от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Съзнателният живот като забава)
 
(Не са показани 11 междинни версии от друг потребител)
Ред 7: Ред 7:
 
[[Съборно слово]]
 
[[Съборно слово]]
  
[[1925]]
+
[[1924]]
  
 
[[КНИГА: Разумния живот]]
 
[[КНИГА: Разумния живот]]
 
[[Работна среда на електронния архив]]
 
  
 
== Съзнателният живот като забава ==
 
== Съзнателният живот като забава ==
  
 
Тази вечер ви повиках на една забава, тъй я наричам аз.
 
Тази вечер ви повиках на една забава, тъй я наричам аз.
Животът има своите сериозни . страни само когато е грЪшен, Човек е сериозен когато животътъ му е грЪтен, когато има да дава, когато има несъгласие в убежденията му, когато живее в раздори. Когато хората сж праведни, животът е наслаждение. Следователно, ние, требва да превърнем сериозния живот в една забава. От това гледище, всичкият материален свет е една забава за висшите духове. Те по некой пжть гдедат, как живеят хората на земята, защото туй, което хората правят на земята, то е едно забавление за невидимия свет, то не е толкова сериозно. От наше гледище, от гледището на нашия греш живот, от живота на несгодите, ние живеемъ единъ сериозенъ животъ, но отъ гледи-щето пк онези папреднали сжщес/гва, животътъ е една забава. Следователно пе всекога требва да бждете сериозни. Сериозни требва да бжде¬те когато изправяте вашите погрешки,  
+
Животът има своите сериозни страни само когато е грешен. Човек е сериозен когато животът му е грешен, когато има да дава, когато има несъгласие в убежденията му, когато живее в раздори. Когато хората са праведни, животът е наслаждение. Следователно, ние, трябва да превърнем сериозния живот в една забава. От това гледище, всичкият материален свет е една забава за висшите духове. Те по някой път гдедат, как живеят хората на земята, защото туй, което хората правят на земята, то е едно забавление за невидимия свят, то не е толкова сериозно. От наше гледище, от гледището на нашия грешен живот, от живота на несгодите, ние живеем един сериозен живот, но от гледището онези напреднали същества, животът е една забава. Следователно не всякога трябва да бъдете сериозни. Сериозни трябва да бъдете когато изправяте вашите погрешки,  
но щомъ изправите погрешните си. пре-върнете живота си въ забава! Сериозниятъ животъ азъ унодобявамъ на живота, който човекъ прекарва нощно време — седи самъ въ тъм¬нината, нема съ кого да приказва, размишлява какво да прави. А живота на забавата е сборъ на души, които се събиратъ въ общение и живе¬ятъ въ Божествената Любовь, Мждрость, Истина, Правда и онази висша доброта. И всички се рад- ватъ, че има забава. Когато настане нериода на забавата, Господъ прощава греховете на всички хора.
+
но щом изправите погрешките си, превърнете живота си в забава! Сериозният живот аз уподобявам на живота, който човек прекарва нощтно време — седи сам в тъмнината, няма с кого да приказва, размишлява какво да прави. А живота на забавата е сбор на души, които се събират в общение и живеят в Божествената Любов, Мъдрост, Истина, Правда и онази висша доброта. И всички се радват, че има забава. Когато настане периода на забавата, Господ прощава греховете на всички хора.
Разбира се, азъ употребявамъ думата „заба¬ва" въ нейната най-чиста смисъль. Подъ „забава" не разбирамъ да ви забавлявамъ като некой шутъ, не разбирамъ да ви забавлявамъ и като некой актйоръ, но подразбирамъ една приятна, музикал¬на забава, на която некой ноетъ, музикантъ или художникъ може да изнесе онези хубави песни и картини отъ природата. Ние, съвремените хора, сме свикнали да изнасяме само лошите работи отъ живота. Вие още не сте се научили да гледате красивото въ хората. Какво нещо бихте видЯли въ съвремения човекъ, въ всички съвременни живо¬тински царства, въ всичкп растения и камъни, ако бихте знаяли какъ да гледате на техъ! Природа¬та има двЯ лица. Едното лице на природата е тол¬кова страшно, че човекъ за него требва да бжде еленъ. Ако бихте видели това лице, бихте се оплашили. Единъ български свещеникъ ми разпра¬вяше, че въ младините си единъ пжть сънувалъ еледния сънь: среща го едао големо куче и го нагълтва, но после го изважда отъ устата си. Съ¬бужда се на сутриньта и заболева. Цели три ме¬сеца лежалъ болень. Сега, често съ погрешните, които правимъ въ живота си, даваме поводъ на такива кучета да ни поглъщатъ, и като излеземъ отъ устата имъ, три месеца боледуваме и казва¬ме: животътъ нема смисълъ. Това е само привид¬но така. Това безмислие не е отъ Бога. Ние сами правимъ живота си неприятенъ, бгзмисленъ.
+
Разбира се, аз употребявам думата „забава" в нейният най-чист смисъл. Под „забава" не разбирам да ви забавлявам като някой шут, не разбирам да ви забавлявам и като някой актйор, но подразбирам една приятна, музикална забава, на която някой поет, музикант или художник може да изнесе онези хубави песни и картини от природата. Ние, съвремените хора, сме свикнали да изнасяме само лошите работи от живота. Вие още не сте се научили да гледате красивото в хората. Какво нещо бихте видяли в съвремения човек, във всички съвременни животински царства, във всички растения и камъни, ако бихте знаели как да гледате на тях! Природата има две лица. Едното лице на природата е толкова страшно, че човек за него трябва да бъде елен. Ако бяхте видели това лице, бихте се оплашили. Един български свещеник ми разправяше, че в младините си един път сънувал еледния сън: среща го едно голямо куче и го нагълтва, но после го изважда от устата си. Събужда се на сутринта и заболява. Цели три месеца лежал болен. Сега, често с погрешките, които правим в живота си, даваме повод на такива кучета да ни поглъщат, и като излезем от устата им, три месеца боледуваме и казваме: животът няма смисъл. Това е само привидно така. Това безмислие не е от Бога. Ние сами правим живота си неприятен, безмислен.
