от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Светлият кръг)
 
Ред 6: Ред 6:
  
  
== Светлият кръг ==
 
  
 +
== СВЕТЛИЯТ КРЪГ ==
  
Само свЯтлиятъ пжть на мж- дростьта води къмъ истината.
+
 
Тя постоянно ни весели.
+
Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
На фиг. 1. е дадена правата линия АВ. | Ако нЯкое сжщество се
+
 
движи по тази права и | срещне препятствие въ
+
Тя постоянно ни весели.
точка С, като не може 1 да продължи пжтя си до
+
 
\ с В точка В, то ще се издиг¬
+
 
не нагоре, въ посока на фиг- второто измерение. Зна¬
+
На фиг. 1 е дадена правата линия АВ. Ако някое същество се движи по тази права и срещне препятствие в точка С, като не може да продължи пътя си до точка В, то ще се издигне нагоре, в посока на второто измерение.  
чи, ако човЯкъ срещне препятствие въ живота на първото измЯрение, нищо друго не му оста¬ва, освенъ да се издигне нагоре, въ посока на второто измЯрение. Това е методъ, който чо¬вЯкъ може да приложи по отношение на свои¬тЯ мисли. Срещне ли известно препятствие или съпротивление въ мисъльта си, човЯкъ трЯбва да се подигне въ по-високо поле. ВлЯзе ли въ полето на висшата мисъль, той е свободенъ отъ всички противоречия и спънки.
+
 
Коя е причината за препятствията въ жи¬вота? Преди всичко препятствия сжществу- ватъ въ материалния свЯтъ, дето възможно- ститЯ сж ограничени. Когато казваме, че въз¬
+
 
+
фиг.1
+
 
156
+
[[Файл:MOK 6 32.png]]
можностите на човека сж. ограничени, имаме предъ видъ материалния животъ, въ който идеите не се реализиратъ мигновено, както въ идейния светъ. Въ идейния светъ човекъ може въ единъ моментъ да стане милиардеръ, дарь, божество, но дойде ли до реализиране на тия идеи, нужно е време. При сегашните условия на живота невъзможно е всички хора да ста- натъ царе, но презъ в-Ьчностьта всички иматъ възможность да постигнатъ идеалите си. По¬неже въ единъ животъ човЬкъ не може да реализира желанията си, затова сж предвиде¬ни много съществувания. Много пжти ще до¬хожда човекъ на земята, докато реализира своите желания и се усъвършенствува.
+
 
И тъй, за да реализира една своя идея, човекъ требва да разполага съ известни усло¬вия. Запримеръ, ако иска въ даденъ моментъ да си ушие копринена дреха, той требва да има на разположение коприна. Какъ ще реали¬зира идеята си, ако страната, въ която живее, не произвежда коприна? Въ идейния светъ човекъ лесно може да има копринена дреха, но въ материалния светъ не може да я реа¬лизира. Ама азъ искамъ да имамъ копри¬нена дреха. — Какъ ще искате отъ хората това, което те не сж въ състояние да направятъ? Въ идейния светъ човекъ може да бжде ми- лостивъ, любещъ, добродетеленъ, но ако ре¬че да се прояви такъвъ, какъвто желае, ще види, че не може. Колкото да желае, въ единъ и сжщъ моментъ човекъ не може да обича
+
Значи, ако човек срещне препятствие в живота на първото измерение, нищо друго не му остава, освен да се издигне нагоре, в посока на второто измерение. Това е метод, който човек може да приложи по отношение на своите мисли. Срещне ли известно препятствие или съпротивление на мисълта си, човек трябва да се повдигне в по-високо поле. Влезе ли в полето на висшата мисъл, той е свободен от всички проти-воречия и спънки.
+
 
+
Коя е причината за препятствията в живота? Преди всичко препятствия съществуват в материалния свят, дето възможностите са ограничени. Когато казваме, че възможностите на човека са ограничени, имаме предвид материалния живот, в който идеите не се реализират мигновено, както в идейния свят. В идейния свят човек може в един момент да стане милиардер, цар, божество, но дойде ли до реализиране на тия идеи, нужно е време. При сегашните условия на живота невъзможно е всички хора да станат царе, но през вечността всички имат възможност да постигнат идеалите си. Понеже в един живот човек не може да реализира желанията си, затова са предвидени много съществувания. Много пъти ще дохожда човек на земята, докато реализира своите желания и се усъвършенства.
157
+
 
