от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: ==На фокус== Кои са новите идеи от миналата лекция? За какво говорих? Какви бяха въпро-сите, кои...)
 
(На фокус)
Ред 1: Ред 1:
 
==На фокус==
 
==На фокус==
  
Кои са новите идеи от миналата лекция? За какво говорих? Какви бяха въпро-сите, които разгледахме?
+
Кои са новите идеи от миналата лекция? За какво говорих? Какви бяха въпросите, които разгледахме?
  
Ако някой ви зададе въпроса, защо в умърените пояси листата на дърветата падат през есеньта, а през пролътта израстват нови, какво ще отговорите? Дърветата в умъ-рените пояси през пролътта се обличат, а през есеньта се събличат. В тропическите страни това не е така. Там няма такава мода, тоя процес става незабелязано. Всяко нв-що е ценно, когато става естествено.
+
Ако някой ви зададе въпроса, защо в умерените пояси листата на дърветата падат през есента, а през пролетта израстват нови, какво ще отговорите? Дърветата в умерените пояси през пролетта се обличат, а през есента се събличат. В тропическите страни това не е така. Там няма такава мода, тоя процес става незабелязано. Всяко нещо е ценно, когато става естествено.
  
Хората се стремят към първенство. От десет милиона българи, колцина имат шанс да станат министри? Какъв е про-центът? Какво е отношението? На пет милиона мъже и на пет милиона жени, ако всички българи са десет милиона, може ли вевки българин да стане министър? Това е заблуждение. Вс-вки българин може да стане министър на себе си. Не е лесно да ста-неш днес министър. Голвмо нещастие те очаква. Често министърът намира затвора. После пак ще излъзе от затвора и пак
+
Хората се стремят към първенство. От десет милиона българи, колцина имат шанс да станат министри? Какъв е процентът? Какво е отношението? На пет милиона мъже и на пет милиона жени, ако всички българи са десет милиона, може ли всеки българин да стане министър? Това е заблуждение. Всеки българин може да стане министър на себе си. Не е лесно да станеш днес министър. Голямо нещастие те очаква. Често министърът намира затвора. После пак ще излезе от затвора и пак може да го назначат за министър. Сега вече се ликвидира със стария порядък. Бъдете будни и досетливи. Каквото желаете, не се стремете да стане скоро. Оставете нещата да стават, както е определено. Оставете дървото свободно да се облече, както иска – не го насилвайте. Ако искате да облечете едно цвете преждевременно, ще направите цветарник, ще турите печка, ще го отоплявате. Това е частично подобрение. В естествения ход на растителното царство това не се прилага. Растенията сами се обличат и събличат, без никакви разноски. Така е по-добре. Като култивирате някое плодно дърво, плодовете стават по-големи, но изгубват от своята сладчина и аромат. Увеличаваме формата, но увеличаваме и соковете. За да бъдат плодовете сладки, природата е работила дълги години. Тя не се влияе от научните теории.
  
232
+
Хората се влияят много. Дори в една страна, като Америка, и там хората се влияят. В един от щатите имало един епископ, който държал главата си наклонена наляво. Впоследствие, всички негови проповедници наклонявали главите си наляво, подражавали му. Да наклоняваш главата си наляво, това подразбира, че лявото полушарие на мозъка е по-тежко.
  
може да го назначат за министър. Сега вече се ликвидира с стария порядък. Бъдете будни и досетливи. Каквото желаете, не се стремете да стане скоро. Оставете нещата да стават, кекто е определено. Оставете дървото свободно да се облЬче, както иска не го насилвайте. Ако искате да облечете едно цвЬте преждевременно, ще направите цветар-ник, ще турите печка, ще го отоплявате. Те-ва е частично подобрение. В естествения ход на растителното царство това не се прилага. Растенията сами се обличат и събйш-чат, без никакви разноски. Така е по-добре. Като култивирате нтзкое плодно дърво, плодовете стават по-големи, но изгубват от своята сладчина и аромат. Увеличаваме формата, но увеличаваме и соковете. За да бъдат плодовете сладки, природата е работила дълги години. Тя не се влияе от научните теории.
+
Кое е най-важно според вас? Понеже сте учили и сте доста способни ученици, кажете, кое е най-важното според вас? До какво заключение сте дошли в живота? Кое е по-добре: да се подмладява човек, възрастен да си остане, или да остарее? Да се подмладяваш, това е най-хубавото нещо. Който се подмладява, прави една пакост. Защо? – Когато младият иде на земята, старият умира. Уволняват стария, а младият заема неговото място. Понякога детето, което се ражда, казва: Ще махнете стария, не мога да го търпя! Има случаи, когато дядото се заинатява, не дава мястото си – тогава младият умира. Някога лесно се споразумяват. Младият казва: От богатството, което нося, ще дам и на тебе. Дядото, от своя страна, казва: Не ме шкди, каквото спечелих, половината ще ти дам. Тогава младият се съгласява да останат и двамата на земята. Законът е същ и за бабата. При подобно споразумение, бабата и дядото се радват на своя внук или внучка.
  