И тъй, едн«.то лице на ириродата е много неприятно, много страшно, а другото й лице е мно¬го кразиво. 1'я го е скрила, защото още работи върху него. Въ природата има живи работници, които изработватъ едно живо лице за човешката душа. Те го ваятъ сега, та като влезе човекътъ въ новата фаза на своето развитие, въ новата фор¬ма, която никой не познава, да бжде готово. Това еж най-красивите тела, които човекъ може да си представи. Ще видите, че у животните, космите сж едно ерЪдство за забулване на онЪзи художници, които еж работили въ тЪхъ сегашното човешко ли¬це. У сегашния човйкъ тия висши художници сж сжщо тъй добрЪ маскирани и работятъ новото ли¬це. Така постжнва всЬки художникъ. Рисува той своята картина и я забулва съ платно. Докато не я свърши, той не вдига платното. НЪкой пжть се вдигне за малко врЪме завесата отъ нашето лице, открие се туй умно лице и казвате: е, какво ан¬гелско лице! Открие се за малко, и бързо пакъ се закрие. Затуй по нЪкой пжть се виждате толкова красиви! Тогава казвате азъ не съмъ знаялъ, че съмъ толкова красивъ! Това не е една илюзия, това е една действителна картина, къмъ която пос¬тоянно ни подканватъ. Подкапватъ ни къмъ тази велика забава, която Богъ приготовлява. Понеже тЪзи велики художници постоянно работятъ у насъ, то отъ наша страна се изисква поне да имъ съ- дМотвуваме, да не разваляме тяхното изкуство. Ако не можомъ да имъ направимъ друго, то поне да не разхвърляме боитЯ, четкитй имъ, да не цапа- ме платното имъ, да не се упражняваме върху не¬го, а да се радваме, уе за насъ се приготовлява нЪщо велико. И като се вдигне единъ день туй платно и се открие картината, ще видите, че се работило нЯщо велико, нЯщо живо, което осмисля жвота
+
И тъй, едното лице на природата е много неприятно, много страшно, а другото й лице е много красиво. Тя го е скрила, защото още работи върху него. В природата има живи работници, които изработват едно живо лице за човешката душа. Те го ваят сега, та като влезе човекът в новата фаза на своето развитие, в новата форма, която никой не познава, да бъде готово. Това са най-красивите тела, които човек може да си представи. Ще видите, че у животните, космите са едно средство за забулване на онези художници, които са работили в тях сегашното човешко лице. У сегашния човек тия висши художници са също тъй добре маскирани и работят новото лице. Така постъпва всеки художник. Рисува той своята картина и я забулва с платно. Докато не я свърши, той не вдига платното. Някой път се вдигне за малко време завесата от нашето лице, открие се туй умно лице и казвате: е, какво ангелско лице! Открие се за малко, и бързо пак се закрие. Затуй по някой път се виждате толкова красиви! Тогава казвате аз не съм знаел, че съм толкова красив! Това не е една илюзия, това е една действителна картина, към която постоянно ни подканват. Подкапват ни към тази велика забава, която Бог приготовлява. Понеже тези велики художници постоянно работят у нас, то от наша страна се изисква поне да им съдействуваме, да не разваляме тяхното изкуство. Ако не можом да им направим друго, то поне да не разхвърляме боите, четките им, да не цапаме платното им, да не се упражняваме върху него, а да се радваме, че за нас се приготовлява нещо велико. И като се вдигне един ден туй платно и се открие картината, ще видите, че се работило нещо велико, нещо живо, което осмисля жвота.
Много често азъ ви забавлявамъ съ известни символи, показвамъ ви известни грЯшки, и вие каз¬вате? е, все погрЯшки, погрЯшки, все за тЯхъ чу¬ваме! Кой е кривъ за това? Когато дойде въ гим¬назията единъ учитель да преподава български езикъ и почне да шари тетрадките ви, той кривъ ли е? Има известни правила, извЯстни закони въ български езикъ, които му диктуватъ: ще спазвашъ тия правила, и всЯка буква ще бжде на мЯстото си. НЯкой ученикъ по нЯкога не спазва тЯзи пра¬вила, тури една буква вмЯсто друга. Какво ще пра¬ви учительтъ? — Той си има червено мастило, ще го вземе и ще нашари тетрадката. Този ученикъ не е доволенъ, че учительтъ му нашарплъ толко¬ва много тетрадката. Туй не е добро за лпчнитЯ чувства на ученика. НЯкой другарь му казва: дай да видимъ тетрадката ти! — НЯма защо. И на¬бързо я затваря.
+
Много често аз ви забавлявам с известни символи, показвам ви известни грешки, и вие казвате? е, все погрешки, погрешки, все за тях чуваме! Кой е крив за това? Когато дойде в гимназията един учител да преподава български език и почне да шари тетрадките ви, той крив ли е? Има известни правила, известни закони в български език, които му диктуват: ще спазваш тия правила, и всяка буква ще бъде на мястото си. Някой ученик по някога не спазва тези правила, тури една буква вместо друга. Какво ще прави учителят? — Той си има червено мастило, ще го вземе и ще нашари тетрадката. Този ученик не е доволен, че учителят му нашарил толкова много тетрадката. Туй не е добро за личните чувства на ученика. Някой другар му казва: дай да видим тетрадката ти! — Няма защо. И набързо я затваря.
Та, нЯкой отъ васъ сж съ нашарени тетрад¬ки. НЯма нищо, професорътъ ви учи, и трЯбва да му благодарите. Това е забавление. Той не казва, че това е лошо, но казва на ученика: слушай, ще пишешъ споредъ правилата. Тукъ се пише ъ, тукъ тукъ се пише ь. а тукъ се пише Ъ. Ако учишъ английски, съвсемъ други правила ще знаешъ; ако учишъ еврейски езикъ, тамъ отъ дЪсно на л4во ще пишешъ; като дойдешъ до китайски езикъ, тамъ пъкъ нито отъ лЪво къмъ дЪсно, нито отъ дЪсно къмъ .тЬво, ами отгорй надолу ще пишешъ. Вс4- ки езикъ има свой начинъ на писане. То е забав¬ление. Най-голЬмото забавление иматъ китайцитЪ, т4 иматъ 40,000 знаци за писане. Ако нЪкой ки- таецъ научи тия 40,000 знака въ китайската азбу¬ка, той минава за ученъ човЪкъ. Следователно, въ прпродвта великите сжщества сж създали своя азбука, която ние требва да изучаваме. Занрим^ръ, вземете сл4дующия символъ. Ако отидете сутринь на изгрЪвъ слънце, най-първо ще забЪлЪжите една малка свЪтлинка, която постепенно се усилва, усил¬ва, докато изгрее слънцето. Щомъ изгрее, туй ху¬бавото н4що изчезва, картината се изменя. Пи- тамъ: какво иска да ни каже природата съ пуква¬нето на зората до пзгрЪването на слънцето? Как¬во иска да ни каже отъ изгрФването на слънцето до заливането? Въ тия моменти на природата има два символа. Въ първия моментъ, отъ пукването на зората до изгрЪването на слънцето, природата ни учи върху двата велики закона на Мждростьта и Истината. Този моментъ отнима два часа. Въ не¬го промените сж резки. Следъ като изгрее слън¬цето, обаче, природата ни учи на друго. Тя ни учи па закона на топлината, т. е. на закона па Любовьта. Въ този моментъ нЬма толкова резки промени въ картините, но има промени въ темпе¬ратурата. Най-напр^дъ не е толкова топло, но пос¬ле става все ио-топло и по-топло, докато стане мпого горещо. Значи и въ живота е сжщото не¬що. Човекъ въ утробата на майка си, въ утроба-та на природата двата часа учи Мждростьта и Ис¬тината. а останалото време отъ деня учи Любо¬вьта. Тъй че по-големата часть отъ нашия жи¬вотъ е унотребенъ за изучване на топлината и промените, които ставатъ съ нея.
+
Та, някой от вас са с нашарени тетрадки. Няма нищо, професорът ви учи, и трябва да му благодарите. Това е забавление. Той не казва, че това е лошо, но казва на ученика: слушай, ще пишеш според правилата. Тук се пише ъ, тук тук се пише ь, а тук се пише Ъ. Ако учиш английски, съвсем други правила ще знаеш; ако учиш еврейски език, там от дясно на ляво ще пишеш; като дойдеш до китайски език, там пък нито от ляво към дясно, нито от дясно към ляво, ами отгоре надолу ще пишеш. Всеки език има свой начин на писане. То е забавление. Най-голямото забавление имат китайците, те имат 40,000 знаци за писане. Ако някой китаец научи тия 40,000 знака в китайската азбука, той минава за учен човек. Следователно, в прпродвта великите същества са създали своя азбука, която ние трябва да изучаваме. Запример, вземете следния символ. Ако отидете сутрин на изгрев слънце, най-първо ще забележите една малка светлинка, която постепенно се усилва, усилва, докато изгрее слънцето. Щом изгрее, туй хубавото нещо изчезва, картината се изменя. Питам: какво иска да ни каже природата с пукването на зората до изгряването на слънцето? Какво иска да ни каже от изгряването на слънцето до залязването? В тия моменти на природата има два символа. В първия момент, от пукването на зората до изгряването на слънцето, природата ни учи върху двата велики закона на Мъдростта и Истината. Този момент отнема два часа. В него промените са резки. След като изгрее слънцето, обаче, природата ни учи на друго. Тя ни учи на закона на топлината, т. е. на закона па Любовта. В този момент няма толкова резки промени в картините, но има промени в температурата. Най-напред не е толкова топло, но после става все по-топло и по-топло, докато стане мпого горещо. Значи и в живота е същото нещо. Човек в утробата на майка си, в утробата на природата двата часа учи Мъдростта и Истината, а останалото време от деня учи Любовта. Тъй че по-големата част от нашия живот е употребен за изучване на топлината и промените, които стават с нея.