всички хора. Въ даденъ моментъ чов-Ькъ може да обича само едно лице. Щомъ обича единъ човЯкъ, той не може едновременно да обича всички хора.
+
И тъй, за да реализира една своя идея, човек трябва да разполага с известни условия. Запример, ако иска в даден момент да си ушие копринена дреха, той трябва да има на разположение коприна. Как ще реализира идеята си, ако страната, в която живее, не произвежда коприна? В идейния свят човек лесно може да има копринена дреха, но в мате¬риалния свят не може да я реализира. Ама аз искам да имам копринена дреха. – Как ще искате от хората това, което те не са в състояние да направят? В идейния свят човек може да бъде милостив, любещ, добродетелен, но ако рече да се прояви такъв, какъвто желае, ще види, че не може. Колкото да желае, в един и същ момент човек не може да обича всички хора. В даден момент човек може да обича само едно лице. Щом обича един човек, той не може едновременно да обича всички хора.
Като ученици, вие трЯбва да се стремите къмъ ЦЯлото, къмъ Бога, въ Когото се включ- ватъ всички живи сжщества. Обичате ли Бога, ще обичате и НеговитЯ час?и. Отправете всич¬ката си любовь и всичкото си внимание къмъ дървото, а не къмъ неговитЯ листа и клоне. Отъ благосъстоянието на цЯлото дърво зависи благосъстоянието на всЯки листъ и клонъ.
+
 
Възлюбете живота. Това е задачата на всЯки човЯкъ. ВсЯки може да възлюби жи¬вота. но никой не може да го придобие. Защо? Защото животътъ му е даденъ вече, нЯма защо да го придобива. Има нЯща, които човЯкъ трЯбва да придобие, но за тЯхъ се иска вре¬ме, усилие и трудъ. Малко е житното зърно, но милиони работници работятъ въ неговата лаборатория, докато го извадятъ на бЯлъ свЯтъ. Малки, свЯтли точки сж БожественитЯ мисли, но за реализирането на една такава мисъль сж нужни милиарди работници. Чо-вЯкъ се е родилъ на земята, но колко работници сж чукали върху него. за да се яви днесъ въ човЯшка форма 1 Първоначално човЯкъ е сжшествувалъ като .идея въ ума на Бога, до¬като е дошълъ деньтъ на неговото проявление.
+
Като ученици вие трябва да се стремите към цялото, към Бога, в Когото се включват всички живи същества. Обичате ли Бога, ще обичате и Неговите части. Отправете всичката си любов и всичкото си внимание към дървото, а не към неговите листа и клони. От благосъстоянието на цялото дърво зависи благосъстоянието на всеки лист и клон.
Сжщото може да се каже и за идеитЯ. ВсЯка идея може да се реализира на земята, само когато слЯзе отъ идейния свЯтъ. Докато
+
 
+
Възлюбете живота. Това е задачата на всеки човек. Всеки може да възлюби живота, но никой не може да го придобие. Защо? Защото животът му е даден вече, няма защо да го придобива. Има неща, които човек трябва да придобие, но за тях се иска време, усилие и труд. Малко е житното зърно, но милиони работници работят в неговата лаборатория, докато го извадят на бял свят. Малки, светли точки са Божествените мисли, но за реализирането на една такава мисъл са нужни милиарди работници. Човек се е родил на земята, но колко работници са чукали върху него, за да се яви днес в човешка форма! Първоначално човек е съществувал като идея в ума на Бога, докато е дошъл денят на неговото проявление.
+
 