Хората се влияят много. Дори в една страна, като Америка, и там хората се влияят. В един от щатите имало един епи-скоп, който държвл главата си наклонена налево. Впоследствие, всички негови проповедници наклонявали главите си налево, подражавали му. Да наклоняваш главата си налево, това подразбира, че левото полушарие на мозъка е по-тежко.
+
Прочетоха се три страници от 1–3 от лекцията „Влизане и излизане" от книгата „Път към живота". Сега и вие сте вече в тоя замък, за който се говори в книгата. Тук прониква една обща идея. Понякога искате цял народ да вземе участие в дадена работа. Някога човек трябва сам да вземе участие в работата, за която се е ангажирал. Има случаи, когато народът може да вземе участие, а някога не се интересува. Сега в Америка, респективно в Съединените Щати, имаше избори за председател. Двама души се състезаваха: единият представяше демократичната партия, а другият – републиканската. Сегашният председател, Рузвелт, се избра пак, за четвърти път вече. Това е изключително явление. Изобщо, мъчно е в Америка, два пъти подред да бъдеш председател. Тоя човек четири пъти последователно го избират. Рузвелт има отлична глава. Като се сравняват Сталин и Рузвелт, те си приличат във веждите. Права линия имат веждите им. На Сталин веждите са по-дебели, на Рузвелт челото е по-високо. Рузвелт, освен че е практичен, но има и нещо идейно. Сталин е много практичен човек, никога не се занимава с отвлечени работи. Той наподобява практичния българин. Ако едно нововъведение може да развали неговата градина, той няма да го приеме. Във вестника са поместени портретите на Сталин, Рузвелт и Чърчил. Сталин е отляво, Чърчил е отдясно, а Рузвелт – в средата. Той ги примирява. Веждите на Сталин изразяват неговата непоколебима самоувереност. Той мъчно се убеждава, защото предварително е убеден.
  
Кое е най-важно според вас? Понеже сте учили и сте доста способни ученици, к«-
+
И вие понякога приличате, било на Сталин, било на Чърчил или на Рузвелт. Всички хора имат нещо недоразвито в себе си. Те мислят, че, като дойдат на земята, ще придобият всичко изведнъж. Ще придобиеш всичко, ако си от щастливите, на които и на лотария върви. Някой взима 20 години наред билети и не му върви, никаква печалба не му се пада. Мислите ли, че ако един жител от луната вземе лотариен билет, ще му се падне печалба? Има хора, на които луната влияе и изменя хода на мислите. Това им лричи-нява известни страдания. Например, тиискаш да си купиш лотариен билет. Луната ти посочва голям номер, но с малка печалба, а някога и без печалба. Така, именно, тя изправя погръшките на хората. Когато човек няма широки възгледи в живота си, той прави погрЪшки. Който иска да изправи погръш-ките си, трябва да служи на луната. Който иска да забогатява, да не се подава на влиянието на луната. Тя ще му даде лош съвет. Тя ще му каже: Не ти трябва да работиш с мотика, остави това за простите хора. А при това, тя може да те накара цЪли 20 години да очакваш печалба от лотарийни билети. През тия 20 години ти все взимаш билети и накрая печелиш толкова, колкото пари си дал за билети. Това йе е ли изгубено време"? Представете си, че двама души свершват заедно университет. За тях няма вакантно място нито в гимназия, нито в прогимна-
 
+
233
+
 
+
жете, кое е най-важното според вас? До какво заключение сте дошли" в живота? Кое е по-добре: да се подмладява човек, възра-стен да си остане, или да остарЬе? Да се подмладаваш, това е най-хубавото нещо. Който се подмладява, прави една пакост. – Защо? – Когато младият иде на земята, ста-рият умира. Уволняват стария, а младият заема неговото място. Понякога детето, което се ражда, казва: Ще махнете стария, не мога да го търпя! Има случаи, когато дъдото се заинатява, не дава мЬстото си – тогава младият умира. Никога лесно се споразумяват. Младият казва: От богатството, което нося, ще дам и на тебе. ДЬдото, от своя страна, казва: Не ме шкди, каквото спечелих, половината ще ти дам. Тогава младият се съгласява да останат и двамата на земята. За-конът е същ и за бабата. При подобно споразумение, бабата и дЪдото се радват на своя внук, или внучка.
+
 
+
Прочетоха се три страници от 1 – 3 от лекцията „Влизане и излизане" от книгата „Път към живота". Сега и вие сте вече в тоя замък, за който се говори в книгата. Тук прониква една обща идея. Понякога искате цъл народ да вземе участие в дадена работа. Някога човек трябва сам да вземе участие в работата, за която се е ангажирал. Има случаи, когато на-
+
 
+
234
+
 
+
родът може да вземе участие, а някога не се интересува. Сега в Америка, респективно в Сеединените Щати, имаше избори за пред-седател. Двама души се състезаваха: едини-ят представяше демократичната партия, а дру-гият – републиканската. Сегашният пред-седател, Рузвелт, се избра пак, за четвърти пат вече. Това е изключително явление. Изобщо, мачно е в Америка, два пати под ред да бъдеш председател. Тоя човек четири пати последователно го избират. Рузвелт има отлична глава. Като се сравняват Сталин и Рузвелт, т си приличат в веждите. Права линия имат веждите им. На Сталин веждите са по-дебели, на Рузвелт челото е по-високо. Рузвелт, освен че е прак-тичен, но има и нещо идейно. Сталин е много практичен човек, никога не се занимава с отялечени работи. Той наподобява практичния българин. Ако едно нововъведение може да развали неговата градина, той ня-ма да го приеме. В вестника са поместени портретите на Сталин, Рузвелт и Чърчил. Сталин е отлЪво, Чърчил е отдЪсно, а Рузвелт – в средата. Той ги примирява. Вежди-т на Сталин изразяват неговата непоколебима самоувереност. Той мачно се убеждава, защото предварително е убеден.
+
 