И тъй. когато вашиятъ животъ е на изгревъ, ше вземете нървиятъ символъ. Като отивате все- ка сутринь на изгревъ, ще имате въ ума си кар¬тината, идеята за изгреващето слънце. И когато погледна пукването на зората азъ ще се въоду¬шевя, душата ми ще се изпълни съ онези прин¬ципи на Лждрость и Истина, а следъ като изгрее слънцето, ще кажа: настана часътъ на Божестве¬ната Любовь! И тогава цель день ще требва да изучавамъ промените, които ставатъ въ Любовьта. Това е хубавото въ природата!  
+
И тъй, когато вашият живот е на изгрев, ще вземете първият символ. Като отивате всека сутрин на изгрев, ще имате в ума си картината, идеята за изгряващото слънце. И когато погледна пукването на зората аз ще се въодушевя, душата ми ще се изпълни с онези принципи на Мъдрост и Истина, а след като изгрее слънцето, ще кажа: настана часът на Божествената Любов! И тогава цел ден ще трябва да изучавам промените, които стават в Любовта. Това е хубавото в природата!  
НЪкой пжть твоята любовь е,е усилва иовече, а н4кой пжть отслабва, и ти казвашъ: любовьта се усилва и отслабва, ле. ти ошн не любишъ. Ние само се учимъ на изкуството да любимъ. За сега само Богъ люби. Казва се въ Писанието: .,Богъ е любовь". Значи намъ не сж дали още това из¬куство да любимъ. Следователно, когато дойдемъ въ Бога, тогава ще зниемъ какво нЪщо е Любовь! Когато Богъ ни учи на туй изкуство, всички анге¬ли сл^дятъ съ любопитство, съ страхопочитание, какво върши Той съ тия малки едшества. ТЯ се чудятъ като виждатъ, че Богъ слиза отъ трона си, за ги учи на Любовь. Само Богъ знае из¬куството на Любовьта, и само той може да ни го предаде, но за да възнриемемъ туй из¬куство требва да бждемъ готови. Бъ какво седи готовностьта? Ами че малко н$що ли е този ве- ликиятъ Богъ на Любовьта да обърне погледа си къмъ тебе, и ти да можешъ да го възприемешъ? Ако вашето сърце може да трепне отъ иогледа на единъ вашъ приятель когото обичате, то не треб¬ва ли сърцето ви да трепне отъ иогледа на Този, който ви е далъ живота и всички блага въ него? А туй, че имате страдапия, това сж само проме¬ни на хоризонта ви. Когато изгрЪе слънцето, кол¬кото и да е ясно на хоризонта, все ставатъ про¬мени? дойде ирахъ, заоблачава се, явяватъ се дъждъ, сн^гъ, бури, и поел4 отново изгрева слън¬цето. Тези промени ставатъ постоянно ьъ приро¬дата. но схшиятъ законъ е и въ живота.
+
Някой път твоята любов се усилва повече, а някой път отслабва, и ти казваш: любовта се усилва и отслабва, не ти още не любиш. Ние само се учим на изкуството да любим. За сега само Бог люби. Казва се в Писанието: ,,Бог е любов". Значи нам не са дали още това изкуство да любим. Следователно, когато дойдем в Бога, тогава ще знием какво нещо е Любов! Когато Бог ни учи на туй изкуство, всички ангели следят с любопитство, с страхопочитание, какво върши Той с тия малки същества. Те се чудят като виждат, че Бог слиза от трона си, за ги учи на Любов. Само Бог знае изкуството на Любовта, и само той може да ни го предаде, но за да възприемем туй изкуство трябва да бъдем готови. В какво седи готовността? Ами че малко нещо ли е този великият Бог на Любовта да обърне погледа си към тебе, и ти да можеш да го възприемеш? Ако вашето сърце може да трепне от погледа на един ваш приятел, когото обичате, то не трябва ли сърцето ви да трепне от погледа на Този, който ви е дал живота и всички блага в него? А туй, че имате страдания, това са само промени на хоризонта ви. Когато изгрее слънцето, колкото и да е ясно на хоризонта, все стават промени? дойде прах, заоблачава се, явяват се дъжд, сняг, бури, и после отново изгрява слънцето. Тези промени стават постоянно в природата, но същият закон е и в живота.
Следователно, отъ това гледище, животътъ е забавление, но за кои? — За ираведните. Азъ го¬воря за техъ, не говоря за грешниците. ТЪхъ ги н^ма тукъ. Ние изпратихме всички грешници на хаджилъкъ. Дадохме имъ ио единъ билетъ и имъ казахме: хайде се^а на пжть! Тази вечерь нема да смущавате учениците, защото ние ще имаме за¬бавление. а вие сте много сериозни, не можемъ да се разиравяме. не можемъ да се разбираме съ васъ. Тогава, защо да не бтагодарите на Бога за тази забава, за всички промени, които ставатъ въ жи¬вота ви? Какво лошо има въ това, че вашиятъ хоризонтъ се заоблачилъ, че има нрахъ, бури, облаци, това-онова? Че растенията разбиратъ и цЬнятъ тия промени много повече отъ васъ! Като се заоблачи, те се отварятъ, шушнатъ си. радватъ се. Вие разумните деца. избегвате отъ това за- облачаване, скривате се. Защо? Заптото още не сте научили великия, красивия езикъ на Бога. Ние, съвременните хора, така сме изопачили своя умъ, че не впждаме красивото. Ние виждаме красота само въ он^зи н4ща, които въ сжщность, нЪматъ красота Дойде, запримЪръ, нЯкой при мене, иска да го обичамъ. За да го обичамъ, за да се про¬яви любовьта ми къмъ него, требва да намЪря онова красивото въ него. Не мога да го обичамъ заради неговото знание. Ние не обичаме хората за това, че много знаятъ. Не, приндинътъ или онова начало, което сближава хората не е нито тЪхниятъ умъ, нито тяхното сърце, нито тяхната воля, а е тяхната душа. Това е хубавото, това е красивото въ природата и въ живота, понеже вс/Ьки единъ човЯкъ. всЬка едиа душа е една необходи- мость за тебе въ твоето проявление. Какъвъ е законътъ? — Ако всички души не се събе- ратъ на едно мЯсто, нито една душа не може да се прояви. Значи, ако животътъ е забавление, за всички требва да е забавление. Ако е радость, за всички трЯбва да е радость.