158
+
Същото може да се каже и за идеите. Всяка идея може да се реализира на земята, само когато слезе от идейния свят. Докато е в идейния свят, тя храни само ума на човека. Щом се оформи и отдели от другите идеи, тя слиза на земята, като запазва основата си неизменна и така се реализира. В даден момент човек може да реализира само една идея. Докато държи в ума си две идеи върху един въпрос, той не може да реализира нито една от тях. Запример човек може да се храни само по един начин – чрез устата. Стане ли ангел, той може да се храни пак по един начин – чрез порите на тялото си. И човек се храни чрез порите, но несъзнателно-. Порите възприемат прана от въздуха и по този начин обновяват организма. За да се реализира една идея, тя трябва да мине през подсъзнанието или през свръхсъзнанието. Там идеята изгрява и излиза на бял свят, готова за реализиране. Подсъзнанието крие в себе си живота на миналото. Там са складирани опитностите на човека. Достатъчно е човек да напрегне мисълта си, да се концентрира, за да извади нещо от склада на своето далечно минало.
е въ идейния св-Ьтъ, тя храни само ума на чо- вЬка. Щомъ се оформи и отд-Ьли отъ другигЬ идеи, тя слиза на земята, като запазва основа¬та си неизменна и така се реализира. Въ да- денъ моментъ човЪкъ може да реализира само една идея. Докато държи въ ума си две идеи върху единъ въпросъ, той не може да реали¬зира нито една отъ гЬхъ. ЗапримЪръ, човЪкъ може да се храни само по единъ начинъ — чрезъ устата. Стане ли ангелъ, той може да се храни пакъ по единъ начинъ — чрезъ поритъ на тЪлото си. И човекъ се храни чрезъ пори- гЪ, но несъзнателно. ПоритЬ възприематъ пра¬на отъ въздуха и по този начинъ обновяватъ организма. За да се реализира една идея, тя тр-Ьбва да мине презъ подсъзнанието, или презъ свръхсъзнанието. Тамъ идеята узрява и излиза на б^лъ свЪтъ, готова за реализиране. Под-съзнанието крие въ себе си живота на ми¬налото. Тамъ сж складирани опитностигЬ на човека. Достатъчно е човЪкъ да напрегне ми¬съльта си, да се концентрира, за да извади нЪщо отъ склала на своето далечно минало.
+
 
ВсЪки човЪкъ требва да работи върху концентриране на мисъльта си. Не работи ли доброволно, насила ще го заставятъ. ВеликигЬ хора се отличаватъ съ голяма концентрация на мисъльта си. За да постигнатъ концентра¬ция на мисъльта си, тЪ сж минали презъ го- лЪми страдания и тежка дисциплина. За да напише едно велико произведение, писате- льтъ е миналъ презъ такава дисциплина, ка¬
+
Всеки човек трябва да работи върху концен¬триране на мисълта си. Не работи ли доброволно, насила ще го заставят. Великите хора се отличават с голяма концентрация на мисълта. За да постигнат концентрация на мисълта си, те са минали през големи страдания и тежка дисциплина. За да напише едно велико произведение, писателят е минал през такава дисциплина, каквато обикновеният човек не подозира. Вие четете запример романа „Възкресение” от Толстоя, но не знаете кое го е заставило да напише този роман. Кога може да възкръсне човек? Когато поправи своето минало.
+
 
+
Като работи върху самовъзпитанието си, човек трябва да се стреми към чистота. Няма по-красиво нещо на физическия свят от чистотата. Да бъдеш чист на земята, това значи да живееш в рая. Чистотата е свързана със здравето. Чистият човек външно и вътрешно е абсолютно здрав. За да бъдете здрави и да запазите чистотата си, не увеличавайте тежестта на желанията си. Всяко желание има определена тежест. Колкото по-ниско е едно желание, толкова по-голяма е неговата тежест.
159
+
 