+
И вие понякога приличате, било на Сталин, било на Чърчил или на Рузвелт. Всич-
+
 
+
235
+
 
+
ки хора имат нещо недоразвито в себе си. Т мислят, че, като дойдат на земята, ще при-добият всичко изведнъж. Ще придобиеш всичко, ако си от щастливите, на които и на лотария върви. НЬкой взима 20 години наред билети и не му върви, никаква печалба не му се пада. Мислите ли, че ако един жител от луната вземе лотариен билет, ще му се падне печалба? Има хора, на които луната влияе и измъня хода на мислите. Това им лричи-нява известни страдания. Например, тиискаш да си купиш лотариен билет. Луната ти посочва голям номер, но с малка печалба, а някога и без печалба. Така, именно, тя изправя погръшките на хората. Когато човек няма широки възгледи в живота си, той прави погрЪшки. Който иска да изправи погръш-ките си, трябва да служи на луната. Който иска да забогатява, да не се подава на влиянието на луната. Тя ще му даде лош съвет. Тя ще му каже: Не ти трябва да работиш с мотика, остави това за простите хора. А при това, тя може да те накара цЪли 20 години да очакваш печалба от лотарийни билети. През тия 20 години ти все взимаш билети и накрая печелиш толкова, колкото пари си дал за билети. Това йе е ли изгубено време"? Представете си, че двама души свершват заедно университет. За тях няма вакантно място нито в гимназия, нито в прогимна-
+
  
 
236
 
236

Версия от 17:27, 11 юли 2009

На фокус

Кои са новите идеи от миналата лекция? За какво говорих? Какви бяха въпросите, които разгледахме?

Ако някой ви зададе въпроса, защо в умерените пояси листата на дърветата падат през есента, а през пролетта израстват нови, какво ще отговорите? Дърветата в умерените пояси през пролетта се обличат, а през есента се събличат. В тропическите страни това не е така. Там няма такава мода, тоя процес става незабелязано. Всяко нещо е ценно, когато става естествено.

Хората се стремят към първенство. От десет милиона българи, колцина имат шанс да станат министри? Какъв е процентът? Какво е отношението? На пет милиона мъже и на пет милиона жени, ако всички българи са десет милиона, може ли всеки българин да стане министър? Това е заблуждение. Всеки българин може да стане министър на себе си. Не е лесно да станеш днес министър. Голямо нещастие те очаква. Често министърът намира затвора. После пак ще излезе от затвора и пак може да го назначат за министър. Сега вече се ликвидира със стария порядък. Бъдете будни и досетливи. Каквото желаете, не се стремете да стане скоро. Оставете нещата да стават, както е определено. Оставете дървото свободно да се облече, както иска – не го насилвайте. Ако искате да облечете едно цвете преждевременно, ще направите цветарник, ще турите печка, ще го отоплявате. Това е частично подобрение. В естествения ход на растителното царство това не се прилага. Растенията сами се обличат и събличат, без никакви разноски. Така е по-добре. Като култивирате някое плодно дърво, плодовете стават по-големи, но изгубват от своята сладчина и аромат. Увеличаваме формата, но увеличаваме и соковете. За да бъдат плодовете сладки, природата е работила дълги години. Тя не се влияе от научните теории.

Хората се влияят много. Дори в една страна, като Америка, и там хората се влияят. В един от щатите имало един епископ, който държал главата си наклонена наляво. Впоследствие, всички негови проповедници наклонявали главите си наляво, подражавали му. Да наклоняваш главата си наляво, това подразбира, че лявото полушарие на мозъка е по-тежко.

Кое е най-важно според вас? Понеже сте учили и сте доста способни ученици, кажете, кое е най-важното според вас? До какво заключение сте дошли в живота? Кое е по-добре: да се подмладява човек, възрастен да си остане, или да остарее? Да се подмладяваш, това е най-хубавото нещо. Който се подмладява, прави една пакост. – Защо? – Когато младият иде на земята, старият умира. Уволняват стария, а младият заема неговото място. Понякога детето, което се ражда, казва: Ще махнете стария, не мога да го търпя! Има случаи, когато дядото се заинатява, не дава мястото си – тогава младият умира. Някога лесно се споразумяват. Младият казва: От богатството, което нося, ще дам и на тебе. Дядото, от своя страна, казва: Не ме шкди, каквото спечелих, половината ще ти дам. Тогава младият се съгласява да останат и двамата на земята. Законът е същ и за бабата. При подобно споразумение, бабата и дядото се радват на своя внук или внучка.