+
Следователно, от това гледище, животът е забавление, но за кои? — За праведните. Аз говоря за тях, не говоря за грешниците. Тях ги няма тук. Ние изпратихме всички грешници на хаджилък. Дадохме им по един билет и им казахме: хайде сега на път! Тази вечер няма да смущавате учениците, защото ние ще имаме забавление, а вие сте много сериозни, не можем да се разправяме, не можем да се разбираме с вас. Тогава, защо да не благодарите на Бога за тази забава, за всички промени, които стават в живота ви? Какво лошо има в това, че вашият хоризонт се заоблачил, че има прах, бури, облаци, това-онова? Че растенията разбират и ценят тия промени много повече от вас! Като се заоблачи, те се отварят, шушнат си, радват се. Вие разумните деца избягвате от това заоблачаване, скривате се. Защо? Защото още не сте научили великия, красивия език на Бога. Ние, съвременните хора, така сме изопачили своя ум, че не виждаме красивото. Ние виждаме красота само в онези неща, които в същност, нямат красота. Дойде, запример, някой при мене, иска да го обичам. За да го обичам, за да се прояви любовта ми към него, трябва да намеря онова красивото в него. Не мога да го обичам заради неговото знание. Ние не обичаме хората за това, че много знаят. Не, принципът или онова начало, което сближава хората не е нито тяхният ум, нито тяхното сърце, нито тяхната воля, а е тяхната душа. Това е хубавото, това е красивото в природата и в живота, понеже всеки един човек, всяка една душа е една необходимост за тебе в твоето проявление. Какъв е законът? — Ако всички души не се съберат на едно място, нито една душа не може да се прояви. Значи, ако животът е забавление, за всички трябва да е забавление. Ако е радост, за всички трябва да е радост.
Сега, отъ туй гледище, когато небето се за¬бавлява, забавлява се и адътъ. II въ ада има му¬зика. развлечения, не мислете, че е толкова страш¬но. 'Гамт има страшни нЯща, но има и хубави ра¬боти, има и забавления. Кога? — Когато горЪ има за-бавления, и въ ада има забавления. Когато горЪ ра- ботятъ сериозно, и въ ада работиятъ сериозно. Едни- тЯ работятъ по единъ начинъ. другите работятъ по другъ начпнъ, ЗанримЯръ, една сестра худож- ница ми разправяше следния случай. Нарисувала единъ день една картина, ногледнела я, доволна била отъ нея. Но едно врЯме отишла да си гле¬да работата изъ кжщи, и въ този моментъ. ней¬ната малка дъщеря взима четката и боптЯ, и как¬то наблюдавала другь пжть майка си, взима да рисува по платното. Забавление си прави тя. Пи¬тамъ: направила ли е нЯщо лошо дъщерята? Не, тя прЯподава на майка си слЯдния урокъ: мамо, ти слЯдъ като нарисувашъ хубавата картина, ще я дигнешъ по-високо, за да не мога да я достиг¬на. Щомъ не си я дигнала по-високо, и азъ ще рисувамъ, и азъ ще покажа своето изкуство. И Господъ е нанравилъ така. Той е дигналъ хуба¬вите нЯша толкова високо, че като ги гледаме, ла казваме: е, да съмъ тамъ сега! Когато не ни се даватъ нЯкой нЯща то не е защото не искатъ да ни ги дадатъ, но други актйори играятъ на сце¬ната, други се забавляватъ, нашиятъ редъ още не е дошълъ. Докато дойде нашиятъ редъ, ние трЯб¬ва да седимъ като публика и да гледаме.
+
Сега, от туй гледище, когато небето се забавлява, забавлява се и адът. И в ада има музика. развлечения, не мислете, че е толкова страшно. Там има страшни неща, но има и хубави работи, има и забавления. Кога? — Когато горе има забавления, и в ада има забавления. Когато горе работят сериозно, и в ада работият сериозно. Едните работят по един начин, другите работят по друг начпн. Занример, една сестра художница ми разправяше следния случай. Нарисувала един ден една картина, погледнела я, доволна била от нея, по едно време отишла да си гледа работата из къщи, и в този момент, нейната малка дъщеря взима четката и боите, и както наблюдавала друг път майка си, взима да рисува по платното. Забавление си прави тя. Питам: направила ли е нещо лошо дъщерята? Не, тя преподава на майка си следния урок: мамо, ти след като нарисуваш хубавата картина, ще я дигнеш по-високо, за да не мога да я достигна. Щом не си я дигнала по-високо, и аз ще рисувам, и аз ще покажа своето изкуство. И Господ е нанравил така. Той е дигнал хубавите неща толкова високо, че като ги гледаме, да казваме: е, да съм там сега! Когато не ни се дават някой неща то не е защото не искат да ни ги дадат, но други актйори играят на сцената, други се забавляват, нашият ред още не е дошъл. Докато дойде нашият ред, ние трябва да седим като публика и да гледаме.
По нЯкой пжть вие казвате: защо хората страдатъ толкова много? Какво нЯшо е страдани¬ето? — Стртданието е едно отъ най-приятните чувствувания. Когато човекъ страда, идвагъ му най-хубавите мисли. Може да кажемъ, че страда¬нията сж създали у хората най-хубавите идеи, най-приятните импулси, най-приятните стремежи. И ако ви попитатъ, искате ли страдания, ще кажете: а, да не ни дава Господъ страдания! Ами какво да ви даде? Че страданието е най-великото благо за човека! Страданията в с е к о г а п р е д- шествуватъ забавата. Ами че когать правите едно угощение тукъ на земята, създавате си едно за-бавление, но и вашите кокошки сжщо иматъ за¬бавление. Вие ги изваждате" отъ курника и имъ казвате: виждаме, че вашето жилище пе е толко¬ва хигиенично, съжаляваме ви, че сте живели тол¬кова време въ него, но ние ще ви извадимъ отъ тукъ и ще ви ириемемъ па гости въ кашите кж- щи, ще ви покажемъ какъ се забавляваме. Ко¬кошките започватъ да крекатъ, да кукуригатъ, да куткудякатъ. Вие ги сготвяте на едно хубаво яде¬не, започвате да имъ пеете, а те мълчатъ: Пи- тамъ: когато душата на една кокошка или на единъ петелъ излезе, какво мислятъ те? Те влизатъ въ забавлението, т. е. те влизатъ въ връзка съ чо¬вешките души. Тази кокошка нищо не е изгубила.  
+
По някой път вие казвате: защо хората страдат толкова много? Какво нещо е страданието? — Стртданието е едно от най-приятните чувствувания. Когато човек страда, идват му най-хубавите мисли. Може да кажем, че страданията са създали у хората най-хубавите идеи, най-приятните импулси, най-приятните стремежи. И ако ви попитат, искате ли страдания, ще кажете: а, да не ни дава Господ страдания! Ами какво да ви даде? Че страданието е най-великото благо за човека! Страданията в с е к о г а предшествуват забавата. Ами че когат правите едно угощение тук на земята, създавате си едно забавление, но и вашите кокошки също имат забавление. Вие ги изваждате от курника и им казвате: виждаме, че вашето жилище не е толкова хигиенично, съжаляваме ви, че сте живели толкова време в него, но ние ще ви извадим от тук и ще ви приемем па гости в къщите къщи, ще ви покажем как се забавляваме. Кокошките започват да крякат, да кукуригат, да куткудякат. Вие ги сготвяте на едно хубаво ядене, започвате да им пеете, а те мълчат: Питам: когато душата на една кокошка или на един петел излезе, какво мислят те? Те влизат в забавлението, т. е. те влизат в връзка с човешките души. Тази кокошка нищо не е изгубила.  
За една кокошка е привилегия да я изяде единъ човекъ, Азъ не казвамъ, че човекъ я изяда, но топ я приема на гости, макаръ че тя минава прЯзъ огънь. По сжщия начинъ и вие ще минете ирЯзъ огънь, щомъ искате да влЯзето въ духовния светъ. И като ви извадятъ отъ вашия курникъ пакъ ще има куткудякане.  