квато обикновениятъ човЯкъ не подозира. Вие четете, запримЯръ, романа „Възкресение" отъ Толстоя, но не знаете, кое го е заставило да нипише този романъ. Кога може да възкръсне човЯкъ? Когато поправи своето минало.
+
Следователно искате ли да запазите чистотата на сърцето си, не дръжте в ума си две разбирания за живота, за науката, за природата. Стремете се към добър живот и права мисъл. Добрият живот носи топлина за сърцето. Правата мисъл носи светлина за ума. Четете ли нещо, не бързайте да се произнасяте, че нищо не струва. Кажете в себе си, че тази форма на изказване на мисълта не е още завършена. Каквато да е формата на дадено произведение, то все ще може да трансформира енергиите на някой човек. Формите на всички извори, скъпоценни камъни, животни могат да трансформират енергиите на човека. Има автори – писатели, музиканти, художници, които са в състояние да трансформират човешките енергии. Като знаете това, отдавайте на всеки човек, на всяко живо същество такова внимание и почитание, каквото и на себе си. Това е правило, което трябва да се спазва при самовъзпитанието. Самовъзпитанието има за цел да организира силите на човека. Мъчно се постига организиране на човешките сили. Ако отделният човек мъчно се организира, колко по-мъчно ще бъде организирането на обществото. Обществото не е механически сбор на същества, но органически, със строго определени интереси материални, умствени, духовни. Кой каквито интереси има, трябва да ги реализира. Не ги ли реализира, той ще се под-пуши. Някой има интерес към научни въпроси, друг – към изкуството. Някои се занимават с окултни науки, изучават щастливите числа в живота. Всеки момент от времето е свързан с щастливо или с нещастно число. От съчетанието на силите в човека зависи в кой от двата момента ще попадне – в щастливия или в нещастния. За да хармонизира силите на своя организъм, човек се нуждае от вяра.
Като работи върху самовъзпитанието си, човЯкъ трЯбва да се стреми къмъ чистрта. НЯма по-красиво нЯщо на физическия свЯтъ отъ чистотата. Да бъдешъ чистъ на земята, това значи, да живЯешъ въ рая. Чистотата е; свързана съ здравето. Чисгиятъ човЯкъ, вън¬шно и вжтрешно, е абсолютно здравъ. За да бъдете здрави и да запазите чистотата си, не увеличавайте тежестьта на желанията си. ВсЯ¬ко желание има опредЯлена тежесть. Колкото по-низко е едно желание, толкова по-голЯма е неговата тежесть.
+
 
Следователно, искате ли да запазите чи¬стотата на сърдцето си, не дръжте въ ума си две разбирания за живота, за науката, за при¬родата. Стремете се къмъ добъръ животъ и права мисъль. Добриятъ животъ носи топли¬на за сърдцето. Правата мисъль носи свЯтли- на за ума. Четете ли нЯщо, не бързайте да се произнасяте, че нищо не струва. Кажете въ себе си, че тази форма на изказване на ми¬съльта не е още завършена. Каквато да е формата на дадено произведение, то все ще може да трансформира енергиитЯ на нЯкой човЯкъ. ФормитЯ на всички извори, скъпоцен¬ни камъни, животни, могатъ да трансформи- ратъ енергиитЯ на човЯка. Има автори — пи¬
+
фиг. 2
+
 
+
Като изучавате геометрията, вие се натъквате на квадрата като форма или образ, с който можете да вършите всичките си работи. Квадратът представлява материалния свят, а кръгът – идейния. Като прекарате двата диагонала АВ и СD в квадрата АВСD (фиг. 2.), той се разделя на четири малки и на два големи триъгълника. Диагоналът АВ, който същевременно е основа на триъгълниците АСВ и ABD, служи като граница на два свята. Защо? Защото точката В е свързана с центъра на земята, а точката С – с центъра на слънцето. Който влезе в триъгълника АСВ, ще има едни условия за живот – възходящи. Който влезе в триъгълника АВD, ще има други условия – низходящи. Те представляват две течения на живота, които се отразяват и в самия човек: едното течение върви от главата към краката, а другото – от краката към главата. Всички енергии слизат от главата и отиват пак към главата. Затова е казано: Каквато е главата на човека, такъв е целият човек. Двете течения в човека образуват един кръг около него. Колкото по-светъл е този кръг, толкова по-здраво и чисто е неговото тяло. Когато линиите на този кръг не се прекъсват, човек може да направи всичко. Той започва да пише, да работи, да твори. Той става поет, художник, музикант.
160
+
 