Прочетоха се три страници от 1–3 от лекцията „Влизане и излизане" от книгата „Път към живота". Сега и вие сте вече в тоя замък, за който се говори в книгата. Тук прониква една обща идея. Понякога искате цял народ да вземе участие в дадена работа. Някога човек трябва сам да вземе участие в работата, за която се е ангажирал. Има случаи, когато народът може да вземе участие, а някога не се интересува. Сега в Америка, респективно в Съединените Щати, имаше избори за председател. Двама души се състезаваха: единият представяше демократичната партия, а другият – републиканската. Сегашният председател, Рузвелт, се избра пак, за четвърти път вече. Това е изключително явление. Изобщо, мъчно е в Америка, два пъти подред да бъдеш председател. Тоя човек четири пъти последователно го избират. Рузвелт има отлична глава. Като се сравняват Сталин и Рузвелт, те си приличат във веждите. Права линия имат веждите им. На Сталин веждите са по-дебели, на Рузвелт челото е по-високо. Рузвелт, освен че е практичен, но има и нещо идейно. Сталин е много практичен човек, никога не се занимава с отвлечени работи. Той наподобява практичния българин. Ако едно нововъведение може да развали неговата градина, той няма да го приеме. Във вестника са поместени портретите на Сталин, Рузвелт и Чърчил. Сталин е отляво, Чърчил е отдясно, а Рузвелт – в средата. Той ги примирява. Веждите на Сталин изразяват неговата непоколебима самоувереност. Той мъчно се убеждава, защото предварително е убеден.

И вие понякога приличате, било на Сталин, било на Чърчил или на Рузвелт. Всички хора имат нещо недоразвито в себе си. Те мислят, че, като дойдат на земята, ще придобият всичко изведнъж. Ще придобиеш всичко, ако си от щастливите, на които и на лотария върви. Някой взима 20 години наред билети и не му върви, никаква печалба не му се пада. Мислите ли, че ако един жител от луната вземе лотариен билет, ще му се падне печалба? Има хора, на които луната влияе и изменя хода на мислите. Това им лричи-нява известни страдания. Например, тиискаш да си купиш лотариен билет. Луната ти посочва голям номер, но с малка печалба, а някога и без печалба. Така, именно, тя изправя погръшките на хората. Когато човек няма широки възгледи в живота си, той прави погрЪшки. Който иска да изправи погръш-ките си, трябва да служи на луната. Който иска да забогатява, да не се подава на влиянието на луната. Тя ще му даде лош съвет. Тя ще му каже: Не ти трябва да работиш с мотика, остави това за простите хора. А при това, тя може да те накара цЪли 20 години да очакваш печалба от лотарийни билети. През тия 20 години ти все взимаш билети и накрая печелиш толкова, колкото пари си дал за билети. Това йе е ли изгубено време"? Представете си, че двама души свершват заедно университет. За тях няма вакантно място нито в гимназия, нито в прогимна-

236

зи». Поради ценза си, те ще чакаг може би години, докато се отвори място за учители. В това време, не могат ли да станат учители в някое основно училище? В първоначал-ното училище т все ще научат нещо, понеже малките деца са чистосърдечни, не критикуват учителите си. Обаче, в гимназията и универ» ситета критиката между учениците е голяма. Там учительт трябва да бъде много внима-телен. Като критикувате, какъв характер имате пред вид? Срещате човек с кошница грозде. Искате един грозд. Той ви дава малък грозд, но вие не сте доволен, искате по-голвм грозд. Който види това, ще ви критикува. А оня, който бърка в кошницата, търси най-малкия грозд. Ти критикуваш, че ти дали малък грозд, но и тебе критикуват. Де е погрешката? В него ли е погрвшката, или в тебе? Ако искаш голям грозд, насади си лозе, което да ти дава такива гроздове, каквито желаеш. Когато искаш от хората, не критикувай, колко дават. Човек дава толкова, колкото се е откженало от сърцето му. Де е сега погрешката? В това, че парите не се размножават. Ако и те се размножаваха, както гроздето, работата щвше да върви по-добре. Но ето, че парите не вервят по закона на размножаването.

Всички хора започват работите си от-там, отдето не трвбва. Напримвр, майкитв

237

учат децата си да се молят на Господа. Не е лошо това, но т трябва да учат децата си да изпълняват Божията воля, а не само да се молят. Преди да си направил никаква погрешка, изпълни волята Му. От какво се нуждае Господ? Някоя баба вдигнала ръце към Господа, моли се. – Защо се моли? – Да й прати Бог някой, да й донесе вода. Малкото дете, което е до бабата, трябва да разбере, от какво се нуждае тя, да вземе стомната и да й донесе вода. Тогава Господ ще бъде доволен от детето, че е разбрало молитвата на баба си. Казвате: Да се молим I Господ ще изпълни молитвата ни. Казвам: Господ е предвидъл работите от самото начало. Няма защо отсега нататък да се на-реждат. Всичко е наредил, всичко ни е дал, трябва само да търсим онова, което е дадено.

Здравето, което търсим, е в нас; знанието е нъкъде в нас; всички добри мисли и чувства са пак в нас. Питам: Ако си музикант, какво би желал – да свириш, или диригент да бъдеш? Според мене, ди-ригентът не е голям музикант. Големите диригенти, като разбират музиката, имат спо-собност, щом влъзат между музикантите, да предизвикат в твх музикалното чувство. Знаменитият диригент, само с мръдване на пръстите си, посочва на добрите музиканти

238

начина на изпълнението. Ако музикантите са новаци, какво изпълнение ще дадат? И при отличен диригент, т нищо не могат да направят. Като знаете това, не разчитайте само на пръчицата на диригента; не разчитайте само и на вашата тояжка. Разчитайте на музикантите. Когато раздвижите тояжката си пред добрите музиканти, работата върви вече. Ако музикантите са глухи и неспособни, нищо не излиза. Понякога и вие махате с пржчица, но нищо не излиза.