+
За една кокошка е привилегия да я изяде един човек. Аз не казвам, че човек я изяда, но той я приема на гости, макар че тя минава през огън. По същия начин и вие ще минете през огън, щом искате да влезете в духовния свят. И като ви извадят от вашия курник пак ще има куткудякане.  
Павелъ, като разбралъ този великиятъ за- конъ на живота, казва: „Где ти е сега, с 'е, жилото?" Защото, когато Божествената 7 вь слезе, за да даде животъ, смъртьга, всички не¬щастия, страдания се поглъщать. Единъ день всички тия ваши страдания, които оте минали, ще бждатъ перли украшения върху вашите дрехи и ще ка-жете: много се радваме, че минахме презъ тозп пжть и научихме такива ценни уроци. И действи¬телно, забавата е необходима. Едно нещо е необ¬ходимо въ забавата: ти требва да забравишъ себе си, да забравишъ животинското, нисшето азъ. За- примЪръ, като седна некжде, азъ не требва да мисля, че вие ме наблюдавате, а требва да бжда съвършено тйхъ и спокоенъ и да си мисля съвсЬмъ друго нЯщо. Така да е и съ всеки единъ отъ васъ: да си мисли спокойно, да не се наблюдава п да счита, че всичко наоколо му е въ редъ и порядъкъ. Туй е едно отъ качествата на забавата. Щомъ има наблюдение, знаете ли на какво мяза това? — То е, като че си въ нЪкой затворъ. Дой¬де стражарьтъ и ти преглежда всичко. Той гледа дали букаит4 сж на мЪсто, бърка въ джобоветЪ ти, търси това — онова и т. н. Посл$, дойде другъ н4кой, прегледа ти др4хит4, яката. Каз- вамъ: това е въ затвора, но ти въ забавлението ще бждешъ естественъ. Въ всЪка забава чо- вЯкъ е красив ъ. Самъ по себе си той ще си тури онова облекло, въ което той импонира на другитЪ. И тогава, като погледнемъ този чов4къ, въ цялото му лице ще видимъ онова другото ли¬це, въ което Богъ се проявява. II тогава требва да бждемъ като децата, съвършенно естествени и свободни, да забравичъ неволи, страдания. Всички ще имаме свободенъ билетъ да отидемъ до слън-цето и ще бждемъ радостни. Н4кои ще кажатъ: тЪзи дЬца сж нетрезви. Питамъ: кое е трезвено¬то положение? (Учительтъ прави серпозни, строги изражения на лицето си). Питамъ: тази сериозность какво означава? Каква идея се крие задъ нея? (Учительтъ прави по-весело изражение на лицето си). Задъ тази идея сега какво се крие? Отъ тия двЪ пози коя е по-хубава? — Ако искашъ да сплашишъ нйкой прйстжпникъ, ще заемешъ пър¬вата поза, ако пъкъ искашъ да развеселишъ при¬ятеля си, ще заемешъ втората поза. Казвамъ: всич¬ки войници, всички стражари сж все сериозни, диг- нагь пушката, вървятъ Защо? — Има опасность. Но има и едно трето положение, трета поза. Тя е тази, че въ всйко едно свое движение човекъ трйбва да издава онова великото, приятното въ живота. Той трйбва да бжде като единъ изворъ. Црйдставете си. че единъ изворъ мисли като ме¬не. Кое е най-приятното за извора? — Като из¬вира този изворъ трйбва да има кждй да проти¬ча. Това е най-приятното за извора. Слйдовател- но, ако ми дадать условия въ живота, моятъ жи¬вотъ трйбва да има мйсто кждй да протича, да минава ирйзъ ВСИЧКИ растения и да имъ оставя своето благо. Дйто минавамъ, азъ ще се запозна- вамъ съ всички цвйтя, трйви, съ всички растения, мушички, комарчета, ще скачамъ, а тй ще прие- матъ моята радость. Това не е ли забавление? Едного ще блъсна, другиго ще закача, трети що напръскамъ, съ четвърти ще се посмйя. Какво по- хубаво отъ това? Всйкп изворъ не прави ли тъй? Ами прйдставете си, че тази вода не дига шумъ, рече тихо и спокойно, и видишъ, не мпне много врЪме, отгоргЬ се покрие- съ жабуня развие се не¬приятна миризма, това хубаво лн е? Питамъ: кое е по-хубаво, този изворх съ течуща вода, или то¬зи ограниченъ басеинъ съ застоялата вода? Сега, нашето тЪло въ единия случаи може да мяза на единъ тичущъ изворъ, а въ другия случай може да мяза на единъ басеинъ съ застояла вода, и ние ставаме кисели, недоволни.
+
Павел, като разбрал този великият закон на живота, казва: „Где ти е сега, смърте, жилото?" Защото, когато Божествената Любов слезе, за да даде живот, смъртта, всички нещастия, страдания се поглъщат. Един ден всички тия ваши страдания, които сте минали, ще бъдат перли украшения върху вашите дрехи и ще кажете: много се радваме, че минахме през тозп път и научихме такива ценни уроци. И действително, забавата е необходима. Едно нещо е необходимо в забавата: ти трябва да забравиш себе си, да забравиш животинското, нисшето аз. Запример, като седна някъде, аз не трябва да мисля, че вие ме наблюдавате, а трябва да бъда съвършено тих и спокоен и да си мисля съвсем друго нещо. Така да е и с всеки един от вас: да си мисли спокойно, да не се наблюдава и да счита, че всичко наоколо му е в ред и порядък. Туй е едно от качествата на забавата. Щом има наблюдение, знаете ли на какво мяза това? — То е, като че си в някой затвор. Дойде стражарът и ти преглежда всичко. Той гледа дали букаите са на място, бърка в джобовете ти, търси това — онова и т. н. После, дойде друг някой, прегледа ти дрехите, яката. Казвам: това е в затвора, но ти в забавлението ще бъдеш естествен. Във всяка забава човек е красив . Сам по себе си той ще си тури онова облекло, в което той импонира на другите. И тогава, като погледнем този човек, в цялото му лице ще видим онова другото лице, в което Бог се проявява. И тогава трябва да бъдем като децата, съвършенно естествени и свободни, да забравим неволи, страдания. Всички ще имаме свободен билет да отидем до слънцето и ще бъдем радостни. Някои ще кажат: тези деца са нетрезви. Питам: кое е трезвеното положение? (Учителят прави сериозни, строги изражения на лицето си). Питам: тази сериозност какво означава? Каква идея се крие зад нея? (Учителят прави по-весело изражение на лицето си). Зад тази идея сега какво се крие? От тия две пози коя е по-хубава? — Ако искаш да сплашиш някой престъпник, ще заемеш първата поза, ако пък искаш да развеселиш приятеля си, ще заемеш втората поза. Казвам: всички войници, всички стражари са все сериозни, дигнат пушката, вървят. Защо? — Има опасност. Но има и едно трето положение, трета поза. Тя е тази, че във всяко едно свое движение човек трябва да издава онова великото, приятното в живота. Той трябва да бъде като един извор. Представете си, че един извор мисли като мене. Кое е най-приятното за извора? — Като извира този извор трябва да има къде да протича. Това е най-приятното за извора. Следователно, ако ми дадат условия в живота, моят живот трябва да има място къде да протича, да минава през ВСИЧКИ растения и да им оставя своето благо. Дето минавам, аз ще се запознавам с всички цветя, треви, с всички растения, мушички, комарчета, ще скачам, а те ще приемат моята радост. Това не е ли забавление? Едного ще блъсна, другиго ще закача, трети ще напръскам, с четвърти ще се посмея. Какво по-хубаво от това? Всеки извор не прави ли тъй? Ами представете си, че тази вода не дига шум, рече тихо и спокойно, и видиш, не мине много време, отгорге се покрие с жабуня развие се неприятна миризма, това хубаво лн е? Питам: кое е по-хубаво, този извор с течуща вода, или този ограничен басеин с застоялата вода? Сега, нашето тяло в единия случаи може да мяза на един течащ извор, а в другия случай може да мяза на един басеин с застояла вода, и ние ставаме кисели, недоволни.