сатели, музиканти, художници, които сж въ състояние да трансформиратъ човешките енер¬гии. Като знаете това, отдавайте на всЬкн чо¬векъ, на всЪко живо същество такова внима¬ние и почитание, каквото и на себе си. Това е правило, което тр-Ъбва да се спазва прн само- възпитанието. Самовъзпитанието има за цель да организира силигЪ на човека. Мъчно се постига организиране на чов-ЪшкигЪ сили. Ако отдЪлниятъ чов-Ькъ мъчно се организира, колко по-мъчно ще бъде организирането на общест¬вото. Обществото не е механически сборъ на същества, но органически, съ строго определе¬ни интереси материални, умствени, духовни. Кой каквито интереси има, требва да ги реа¬лизира. Не ги ли реализира, той ще се под- пуши. НЪкой има интересъ къмъ научни въ¬проси, другъ — къмъ изк>ствата. Н-Ькои се занимаватъ съ окултни науки, изучаватъ щаст¬ливите числа въ живота. ВсЬкн моментъ отъ времето е свързанъ съ щастливо, или съ не¬щастно число. Отъ съчетанието на силите въ човека зависи, въ кой отъ двата момента ще попадне — въ щастливия, или въ нещастния. За да хармонизира снлигЬ на своя органи- зъмъ, чов-Ькъ се нуждае отъ вера.
+
Желая всички да образувате този светъл кръг около себе си и да бъдете внимателни, да не подпушвате енергиите си. По този начин вие ще бъдете защитени от бурите на живота. Това значи да се свърже човек с добрите влияния на планетите.
Като изучавате геометрията, вие се на¬тъквате на квадрата, като форма или образъ, съ който можете да вършите всичките си ра¬боти. Квадратътъ представя материалния светъ, а кръгътъ — идейния. Като прекарате двата
+
 
+
Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
+
161
+
Тя постоянно ни весели.  
диагонала АВ и СО въ квадрата АСВО, фиг. 1.,
+
С — съ центъра на слънцето. Който влезе въ триъгълника АСВ, ще има едни условия за животъ — възходящи Който влезе въ три¬ъгълника АВБ, ще има други условия — низ-ходящи. ТЯ представятъ две течения на жи¬вота, които се отразяватъ и въ самия човекъ: едното течение върви отъ главата къмъ кра¬ката, а другото — отъ краката къмъ главата. Всички енергии слизатъ отъ главата и оти- ватъ пакъ къмъ главата. Затова е казано: Каквато е глава га на човека, такъвъ е це* лиятъ човекъ. Двете течения въ човека обра- зуватъ единъ кръгъ около него. Колкото по- светълъ е този кръгъ, толкова по-здраво и чисто е неговото тело. Когато линиите на този кръгъ не се прекъсватъ, човекъ може да направи всичко. Той започва да пише, да работи, да твори. Той става поетъ, художникъ, музикантъ.
+
 
А
+
 
+
32 лекция от Учителя,
Ъ
+
 
фиг. 1.
+
държана на 15 май 1927 г., София
С
+
той се разделя на че-
+
тири малки и на два
+
големи триъгълника.
+
Диагоналътъ А В, кой-
+
то същевременно е
+
основа на триъгъл-
+
ниците АСВ и АВБ,
+
служи като граница
+
на два света. Защо ?
+
Защото точката Б е
+
свързана съ центъра
+
на земята, а точката
+
12
+
+
+
162
+
Желая всички да образувате този св-Ь- тълъ кръгъ около себе си и да бъдете вни¬мателни, да не подпушвате енергиите си. По този начинъ вие ще бъдете защитени отъ бу¬рите на живота. Това значи, да се свърже чо¬векъ съ добрите влияния на планетите.
+
Само светлиятъ пъть на мж- дростьта води къмъ истината.
+
Тя постоянно ни весели.
+
*
+
32. Лекция отъ Учителя, държана на
+
15 май, 1927 г. София.
+
+
+

Текуща версия към 21:35, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Светото място

Светото място - София 1939 г.


СВЕТЛИЯТ КРЪГ

Само светлият път на Мъдростта води към Истината.

Тя постоянно ни весели.


На фиг. 1 е дадена правата линия АВ. Ако някое същество се движи по тази права и срещне препятствие в точка С, като не може да продължи пътя си до точка В, то ще се издигне нагоре, в посока на второто измерение.