Двама души говорят върху търпението, но и двамата не обичат да отстъпват. Понеже говорят за търпение, трябва да бъдат търпеливи и взаимно да си отстлшват. На-ближават вратата, единият иска да влезе, и другият иска да влезе. Да отстъпят, да при-ложат търпението. Не, единият като шило си пробива път и взима местото на другия. Това не е разрешение. Като отидеш н^къде, вземи последното место. Нали искаш да учиш търпение? НЪкъде се събрали 400 – 500 души – вземи последното място и чакай реда си. Все ще научиш нещо. В живота първородните синове много патят. Христос бъше първороден. Че първородните страдат много, мога да ви приведа различни примери. Много се изисква от т4х. Ако искаш да бъдеш виден човек, трябва да се въоръжиш. Ако не искаш, вземи последното место. То е най-

239

безопасното. Ако можеш да даваш, вземи първото мЬсто. Ако искаш с малко даване голям чов-вк да станеш, на крив път си. Големите търговци разполагат с големи капитали, а малките търговци – с малки капитали.

Първите наши приятели, като ученици, очакваха да приемат ДухаБожи, както през времето на Христа, и да обърнат света. Не са учениците, които ще обърнат све-та Казвате: Тоя объркан свЬт не може да се обърне! Кое бихте предпочели: старият да изгони младия, младият да изгони стария, или и младият, и старият да останат? Значи, три положения имате: младият да приемем, старият да изпждим; младият да изпждим, старият да приемем; или и двамата да приемем. Как ще постъпите, за да останат и двамата? Гледал съм ония, конто танцуват – играите полка или кадрич. Някой момък, преди да играе с мома, вземе стол и се върти в стаята. Той си въобразява, че сто-лът е млада мома, с която може да се върти. И вие трябва да се въртите с стол. Това е доста практично. Не е приятно да ви види някой. Затворете прозорците, вертете се с стола и така ще се научите да играете. Една добра чърта има в стола, никога не се обижда. Каквато погрешка и да направите, той ви извинява. Ако е мома, при най-малката по-

240

грешка, може да очакваш ц-бл екандал. Ако в играта случайно наетлшиш госпожицата, какво ще стане? Ако я хванеш грубо за рамото, ще се оплаква, че я боли. Деликатно, нЬжно ще държиш ръката на момата, с която играеш. Да играе човек, но хубаво да играе. Всъка добра игра е на мЬсто. Ако столът, с който играеш, е от бук, чам, или джб, ще имаш три различни разположения.

Сега ще ви запитам, кой хляб- е по-хра-нителен – ечемичният, ръженият или жи-теният? Житеният хл-Ьб е за, предпочитане. Когато няма жито, или ръж, ще ядете ечемик. Когато нима ръж и ечемик, ще ядете жито. Който иска да се угои, да яде ечемик. Казват, че човек затлъстява от ечемика. Често съм слушал да казват за никого, че не е пълничък. Хлябът прави чо-вЬка пълен. За да не е хлътнало лицето, какво трябва да се прави? Това зависи напълно от яденето, от пиенето на вода, от дишането, от приемането на светлината. Хлътналото лице показва, че в всичко бързаш. На всеки човек е определено да живЕе 120 години. Че умираш по-рано, това значи, че си> бързал.

Ще ви дам един пример за търпение. СрЬщат ее в Лондон, в една тЬсна уличка, един руски княз и един английски

241

лорд, с своите кабриолети, но не могли да се разминат. Спира се англичанинът, спира се и руснакът. Той отваря вестник „Таймсъ" – 16 големи страници, и започва да чете. Англичанинът изпраща слугата си при руснака, да му каже: Като прочетете вестника, мо-.ля, дайте го, и господарьт иска да го прочете. След като и двамата прочели вестника, дошла им идеята да размънят кабриолетите си. Англичанинът се качил в колата на руснака, руснакът в колата на англичанина и продължили пътя си. Това,сж изключителни случаи. Търпение е нежно на тоя свет.

Случва се, че някой ден искам да си почина. Тогава, именно, ще се съберат трима-четирма души да ме чакат. Тогава ще се случат най-големите неприятности. Аз ги извинявам. Мисля си: Не разбират тия хора, не знаят положението. При това, всеки чо-вък има свои разбирания. Веднъж една млада мома искаше да говори нещо с мене. За да се освободя от нея, казах й: Ти нали имаш среща с някого? Ако не стане тая среща, ще изгубищ 20 години от живота си. Не я пращам за зло. Тя трябва да си отиде. Така щз спечели повече. Ако остане при мене да се разправяме, няма повече да спечели. Тя иска да й гадая. Чудни са хората понякога ! Един момък си харесал една мома. ДОгце да ме нита, дали ще може да живв.е с

242

нея. Казвам: Сам ще разбереш това. Една мома може да живЕе с един момък, ако той е на фокус. Това е закон. Ако е вънъ от фокуса, или вътре в фокуса, ще се явятъ големи недоразумения. Всъка мисъл, която ви безпокои, не е на фокус. ВсЬка мисъл, която ви радва, е на фокус. Всяко желание, което ви радва, е на фокус. Всвка разумна постлшка е на фокус. Всички неща, които не са на фокус, произвеждат отрицателни резултати. *

В бъдеще всЬки учител може да възпитава децата. Но и вие може да се самовъз-питавате. Един брат ми казва: Учителю, толкова години говориш за подмладяване. Аз, освен, че не се подмладих, но главата ми побъл, Това знание може ли да се приложи? – Може да се подмладиш. Най лесната работа е да се подмладиш. Ако искаш да не остарЕеш, не допущай противоречия в ума си, не допущай противоречия в сърцето си, не допущай противоречия в душата си. Ти ядеш и допущаш противоречия. Казваш: Сол има много; не е сготвено, както трябва; хлябът не е мек; кърпата не е сложена на мвсто; чинията не е добре измита. Тия неща състаряват човека. Вернеш се вкъщи, по-гледнеш кревата, възглавницата – не са на място. Безпокоиш се за всичко. Ядосваш се, защо, например, жена ти не е лъснала

243

обущата. Ако тя не ги е лъснала, лъсни ги ти – твой е редът. Казвам: Започни да слу-жиш на ближнмт съзнателно и с любов. Ето един от законите за подмладяването.