И тъй, коя е идеята въ забавлението? Ще станешъ сутринь, ще кажешъ: Господъ е дошълъ, въ закона на забавлението азъ требва да науча онзи великъ законъ на смирението Въ забавлени¬ето всички сж пъргави, подвижни. Тамъ не се поз¬волява никаква лЪность. Споредъ който требва да схванешъ какво трЪбва да направишъ въ дадения моментъ.
+
И тъй, коя е идеята в забавлението? Ще станеш сутрин, ще кажеш: Господ е дошъл, в закона на забавлението аз трябва да науча онзи велик закон на смирението. В забавлението всички са пъргави, подвижни. Там не се позволява никаква леност. Според който трябва да схванеш какво трябва да направиш в дадения момент.
Представете си сега, че вие сте въ туй об¬щество на забавата. Какви щЪхте да бждете? Ако ви кажа сега да се смаете, ще ме питате, защо требва да се смЪемъ? Питамъ: ами защо требва да бждемъ сериозни? Казвате: е, животътъ е ' сери- озенъ. Не, животътъ е любовь, а сериозностьга е нЪщо случайно вжтрЪ въ живота. Любовниятъ, осмислениятъ, поетическиятъ животъ е красивиятъ животъ. Това е хубавото. II когато срещнешъ единъ човйкъ, на когото душа¬та е отворена, [ти не можешъ до го забравишъ никога. Ще кажешъ: отличенъ човйкъ е този! То¬зи човекъ е единъ чистъ изворъ. Каква погрешка можешъ да му намеришъ? Не е ли хубаво да бж¬де човйкъ единъ такъвъ уизворъ, та който дойде при него, да се почуствува успбкоенъ, да забрави скръбьта си?
+
Представете си сега, че вие сте в туй общество на забавата. Какви щяхте да бъдете? Ако ви кажа сега да се смаете, ще ме питате, защо трябва да се смеем? Питам: ами защо трябва да бъдем сериозни? Казвате: е, животът е сериозен. Не, животът е любов, а сериозността е нещо случайно вътре в живота. Любовният, осмисленият, поетическият живот е красивият живот. Това е хубавото. И когато срещнеш един човек, на когото душата е отворена, ти не можеш до го забравиш никога. Ще кажеш: отличен човек е този! Този човек е един чист извор. Каква погрешка можеш да му намериш? Не е ли хубаво да бъде човек един такъв извор, та който дойде при него, да се почуствува успокоен, да забрави скръбта си?
Друго едно правило за ученика е следното: на забавление не се позволява да отивашъ съ скж- сани дрехи! Ще се измиешъ чисто, ще се облй- чешъ съ най-хубавитй си дрехи, които имашъ и така ще отидешъ. Като се приближавашъ при то¬зи велпкъ изворъ на живота, трйбва да си прй- менемъ и да се радвашъ на туй велико благо, ко-ето той ти дава. И писанието, като прйдвижда този законъ на забавата, казва: Ще дойде врйме, когато хората нйма да се струхуватъ единъ отъ другъ, но вейки ще седи на забавата подъ своята смоковница.
+
Друго едно правило за ученика е следното: на забавление не се позволява да отиваш със скъсани дрехи! Ще се измиеш чисто, ще се облйчеш с най-хубавите си дрехи, които имаш и така ще отидеш. Като се приближаваш при този велик извор на живота, трябва да си пременем и да се радваш на туй велико благо, което той ти дава. И писанието, като предвижда този закон на забавата, казва: Ще дойде време, когато хората няма да се страхуват един от друг, но всеки ще седи на забавата под своята смоковница.
И тъй, на мнозина отъ васъ е потрйбна за¬бавата. Забавата е законъ на подмла¬дяване. човйкъ, който не се забавлява, не мо¬же да се подмлади. Запримйръ, ти седишъ, гле- дашъ какъ се забавляватъ дйцата, казвашъ: дй- тински работи! Не, Забавляватъ се децата. Даже и Господъ има известни часове, ирЪзъ които се забавлява съ хората, и слЬдъ това пакъ се заеме за своята работа. Не можемъ ли и пие по сжщия законъ да направимъ това нЪщо? — Можемъ. Гле- дашъ нЪкой твой приятель рисува нЪщо. Ти се поумихнешъ, кажеопъ че е отлично но вземешъ четката и цанашъ по платното, чакай, не се ри¬сува така — коригирашъ го. Ако искашъ да го поправишъ, може по не го корегирай па платното а вземи една жива гарга и му кажи: хайде, азъ ще я държа, а ти ще рисувашъ. Ще я обръщашъ на една, на друга страна, и като я парисува при- ятелътъ ти, ще му кажешъ: както виждашъ, и ти рисува, и азъ рисувахъ. Азъ държахъ гаргата, а ти я рисува.  
+
И тъй, на мнозина от вас е потребна забавата. Забавата е закон на подмладяване човек, който не се забавлява, не може да се подмлади. Запример, ти седиш, гледаш как се забавляват децата, казваш: детински работи! Не, Забавляват се децата. Даже и Господ има известни часове, през които се забавлява с хората, и след това пак се заеме за своята работа. Не можем ли и ние по същия закон да направим това нещо? — Можем. Гледаш някой твой приятел рисува нещо. Ти се поусмихнеш, кажеш, че е отлично, но вземеш четката и цанаш по платното, чакай, не се рисува така — коригираш го. Ако искаш да го поправиш, може но не го корегирай на платното, а вземи една жива гарга и му кажи: хайде, аз ще я държа, а ти ще рисуваш. Ще я обръщаш на една, на друга страна, и като я нарисува приятелят ти, ще му кажеш: както виждаш, и ти рисува, и аз рисувах. Аз държах гаргата, а ти я рисува.  
