от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
Ред 36: Ред 36:
 
Телеграма
 
Телеграма
  
Сливен, 14.IV. 1907 г.
+
''Сливен, 14.IV. 1907 г.''
  
 
Надявам се да сте весели всички.
 
Надявам се да сте весели всички.
Ред 45: Ред 45:
 
----
 
----
  
София, 7.VI.1907г.
+
''София, 7.VI.1907г.''
  
 
Люб. К. Иларионов,  
 
Люб. К. Иларионов,  
Ред 58: Ред 58:
 
----
 
----
  
София, 18.VІ.1907 г.
+
''София, 18.VІ.1907 г.''
  
 
Люб. К; Иларионов,  
 
Люб. К; Иларионов,  

Версия от 18:24, 9 август 2010

Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново - том 1

ПИСМА ДО СЕМЕЙСТВО ИЛАРИОНОВИ

Варна, 8.II.1907 г.

Люб. К. Иларионов,

Получих двете писма. Мисля да се побавя тука за няколко време. Като уредя някои работи висящи, ще видя за къде трябва да се отправя. Тук времето засега е приятно, но се вижда да стане наскоро една малка промяна.

Вий засега сте добре и може да горите по-малко дърва. Желая да имате по-голяма топлина отвътре и тогава всичко ще върви по своя Божествен път. Вътрешният мир, душевното спокойствие, яснотата на мислите, подемът на духа са потребни винаги в живота. Като се подчинявате на вътрешното ръководство на Божия дух, Той ще ви ръководи и осветлява, и ще прави живота ви приятен и пълен със смисъл. Защото няма по-добро от това да слугува човек на Бога и да върши Неговата добра воля. Вий всякога сте се оказвали готови да струвате доброто. Обсъждайте нещата, преценявайте ги и тогава ги вършете.

Моят поздрав на Елена и на всички приятели по име. Вярвам да се намирате на позициите си и да давате отпор, ако ви смущават много, турете ги на работа, накъдето се окаже нужда.

Приемете моя сърдечен поздрав.

П.К.Дънов



Варна, 6.ІІІ.1907 г.

Люб. Костадине и Елено,

Вашето отворено писмо получих. Няма съмнение, вие очаквате да ви пиша по-начесто. Зная, кога се очаква и очакваното не иде навреме, става мъчно. Но всякога, когато замедлявам* своя отговор, това не значи, че у мен няма добрата воля, не, но наопаки. Ако земледелецът не сее всякога, това не е негова вина. Не всякога има еднакви условия. Ако вий и двама следите по-внимателно законите на духовния свят, много неща в живота ще ви станат ясни. Зная, за вас има приготвени много добри неща, само че, когато ви се дадат, искам вий добре да сте приготвени. Вий се приготовлявате да станете граждани на Божието Царство, гдето Правдата и Любовта са основни закони. В това Царство се изисква чистота и святост. Този свят не е далеч. Той е около вас и във вас. Засега, вслушвайте се в гласа, който говори във вашите души. Пребъдвайте в Словото, изпълнявайте Неговата воля. Тогава вие ще имате всичките благословения. Да ви не дотяга. За вас има широко поле за работа. Може би, тази работа засега да е скромна — това нищо не значи. Не е количеството, но качеството. Вие ще се научите от опит да прилагате Божествените закони в повседневния живот. Когато человек върши волята на своя Небесен Баща, то е радост и веселие навсякъде. Моят поздрав на всички ви.

Ваш верен: П.К.Дънов

*замедлявам (рус.) - забавям (Бел. ред.)



Телеграма

Сливен, 14.IV. 1907 г.

Надявам се да сте весели всички.

П.К.Дънов



София, 7.VI.1907г.

Люб. К. Иларионов,

Отвореното ви писмо и записа получих. Засега съм занят. След няколко деня, кога се уяснят работите, ще ви съобщя кога ще мога дa дойда.