Когато умният чов-Ьк започне да служи на ближните си, той е вече на път да се подмлади. Даже нвкои от вас сте подмла-дени, най-малко с 15 – 20 години. Хората от свЬта са по-стари от вас. Да ядеш с разположение, това значи, да си млад. За да ядеш сладко, трябва да бъдеш млад. Трима души в света ядат с разположение. Пър-вйят е младият, който се е учил и носи лНзбовьта в себе си. Вторият е възрастният, който има сила. Третият е старият, който е придобил разумността. Всички останали, вън от тия категории, не ядат добре.

Сега вече сте дали програмата си, имате два комитета. И жените са образували коми-тет. Трябва да знаете, как да прилагате, да бъдете предвидливи. Ако една от другарките не знае, как да направи нещо, комитетът гЦе я упъти, да върви работата. Ако съм ми-лионер, от американските милионери, и ако разполагам с сто милиона долари, лесно ще подмладявам хората. Срещна някого, виждам, че се е замислил – давам му един долар. Втори път пак го виждам замислен – давам му два долара. Той се насърдчава,

244

Постепенно увеличавам доларит: за 365 деня му давам 365 долара – още повете се на-сърдчава. Който го види така насърдчен, казва : Тоя човек е късметлия, ще го извикам да направи полез. Добрите хора са полезни, т са широки души. Дето отидат, пожелават щастие и на другите. Оня, който не е късметлия, на никого не пожелава щастие. Той казва : Достатъчно е, което имаш – ловече не ти трябва. Късметлията, като те види в една стая, пожелава ти още една. Не е лошо да имаш две-три стаи. Човек трябва да има три стаи, както главата: горен ет.аж, средея етаж и долен етаж. На земята найскъпите етажи са долните.

Запитвали ли сте се, с какво можете да заинтересувате невидимия свет? Вие искате да отидете в оня свет, но с какво ще се представите там? Българите имат обичай, когато някой умира, започват да се изреждат цълото село, да пращат поздрав на своите покойници. Т му казват: Хайде, носи много здраве на баща ми, на майка ми. Той носи по-ржчките на цълото село. Трябва да търси тоя-оня, да им предаде поздравите.

Знайте, че нещата не се постигат лесно. Знание, съсредоточеност се иска от човека. Да пострадаш, да сгръшиш, това е лесно. Да изправиш погрешката си е мъчно. Една от сестрите вервъла по средата на улицата.

24$

Настигнал я автомобил и, докато да се отбие наляво, или надъсно, 'той я засегнал по ръката и рамото и силно я контузил. Едно невнимание й донесе гол&мо страдание. Като вървите по улиците, дръжте лъвата или дясната страна. Средата е определена за коли, автомобили и камиони.

Като ставаш сутрин от сън, първо сг спри върху мисълта, какво иска днес Бог от тебе. За себе си аз зная това. Ня-кой ден се иска нещо малко от мене – да нахраня една птичка. Предварително турям трошици в джоба си, че като срещна птичката, да съм готов. Давам й трошиците и си заминавам. Някога мога да срещна пЬтел. Като ме види, той ще ми изкукурига. Ще дам трошици и на него. С кукуригането си, пъ-телът ми казва: Онова, което мислиш да правиш, ще стане. Срещам човек, който се оплаква, че няма пари, гладен е, не може да си купи хляб. Поканвам тоя чов&к в дома си и му давам един хубав объд. Някой ден се изисква от тебе да пос-Ьеш едно дърво – слива, круша или ябълка. Посви първо дървото и, ако ти остане време, сверши и друга някаква работа.

Днес повечето хора са натоварени с своята карма, поради което правят това, което не искат, а. не това, което искат. После става нужда да изправят погръшките си. На*

246

блюдавал съм, какво йравят кучетата с хората. Някои хора ги лаят кучетата, и т ви-кат, кръскат, но не могат да се освободят от тях. Колкото повече викат, толкова повече ги лаят. Някои хора, като кажат на кучето „шътъ", то отстъпва, престава да лае. Същото става и с вашите мисли. Колкото повече кряскате на мислите си, толкова повече ви безпокоят. Кажеш им „шътъ", и т утихват. Сричката „шътъ" е много материална. Като я чуе, кучето лъга на земята и млъква. То си казва: Господарьт ми заповъдва. Вървиш по някоя улица, увлъчен в мисълта си. Някой се приближи при тебе, извади кесията от джоба ти. Търсиш парите си, няма ги – взел ги някой. Казва щ си: Тръава да бъда търпелив, да понасям всичко. Тук не е въпрос за търпение. Ако си в гората, и там може да те срещне чр-вък с револвер в ръка и да вземе кесията ти насила. Кое е по-добре: насила да взема т парите ти, или доброволно да ги да-деш? В първтя случай Провидението те поставя при благоприятни условия – човек се приближава до джоба ти и изважда незабелязано парите. В втория случай, револве-рът те заставя да дадеш парите. Най-до-бре е, когато срещнеш човек, който има намърение да те обере, още отдалеч да му кажеш: Ще ти дам не само хиляда лева, но и