фиг.1

MOK 6 32.png

Значи, ако човек срещне препятствие в живота на първото измерение, нищо друго не му остава, освен да се издигне нагоре, в посока на второто измерение. Това е метод, който човек може да приложи по отношение на своите мисли. Срещне ли известно препятствие или съпротивление на мисълта си, човек трябва да се повдигне в по-високо поле. Влезе ли в полето на висшата мисъл, той е свободен от всички проти-воречия и спънки.

Коя е причината за препятствията в живота? Преди всичко препятствия съществуват в материалния свят, дето възможностите са ограничени. Когато казваме, че възможностите на човека са ограничени, имаме предвид материалния живот, в който идеите не се реализират мигновено, както в идейния свят. В идейния свят човек може в един момент да стане милиардер, цар, божество, но дойде ли до реализиране на тия идеи, нужно е време. При сегашните условия на живота невъзможно е всички хора да станат царе, но през вечността всички имат възможност да постигнат идеалите си. Понеже в един живот човек не може да реализира желанията си, затова са предвидени много съществувания. Много пъти ще дохожда човек на земята, докато реализира своите желания и се усъвършенства.

И тъй, за да реализира една своя идея, човек трябва да разполага с известни условия. Запример, ако иска в даден момент да си ушие копринена дреха, той трябва да има на разположение коприна. Как ще реализира идеята си, ако страната, в която живее, не произвежда коприна? В идейния свят човек лесно може да има копринена дреха, но в мате¬риалния свят не може да я реализира. – Ама аз искам да имам копринена дреха. – Как ще искате от хората това, което те не са в състояние да направят? В идейния свят човек може да бъде милостив, любещ, добродетелен, но ако рече да се прояви такъв, какъвто желае, ще види, че не може. Колкото да желае, в един и същ момент човек не може да обича всички хора. В даден момент човек може да обича само едно лице. Щом обича един човек, той не може едновременно да обича всички хора.

Като ученици вие трябва да се стремите към цялото, към Бога, в Когото се включват всички живи същества. Обичате ли Бога, ще обичате и Неговите части. Отправете всичката си любов и всичкото си внимание към дървото, а не към неговите листа и клони. От благосъстоянието на цялото дърво зависи благосъстоянието на всеки лист и клон.

Възлюбете живота. Това е задачата на всеки човек. Всеки може да възлюби живота, но никой не може да го придобие. Защо? Защото животът му е даден вече, няма защо да го придобива. Има неща, които човек трябва да придобие, но за тях се иска време, усилие и труд. Малко е житното зърно, но милиони работници работят в неговата лаборатория, докато го извадят на бял свят. Малки, светли точки са Божествените мисли, но за реализирането на една такава мисъл са нужни милиарди работници. Човек се е родил на земята, но колко работници са чукали върху него, за да се яви днес в човешка форма! Първоначално човек е съществувал като идея в ума на Бога, докато е дошъл денят на неговото проявление.

Същото може да се каже и за идеите. Всяка идея може да се реализира на земята, само когато слезе от идейния свят. Докато е в идейния свят, тя храни само ума на човека. Щом се оформи и отдели от другите идеи, тя слиза на земята, като запазва основата си неизменна и така се реализира. В даден момент човек може да реализира само една идея. Докато държи в ума си две идеи върху един въпрос, той не може да реализира нито една от тях. Запример човек може да се храни само по един начин – чрез устата. Стане ли ангел, той може да се храни пак по един начин – чрез порите на тялото си. И човек се храни чрез порите, но несъзнателно-. Порите възприемат прана от въздуха и по този начин обновяват организма. За да се реализира една идея, тя трябва да мине през подсъзнанието или през свръхсъзнанието. Там идеята изгрява и излиза на бял свят, готова за реализиране. Подсъзнанието крие в себе си живота на миналото. Там са складирани опитностите на човека. Достатъчно е човек да напрегне мисълта си, да се концентрира, за да извади нещо от склада на своето далечно минало.