Мисля да прекарвате времето си на лозето добре. При чистия въздух и добрата вода не може и да бъде другояче. Вий с Елена полагате усилия да уредите лозето. Всякое лозе трябва да се урежда, за да дава плод. И плодът е именно, който радва всеки земледелец. Така се учат хората от настоящето за бъдещето. Зярвам всички да прекарвате добре в доброта, в правда, в любов, в мъдрост и истина. Защото умен и мъдър е онзи, който сее на добрата земя и влага капитала си на сигурно място. Няма съмнение, вий всички желаете да го влагате все на сигурно. Разбира се, когато богатството е на сигурно място, человек малко се безпокои. И мисля, че много от съвременните тревоги се дължат на това, че хората не са смъртни. Сигурност може да има само горе. Когато человек богатее душевно, той е радостен и весел. Моят поздрав на всички ви.

Ваш: П.К.Дънов



София, 18.VІ.1907 г.

Люб. К; Иларионов,

На 20-того, в сряда, ще тръгна за Търново. Поздрави всички приятели. Надявам се да ви намеря всички здрави и весели, готови за работа като жетвари. Да се гради и повдига животът на душата е най-великата работа. На земята който сега сее, после ще жъне изобилно.

Ваш верен: П.К.Дънов



Заснемане13.PNG
Картичка за именния ден на Елена Иларионова, изпратена от Учителя на 2С юли 1907 г. На лицето на кантичката е снимка от освещаването на Варненското пристанище. 1.VIII.1907 г.

Тръгнете на 12. VIII. за Варна.

В плика са сложени още три покани за събора във Варна със същия текст: за Мария Казакова, за Анастас Бойнов и за Елена Иларинова.

В същия плик е сложена и следната бележка: Няма за какво да се безпокои за бъдещето си, понеже ще има наследство.

Ще живее дълго време, но трябва да се пази.

Изобретателността — добре развита и има способност към домакинството.

Чувствата на любовта преобладават.

Край.



Телеграма:

Сливен, 14.IV.1907 г.

Да се отвори на 31-того.

Плик, адресиран до Костадин Иларионов:

Веригата ще се срещне във Варна на 14 Август. Очаквам ви.

Подпис



София, 9.XI.1907 г.

Люб. К. Иларионов,

Получих вашето писмо. По въпроса Петко ще ви пише, кога се насрочи делото ви.

Вярвам да сте имали вече изобилно дъжд за лозето ви. Как отиват работите? Засега, според времето, вътре в стаята е по-приятно да се седи, отколкото под лятната почивалня с платното. Годишните времена са приятни промени. Природата есенно време и зиме има по-сериозен вид. Пролет мяза на весело дете, лете - на възрастна мома, която разсипва своите приятности на всички; есен - на стара домакиня, която трупа всичко в зимника и житницата. Зиме - на стара баба, която трепери над всичко и се мръщи всекиму, който я бара. Но така е - деца, мома, домакиня, баба - това е външният израз на земния живот. Детето - това е сопрано в музиката; момата - това е тенорът; домакинята - това е алтът; бабата - това е гръмливият бас. Всички съставляват природния хор. Вий с Елена и двама сте тенористи, само добре трябва да си заучавате парчетата, че да не излиза дисканто* в хора на живота. Но ще кажете: трудим се да пеем добре, колкото гласът ни позволява. Стига, че се трудите. Всеки, който се труди, винаги успява. Вършете всичко присърце. В живота всичко си има дълбок смисъл. Който може да чете написаните граници на голямата книга, той винаги ще се радва за това, което му се дава да стори. Добро е да са разтворени очите и ушите на человека и да му е развързан езикът. От очите да излиза виделина, от ушите — мъдрост, а от езика — сладост за живота. Какво по-добро може да очаква някой от ближния си! „Пази сърцето си чисто, душата си - какво!“ Друг път ще довърша тази мисъл като лозинка за всички ви.

Поз. на Елена.

Ваш верен: П.К.Дънов

*Дисканто (ит.) — солово пеене (Бел. ред.)