Сега васъ може да ви шокира думата гарга. Тя е турска дума, Какво значи на български езикъ думата гарга врана? Отъ квдЬ произлиза тя? —Отъ думата „черна" Значи тази е погрешната на враната, че е черна. Защо е черна? — Едно врЪме сестрата на тази врана умряла. Тя тжжела за сестра си и си турила черна др$ха, СлЪдъ врЯме, когата сезтра й възкръсне, и враната ще стане б4ла, ще си тури 64ли дрЪхи. Тъй щото, ако чевйкъ се почерни, умрйлъ нйкой; ако си бйлп дрйхи, значи сестра му е възкръснала. Сле-дователно, за душата сж потрйбни вътрйшни про- мйни. Сериозностьта вкоравява жи¬вота. Въ сериозния животъ прйобладаватъ тйзи сили, които изчерпватъ соковетй, влагата отъ :жи- вота и затова у човйка заиочватъ да се втърдя- ватъ нервитй, мускулитй, костьта става по твърда и въ него се заражда единъ вътрйшенъ мързелъ. Въ младия човйкъ, който слуша Божия гласъ и се забавлява, има едно вътрйшно разширение и об- мйната става правилно. Затова вейки единъ отъ васъ трйбва да има едно забавление, но забавле¬нието го дава само Любовьта. Безъ Любовь заба¬вление не може да има. Когато направимъ туй за-бавление, всички се усещаме свободни. Въ забава¬та вейки трйбва да е доволенъ отъ своето пове¬дение, а не да уейща вътрйшно, една натегната атмосфера. Едно отъ качествата на за-бавата е че въ нея винаги има раз¬ширение. Вие въ забавата не мислимъ за фор¬мата на нйщата, а оцйняваме настоящия "моментъ. Ние не критикуваме защо Господъ е слйзълъ, но се радваме на онзи моментъ въ който Господъ е слйзълъ. Това е Любовь. Единственото сжшество, което може да ни даде радоеть, да ни осмисли жи¬вота, това е Богъ. И действително, всеки день, колкото и да сте заети съ работата все ще дойде извЪсгенъ моментъ, сутринь, на обЪдь или вечерь когато ще почуствувате много голяма радоеть. Но понеже нашиятъ умъ е заетъ съ толкова велики работи, то тЬзи красиви неща, които Богъ ни да¬ва оставатъ незабелязани, и ние се пробуждаме, когато всички тия неща сж минали. Ние се зани¬маваме съ това, какво ще стане съ Европа, какво ще стане съ България, какво ще стане съ дъще¬рите ни; съ синовете ни, а изгубваме тези краси¬ви моменти, които Богъ ни дава. Туй тело, което имаме Богъ е вложилъ всичко най-красиво въ него. Въ туй малкото тело виждаме всичките блага на миналото и бждещето, а за по-далечното бждаще Богъ ще ни даде ново тело, въ което ще влее туй новот) благо Това тело сега се формира. За все¬ки едного се приготовлява едно ново, красиво тело, въ което ще се забавлява.  
+
Сега вас може да ви шокира думата гарга. Тя е турска дума, Какво значи на български език думата гарга врана? От къде произлиза тя? —От думата „черна" Значи тази е погрешната на враната, че е черна. Защо е черна? — Едно време сестрата на тази врана умряла. Тя тъжала за сестра си и си турила черна дреха. След време, когата сестра й възкръсне, и враната ще стане бяла, ще си тури бели дрехи. Тъй щото, ако човек се почерни, умрял е някой; ако си бели дрехи, значи сестра му е възкръснала. Следователно, за душата са потребни вътрешни промяни. Сериозността вкоравява живота. В сериозния живот преобладават тези сили, които изчерпват соковете, влагата от живота и затова у човека започват да се втърдяват нервите, мускулите, костта става по твърда и в него се заражда един вътрешен мързел. В младия човек, който слуша Божия глас и се забавлява, има едно вътрешно разширение и обмяната става правилно. Затова всеки един от вас трябва да има едно забавление, но забавлението го дава само Любовта. Без Любов забавление не може да има. Когато направим туй забавление, всички се усещаме свободни. В забавата всеки трябва да е доволен от своето поведение, а не да усеща вътрешно, една натегната атмосфера. Едно от качествата на забавата е, че в нея винаги има разширение. Ние в забавата не мислим за формата на нещата, а оценяваме настоящия "момент. Ние не критикуваме защо Господ е слязъл, но се радваме на онзи момент, в който Господ е слязъл. Това е Любов. Единственото същество, което може да ни даде радост, да ни осмисли живота, това е Бог. И действително, всеки ден, колкото и да сте заети с работата все ще дойде известен момент, сутрин, на обед или вечер, когато ще почуствувате много голяма радоет. Но понеже нашият ум е зает с толкова велики работи, то тези красиви неща, които Бог ни дава остават незабелязани, и ние се пробуждаме, когато всички тия неща са минали. Ние се занимаваме с това, какво ще стане с Европа, какво ще стане с България, какво ще стане с дъщерите ни; със синовете ни, а изгубваме тези красиви моменти, които Бог ни дава. Туй тяло, което имаме Бог е вложил всичко най-красиво в него. В туй малкото тяло виждаме всичките блага на миналото и бъдещето, а за по-далечното бъдаще Бог ще ни даде ново тело, в което ще влее туй новото благо.Това тяло сега се формира. За всеки едного се приготовлява едно ново, красиво тяло, в което ще се забавлява.  
Та, нужно е вече да напуснемъ онази мрач¬на философия на живота. Азъ ще ви нриведа единъ примеръ, ако искате да си служите съ добрата страна на Евангелието. Той се отнася до единъ човекъ, големъ пияница, който цели 20 години пилъ, водилъ разпуснатъ животъ. Разпръсналъ де¬цата си, уморилъ жена си, изгубилъ всичкото си състояние, и ъстаналъ съвсемъ самъ въ най-голймо отчаяние ири което рЪшилъ да се самоубие. Ималъ само единъ левъ въ джоба си и рЪшилъ да купи съ него едно Евангелие. Купилъ си и прочелъ: Богъ е Любовь! Е, казва си той, всичко разда- дохъ и изгубихъ за Любовьта. НамЪрихъ пай-пос¬ле този, когото обичахъ и затова мога да напра¬вя нЯщо хубаво за Него. Отива въ кръчмата да се забавлява. Казва на кръчмаря: дай ми една ча¬ша вино! Поглежда виното и казва тихо на онзи свой другарь вжтре. слушай, цели 20 години те черпихъ, но сега ще те науча на единъ новъ за¬конъ — отстранява чашата, не пие. Обръща се къмъ кръчмаря: я дай една чаша най-бистра, чиста вода. Слага чашата предъ себе си. Онзи отвътре казва: винце... Дига чашата съ водата, пие. Онзи пакъ казва: винце... — Е, сега моята воля ще бжде. Азъ намерихъ Бога, когото обичахъ, Той ме научи на това. Отива на другия день, на третия, на четвъртия, на петия, на десетия на кръчмата, и си заржчва чаша вино, чаша вода, но водата пие. Най- после казва: а, имамъ воля! Така и вие, можете да победите единъ свой лошь навикъ. Какъ не! Ами че то е едно забавление. Ако имате единъ та¬къвъ навнкъ, седнете на кръчмата, вземете чаша съ винце и чаша съ вода. Това е воля! Казвамъ: добъръ е онзи човекъ, който може да прояви сво¬ята доброта при най-неблагоприятни условия на живота. Онзи, който може да прояви своята доб¬рота при благоприятни условия, то е много естест¬вено. Следователно, макаръ и при неблагоприятни условия, ще кажешъ: Господи, азъ мога да напра¬вя нЯщо заради Тебе! И отъ това гледище, тази Любовь требва да се разшири, да бжде Любовь къмъ всички, да блика навсекжде, да бждемъ ед¬накво разположени къмъ всички, безъ пристрастие. И като погледнемъ некого, да му пожелаемъ всич-кото добро тъй, както Богъ желае. Да забравимъ всичките му погрешки тъй, както Богъ забравя, защото Любовьта като дойде никога не вижда по¬грешните. Предъ Божията Любовь греховете и неджзите на хоратата изчезватъ като прахъ и димъ, и отъ този Божественъ огънь остава само онова чистото, възвишеното и благородното у чо¬века.