Всеки човек трябва да работи върху концен¬триране на мисълта си. Не работи ли доброволно, насила ще го заставят. Великите хора се отличават с голяма концентрация на мисълта. За да постигнат концентрация на мисълта си, те са минали през големи страдания и тежка дисциплина. За да напише едно велико произведение, писателят е минал през такава дисциплина, каквато обикновеният човек не подозира. Вие четете запример романа „Възкресение” от Толстоя, но не знаете кое го е заставило да напише този роман. Кога може да възкръсне човек? Когато поправи своето минало.

Като работи върху самовъзпитанието си, човек трябва да се стреми към чистота. Няма по-красиво нещо на физическия свят от чистотата. Да бъдеш чист на земята, това значи да живееш в рая. Чистотата е свързана със здравето. Чистият човек външно и вътрешно е абсолютно здрав. За да бъдете здрави и да запазите чистотата си, не увеличавайте тежестта на желанията си. Всяко желание има определена тежест. Колкото по-ниско е едно желание, толкова по-голяма е неговата тежест.

Следователно искате ли да запазите чистотата на сърцето си, не дръжте в ума си две разбирания за живота, за науката, за природата. Стремете се към добър живот и права мисъл. Добрият живот носи топлина за сърцето. Правата мисъл носи светлина за ума. Четете ли нещо, не бързайте да се произнасяте, че нищо не струва. Кажете в себе си, че тази форма на изказване на мисълта не е още завършена. Каквато да е формата на дадено произведение, то все ще може да трансформира енергиите на някой човек. Формите на всички извори, скъпоценни камъни, животни могат да трансформират енергиите на човека. Има автори – писатели, музиканти, художници, които са в състояние да трансформират човешките енергии. Като знаете това, отдавайте на всеки човек, на всяко живо същество такова внимание и почитание, каквото и на себе си. Това е правило, което трябва да се спазва при самовъзпитанието. Самовъзпитанието има за цел да организира силите на човека. Мъчно се постига организиране на човешките сили. Ако отделният човек мъчно се организира, колко по-мъчно ще бъде организирането на обществото. Обществото не е механически сбор на същества, но органически, със строго определени интереси – материални, умствени, духовни. Кой каквито интереси има, трябва да ги реализира. Не ги ли реализира, той ще се под-пуши. Някой има интерес към научни въпроси, друг – към изкуството. Някои се занимават с окултни науки, изучават щастливите числа в живота. Всеки момент от времето е свързан с щастливо или с нещастно число. От съчетанието на силите в човека зависи в кой от двата момента ще попадне – в щастливия или в нещастния. За да хармонизира силите на своя организъм, човек се нуждае от вяра.

фиг. 2 

Като изучавате геометрията, вие се натъквате на квадрата като форма или образ, с който можете да вършите всичките си работи. Квадратът представлява материалния свят, а кръгът – идейния. Като прекарате двата диагонала АВ и СD в квадрата АВСD (фиг. 2.), той се разделя на четири малки и на два големи триъгълника. Диагоналът АВ, който същевременно е основа на триъгълниците АСВ и ABD, служи като граница на два свята. Защо? Защото точката В е свързана с центъра на земята, а точката С – с центъра на слънцето. Който влезе в триъгълника АСВ, ще има едни условия за живот – възходящи. Който влезе в триъгълника АВD, ще има други условия – низходящи. Те представляват две течения на живота, които се отразяват и в самия човек: едното течение върви от главата към краката, а другото – от краката към главата. Всички енергии слизат от главата и отиват пак към главата. Затова е казано: Каквато е главата на човека, такъв е целият човек. Двете течения в човека образуват един кръг около него. Колкото по-светъл е този кръг, толкова по-здраво и чисто е неговото тяло. Когато линиите на този кръг не се прекъсват, човек може да направи всичко. Той започва да пише, да работи, да твори. Той става поет, художник, музикант.

Желая всички да образувате този светъл кръг около себе си и да бъдете внимателни, да не подпушвате енергиите си. По този начин вие ще бъдете защитени от бурите на живота. Това значи да се свърже човек с добрите влияния на планетите.

Само светлият път на Мъдростта води към Истината.

Тя постоянно ни весели.


32 лекция от Учителя,

държана на 15 май 1927 г., София