будни, да различавате Божествените подбуди и да ги използувате. Днес времената са сериозни, но след войната ще дойдат добри условия за музика. Големите страдаеия се нуждаят от музика. Те ще до-несат красивите работи. Ако гениалният

3#

човек не е певец, с своите светли мисли и чувства, той привлича добрите музиканти и певци, които го вдъхновяват. Който пее добре, може да насърчава другите хора; който не пее добре, не може да насърчава. Дойдете ли до изкуството, взаимно се насърчавайте. За следния път изберете си една хубава песен. Ако искате, вземете песента „Аз мога да кажа." Като ставате сутрин от сън, п-вйте. Музиката носи живот и сила. Тя се отразява здравословно върху човека. Който пее, той е кандидат за здравето. Ще кажете, че и без пеене може. Използувайте благата чрез пеенето и, каквото придобиете, вложете го в живота си. Казвате, че сте остарели, че не можете да пеете. Въпреки това, се готвите за оня свет. Обаче, небето не се нуждае от стари хора. Затова е казано: «Ако не станете като децата, не можете да влезете в Царството Божие." Небето се нуждае от млади хора, от деца. Младите моми и момци се обличат хубаво. – Защо? – Имат никаква идея в ума си. Има стари хора, които също се обличат добре. Каква е тяхната идея? В Америка старите хора се обличат хубаво, като млади. Така т се настройват добре, въз-приемат хубави мисли и чувства. В България е точно обратно: старите се обличат в черни дрехи, а младите в бели, светли дрехи. Черните дрехи са за болни хора, понеже съ-

59

бираг повече топлина. Белите дрехи са за здрави, силни, енергични хора.

Едно се иска от вас: да пеете и когато сте разположени, и когато сте неразположени. Ако неразположението ви е физическо, пе-сеньта ви ще бъде една; ако неразположението ви е сърдечно, или умствено, песеньта ви ще бъде съвсем друга. Както и да пиете, при разположение и неразположение, пеенето вевкога допринася нещо. Каквото и да е състоянието ви, не съжалявайте. Нищо не е постоянно. Следователйо, ако състоянието ви не е добро, лесно ще се смъни, няма да остане завинаги при вас. Млад и стар, това са фази на живота.

В»днъж запитах една 85 годишна баба, какво ще прави, ако се подмлади, стане 19 годишна мома. Тя отговори: Ще завертя някой млад момък. Искрена беше тя, но не е научила урока си. Казах ѝ: Ти си минала вече тая опитност, друго нещо трябва да пожела-еш. – Тогава ще пожелая да срещна някой млад, умен и благороден момък. – Това има смисъл. Ако си млад, има смисъл да срещнеш добър, умен и благороден -чо-вък. Ако си стар, трябва да бъдеш умен и добър, да помагаш на младитк Млади и стари взаимно тр-вбва да си помагат. Хората представят пълни реторти. Повече, или по-малко, но всеки трябва да даде по нещо от

49

съдържанието си. Никой не живее сймо зв себе си. Освен за себе си, човек живее и за Цълото. Тая идея трябва да проникне въ умовет на всички хора, да стане естествена. Някой казва: Трябва да пея! Трябва да пееш, но за нъкого ще пееш. Трябва да има за кого да пееш. За птичката няма да пееш, за някой човек ще пееш. '

На каква възраст трябва да започне човек да пее? Най-добре е човек да започне с пеене от 19–35 годишна възраст. Започне ли да пее от 35 годишна възраст нагоре, работата няма да върви добре. От 35 години нагоре тълото губи своята пластич-ност, движенията стават по-бавни, тълото е по-малко огъва емо. Приятно е да гледаш пластично, огъваемо тъло, с красиви, хармонични движения. Обикнете числата 19 и 35 като полюси. Като пеете, ръцетв, тълото ви трябва да бъдат свободни – да няма нищо пресилено. Естественит, свободни движения пре^ават на тълото известна красота. Пресиленит, неестествени движения уморяват човека. Като за-станеш прав, не се отпущай, но вземи красива стойка, с съзнание, че основата, на която стоиш, е Божествена. Като вдигнеш рж-цет си нагоре, да знаеш, че от тях изтича енергия на справедливостта. Дето погледнеш, да знаеш, че чрез очите си виждаш истината, с ушите си възприемаш мъдростта

41

а с устата си – любовта. Тока всичко пред тебе оживява. Това значи, да даде човек ход на своите добродетели.

Мнозина казват: Остаряхме, не знаем вече, какво да правим. Има едно бюро, което купува старостта. Който се чувствува стар, да продаде старостта си. Кой колкото години иска, може да ги продаде. Само така ще забогатее. Който иска да се подмлади, трябва да плаща. Значи, старият може да продаде няколко години, да стане млад. Като продава годините си, плащат му; като се подмладява, той плаща. Старият поумнява, благодарение на младия. Старият работи за обновяване на човечеството. Младияг работи за поумняване на стария. Обновяването и поумняването са два процеса, които се взиимно преплитат. Обновявайте се и поумнявайте! Това е задачата на всеки човек.

– Божията Любов носи изобилния и пълен живот.

24. Беседа от Учителя, държана на 22. ноемврий, ср-вда, 5 ч. с. 1944 г. София. – Изгрев.