т

Две Кипящ даже. Ако българинът* посгжпва така, одобрявам го. Българинът харесва^хо-ра, които дават нещо от себе си; т оста-вят нещо в дома ти. Дойде ли някой въш-лив чов-Ьк в дома му, той казва: Поне нъ-що живо остави. Късметлия е тоя човек. След това посещение работите на домакина се уреждат. Въшката е бавна, едва се движи, но е хитра, меките мЬста избира, иод миш-ците. Балата въшка никога не излиза на* вън, тя се крие вътре. Черната въшка влиза в косата, като в гора. Тя знае, къде да лази

по главите, дето е мисълта на хората. Това показва, че е умна. Защо н&кой е допусналъ въшка в главата си, не е твоя работа. Не съди хората, не търси погр-Ьшките им.

„Не съдете, за да не бъдете съдени", казва Христос. Няма по-лошо нЬщо от това, да търсиш погр-Ъшките на хората. Друг е въпросът, ако си готов да платиш за гюс. Вие още не сте готови да плащате за погр-вш-кигб. Казвате, че никой човек е добър, а друг – лош. Де е добрината на единия, и де

лошавииата на другия? ПосочетемЪстото на доброто и на лошото в човека* От мое гле дище, нито добрият е много добър, нито ло* шият е много лош. Оня, когото считате лош чов%к, не е тоякова лош, колкото е честояюбив. Главата му отзад е издадена, Оня, за когото казвате, че е добър, главата

му отпред е малко издадена. Добрите хора са милосърдни, челото им е добре развито. В това отношение, окултните науки са опасни, нищо не може да се скрие от тях. Още като видишъ* човека, ще познаеш, добър ли е, милосърден ли е, има ли любов към Бога. Всичко е написано на лицето и на главата му. И лошото се познава, както и доброто. За да се ползува ог тия науки, човек трябва да бъде просветен. Т не са за обикновените хора.

Добрият човек има добре оформена гла* ва. Честолюбивият трябва да развива милосърдието си, да оформи своята глава. Добрият, разумният човек е щедър. Каквото е при-добил от баща си, щедро го дава. И от онова, което сам е спечелил, пак дава. Ние се ползуваме, както от своите придобивки, така и от придобивките на миналите поколъния. Ако дъдит- и прад-Ьдите на някого са работили върху известна дарба или спо-собност, и той може да я придобие, да й даде път да се прояви. Талантливият, гениалният човек е резултат на много опити в полето на живота, дето са работили хиляди хора преди него.

Всяко постижение е резултат на усилие и работа. Ето, вие се събирате сутрин, преди изгреване на слънцето. В ранните часове слънцето има специфично отношение към

249

хората. Преди години се събирахме вечер, изпращахме слънцето, а сега го посрещаме. За пръв път в живота си започвате работата си сутрин, когато слънцето изгрева. В бъдеще животът ви ще се измени благоприятно за вас. Така си създавате добър навик. Ако искаш да ти се изяви светли-' ната, посрещай слънцето. Има в какво да подражаваме на слънцето. Да бъдем така точни, както изгряващето слънце. Да се движим като него, в точно определения за нас път, без никакво отклоняване. Слънцето не ходи по гости. То казва: Когато свърша работата си, тогава ще ви посещавам.

Задачата на човека е да сверши работата, за която е изпратен. После ще урежда угощения, вечеринки, театри и концерти. В света има много театри и концерти, но т са сверзани с големи противоречия. Често се казва, че Господ говори на хората. И на мене говори Господ, но чрез хората. Когато иска да ми каже нещо за милосърдието, ще избере един милосърден човек и чрез него ще ми говори. В никой случай Бог не може да ми говори за милосърдието чрез човек, в когото това чувство не е развито. Ако ми го-, вори за музиката, ще избере човек, в когото музикалното чувство е силно развито. Не говорете на човека за онова, което не разбирате. Ако сте милосърден, говорете за милосър-

т

дието. Някой минава за милосърден!., гбвори на никого за милосърдието, но уепъва да го убеди да даде само десет лева. Такова е неговото милосърдие. Какъвто си ти, такъв е и човекът, на когото си говорил. Той не може да даде повече от десет лева. Говориш на хората за щедрост, но т не могат да да-дат повече от това, което ти си им дал. Колкото ти си дал, толкова и т- ще дадат. Принципът на многото се крие в живото сЬме. Една идея може да е организирана, жива, да расте и да се развива, а може да е и механична, да не расте и да не се развива. Житното и пясъчното зърна се различават. Житното зърно, като се посее, расте, увеличава се и плод дава, а пъсъчното остава едно и също – то може да се намали и разпръсне; то не расте и не се увеличава.

Казвате: Толкова години следваме Школата, нищо ли не сме придобили? Ако сте пъсъчно зърно, освен, че нищо няма да придобиете, но ще изгубите и това, което имате. Ако сте житно зърно, ще растете и ще се развивате. Законът е такъв. Виждам, че в всички има желание да придобиете нещо. Кой от вас не иска да свири хубаво? Като рече да свири, вижда, че не може. Всеки иска да даде много, но няма какво да даде. Някой иска да държи реч, но не може. Всички дохождате тук, да чуете н%що> Сестрите казват: Оста*

ш

ръхмб вече, гяавите ни побЪлЪха. Рвдвам се, че ви побЪлъха главите. Щ-Ьше да бъде нещастие, ако на старитт* жени косите бяха черни. Нещастие е, ако главата на малкото дете по-бЬл4е. Черната коса събира капитал в себе си. Не е лош черният цвЬт. БЪлото харчи, пилее. Ти не можеш да харчиш, ако черното не е събирало. Билото като похарчи всичко, черното отива отново да събира. Черното събира, билото изразходва събраното. Това е про-цес. Единият изнася, другият внася. Добре е, когато разумно се внася и разумно се изнася. Когато неразумно се внася и неразумно се изнася, тогава е лошо.

Сега какво трябва да правите? Не сте млади, не сте на 15 години, нито на 20; нЪ-кои от вас са по на 40 лазарника, а други – на 50. Какво трябва да правите, ако сте на 40, или на 50 години? Ако сте на 40 години, дърводълец трябва да станете, да правите четвъртити врати. Ако сте на 50 години, може да станете шивач, да шиете хубави дрехи. Които сте на 30 години, стоката ще теглите на везни. Това е работа на 30 годишния чо* вЬк, да мЪри, кой е взел повече, кой е взел по-малко. Ако сте на 20 години, сами ще разрешите, какво трябва да нравите. Ако сте на 20 години, ще се учите да впръгате во* ловет. Който иска да се подмлади, да дойде при мене. В срок от пет години ще се

252

подмлади. Първата година ще впр&гате вд-ловет; втората година ще теглите стоката; третата година ще правите врати; четвертата година ще кроите и шиете. Тия занаяти са почтени и в духовния свет. Шивачът, кро-ячът, дървод&лецът, както и тегленето на стоката, са все почтени занаяти. На 20 годишна възраст хората се научиха да орат нивите си, защото впрягаха вече воловете. За идната седмица намислете нвкакъв проект за работа. Всеки да измисли по един проект възможен за вас, за вашия живот. Кой каквото може да помисли и да го постигне, нека даде проекта си. Може някой да ни разкаже накратко, какъв е проектът му. Някой може би иска да си направи къща. Друг – да си насади лозе, да си направи градина, да пътува из странство. Някой може да се занимава с музика, с изкуство, с различни неща. Каквото ви дойде на ума, мислете върху него. Може проектът ви да се отнася към нещо отялечено – да отидете на луната. Всички хора, които са ходили на луната, челата им са широки. Ако ти не си ходил, твоите двди и баби са ходили на луната. Те са оставили известни белези и на твоята глава. Помнете: Когато ти си нещастен, друг никой е щастлив. Това да ти служи за насърдчение. Ти губиш нвщо, а друг нвкой печели. И това. да ти служи за насърдчение. Нвкой те обрал,-

253

а другъ- човек доброволно дава парите си. Има хора, които работят най-добре, когато са скръбни, а други – когато са радостни. Слушал съм нЬкой ранен войннк да казва: Откъснаха ми едната ръка, но добре, че не отидоха и двете.' И при това положение, благодаря на Господа.

Казвам: Окултният ученик трябва да вижда Божия промисъл, т. е. проявите на любовта навсякъде. Тя се проявява, както в големите, така и в малките неща. Че косата ти побвлвла – радвай се на това. Ако цяла година ядеш коприва, косата ти ще почернее. Това е лесна работа. Но да изпра-виш окото си, това не е лесна работа. Да изправиш лицето си, не е лесна работа. Да изправиш веждите си, не е лесна работа. Да изправиш устата си, не е лесна работа. Нв-кои неджзи се изправят трудно. Еволюцията на човека се заключава в това, да изправи своите неджзи, и то тия, които са унаследени ог миналото.

Времето е напреднало вече, трябва да прекратя, защото ще плащам за електричество, ще ме глобят. Моята работа прилича на тая на един американски проповвдник. Тоя даровите проповвдник, отишъл на един от курортите в Америка, с желание да проповъдва на хората. Църквата била затворена. Той взел ключа от църквата и започ-

254

нал да проповядва. Американците останали доволни от него. Проповъдвал цъли два месеца. Като свершил проповъдите си, той очаквал, че ще му изкажат благодарността си, но останал излъган. Каква била >изне-надата му, когато му поднесли една покана, да плати за изразходваното електричество. Той си казал: Даром говорих, но трябва да си платя за светлината! Когато правиш дебро, направи го по всички правила, наполовина не го оставяй. Аз съжалявам, че като ученици «а окултната школа, не ви заставих да досЬете на Витоша плодни дървета. Досега щъше да има най-малко 20,000 плодни дървета. Огиваш на разходка, посъй едно съменце, дето може да расте. Толкова съмена оставихме на произвола. В бъдеще ще посвдим всички непосъти съмена.

Желая ви всички да бъдете красиви. На красивия човек навсякъде му върви. Ако е грозен, не му върви. Желая всички да сте богати, да имате хубави гласове, да сте добри певци – като запеете, на един километър най-малко да се чува гласът ви.

Божията Любов носи изобилния и пълен живот.


21. Беседа от Учителя, държана на 15 ноемврий, среда, 5 ч. с, 1944 г. София. – Изгрев,