+
Та, нужно е вече да напуснем онази мрачна философия на живота. Аз ще ви приведа един пример, ако искате да си служите с добрата страна на Евангелието. Той се отнася до един човек, голем пияница, който цели 20 години пил, водил разпуснат живот Разпръснал децата си, уморил жена си, изгубил всичкото си състояние, и останал съвсем сам в най-голямо отчаяние при което решил да се самоубие. Имал само един лев в джоба си и решил да купи с него едно Евангелие. Купил си и прочел: Бог е Любов! Е, казва си той, всичко раздадох и изгубих за Любовта. Намерих най-после този, когото обичах и затова мога да направя нещо хубаво за Него. Отива в кръчмата да се забавлява. Казва на кръчмаря: дай ми една чаша вино! Поглежда виното и казва тихо на онзи свой другар вътре. слушай, цели 20 години те черпих, но сега ще те науча на един нов закон — отстранява чашата, не пие. Обръща се към кръчмаря: я дай една чаша най-бистра, чиста вода. Слага чашата пред себе си. Онзи отвътре казва: винце... Дига чашата с водата, пие. Онзи пак казва: винце... — Е, сега моята воля ще бъде. Аз намерих Бога, когото обичах, Той ме научи на това. Отива на другия ден, на третия, на четвъртия, на петия, на десетия на кръчмата, и си заръчва чаша вино, чаша вода, но водата пие. Най- после казва: а, имам воля! Така и вие, можете да победите един свой лош навик. Как не! Ами че то е едно забавление. Ако имате един такъв навнк, седнете на кръчмата, вземете чаша с винце и чаша с вода. Това е воля! Казвам: добър е онзи човек, който може да прояви своята доброта при най-неблагоприятни условия на живота. Онзи, който може да прояви своята доброта при благоприятни условия, то е много естествено. Следователно, макар и при неблагоприятни условия, ще кажеш: Господи, аз мога да направя нещо заради Тебе! И от това гледище, тази Любов трябва да се разшири, да бъде Любов към всички, да блика навсекжде, да бъдем еднакво разположени към всички, без пристрастие. И като погледнем някого, да му пожелаем всичкото добро тъй, както Бог желае. Да забравим всичките му погрешки тъй, както Бог забравя, защото Любовта като дойде никога не вижда погрешните. Пред Божията Любов греховете и недъзите на хоратата изчезват като прах и дим, и от този Божествен огън остава само онова чистото, възвишеното и благородното у човека.
Сега, дойде некой духъ, внуши ти некоя ми- съль, каже ти: отъ тебе човекъ не може да стане. Ами че какъ нема да стане отъ мене човекъ? Азъ вече съмъ станалъ човекъ. Тури една запетая сл1;дъ частичката не. Кажи така: отъ тебе човекъ пе, може да стане? Отдели противоположното, по¬неже въ всека една отрицателна мисъль има една положителна страна. Онзи, който ти внушава, че отъ тебе човйкъ не може да стане, той има поло-жителна мисъль, че отъ тебе лошъ човекъ мо¬же да стане. Щомъ може да етане отъ тебе лошъ човйкъ, и добъръ човекъ може да стане. Употре¬би деягелностьта си, добъръ човекъ да станешъ. Който може да бжде сориозенъ, може да бжде и весель, да се смее. Самиятъ животъ на земята, обаче, отъ единия край до другия, е само забав¬ление. За въ бждеще това ще учите. Ще гледате не само на външната, но и на вътрешната страна на живота. Ще бжде смешно, за примеръ, ако азъ туря на лицето си една страшна ма~ка, и вие се плашите отъ тази маска, а подъ маската се смея. Не гледайте на тази маска, гледайте какво има подъ нея! Или, може да туря на лицето си една много весела маска, а подъ нея да има не¬що много сериозно. Не е маската, която дава сми- сълъ на нещата, а какво се крие задъ маската. Това, което се крие задъ маската, то е човешка¬та душа.
+
Сега, дойде някой дух, внуши ти някоя мисъл, каже ти: от тебе човек не може да стане. Ами че как нема да стане от мене човек? Аз вече съм станал човек. Тури една запетая след частичката не. Кажи така: от тебе човек не, може да стане? Отдели противоположното, понеже във всяка една отрицателна мисъл има една положителна страна. Онзи, който ти внушава, че от тебе човек не може да стане, той има положителна мисъл, че от тебе лош човек може да стане. Щом може да стане от тебе лош човек, и добър човек може да стане. Употреби деятелността си, добър човек да станеш. Който може да бъде сериозен, може да бъде и весел, да се смее. Самият живот на земята, обаче, от единия край до другия, е само забавление. За в бъдеще това ще учите. Ще гледате не само на външната, но и на вътрешната страна на живота. Ще бъде смешно, за пример, ако аз туря на лицето си една страшна маска, и вие се плашите от тази маска, а под маската се смея. Не гледайте на тази маска, гледайте какво има под нея! Или, може да туря на лицето си една много весела маска, а под нея да има нещо много сериозно. Не е маската, която дава смисъл на нещата, а какво се крие зад маската. Това, което се крие зад маската, то е човешката душа.
И тъй, тази вечерь искамъ дт ви оставя след¬ната 'мисъль: най-великото нещо въ света е, че Богъ вс.екога слиза, за да ни предаде правилото на Любовьта, т. е. не на самата Любовь, но на промените на Любовьта. Както измерваме съ тер- мометъръ температурата на времето, така измер¬ваме съ термометъръ и температурата па Любовьта. Да изучава човекъ температурата на Любовьта, това е отлично нещо! Подъ температурата на Лю¬бовьта растатъ всички растения. Заиитвамъ ви следното: има ли растение въ света, което може да расте безъ светлина и безъ топлина? — Нема. Има ли изворъ въ света, който да извира и да се втича въ реките безъ светлпна и топлина? — Нема. Ставали ли сж въ света бури и гърмотеви- ци безъ светлина и безъ топлина? — Не. За всич-ки тия неща сж потребни светлина и топлина. Всички хубави кристали, всички скжпоценни камъни, всички диаманти сж станали подъ силата на свет¬лината и топлината. Всички животни сж станали подъ силата на светлината и топлината. И ние хората — сжщо. Следователно, по сжщия този за- конъ нашите души сж се сформирували подъ вли¬янието на Божията Любовь, Божията Мждрость и Божията Истина. Това сж три велики духове, кои¬то работятъ за създаването на човека. Тй нари- чатъ човйка възлюбения синъ на Бога. Въ тия велики духове има необикновена хубссть, красота! Вие ще кажете: ами ангелитй какви ех? Когато човйкъ иридобие тази хубава, красива форма, ду- шптй на хората и ангелитй ще се съединятъ и ще образуватъ едно цйло. Когато се съединятъ ду- шитй итъ, Богъ ще влйзе да живйе въ тйхъ, п тй ще се радватъ на безсмъртие. За това нйщо ние се приготовляваме. Новото учение носи една велика задача, а не тази дребнава работа, съ ко¬ято ее занимавате. Прйдъ насъ седи една велика ' задача на безсмъртието, да наслйдимъ небето, да се срещнемъ съ онйзи велики души, за които се приготовляваме, но затова вейки единъ човйкъ трйбва да даде нйщо отъ себе си и да приеме. Нйкой пъть казвате: човйкъ трйбва да работи за себе си. Да, но като работи за себе си, като се съсрйдоточава въ е бе си, човйкъ трйбва да се разширява, да сключва въ себе си туй широко себе, и понеже ние живйемъ въ Бога, и въ насъ да живйятъ ВСИЧКИ. Като включимъ Бога, да вклю- чимъ и всички други същества въ насъ. Това значи да обичаме нйкого, да му желаемъ доброто. Това значи да желаемъ доброто на всички, да обичаме Бога. И ако изпълните всичко това, веичкитй мж- чиотии, всички неджзи, които имате, за които става въпросъ, че никому обущата сж скжсани, н4кому шапката, че некой ялъ само хлЪбецъ, всичко туй въ една седмица отгоре ще се разреши. Когато изгрее Божествената Любовь и дойде тази топли-на, ние сме готови да раздЪлимъ своя залъкъ съ онзи, когото обичамо. Щомъ нЪмаме любовь, скри¬ваме залъка въ джоба еи. Дойде ли Любовьта, усмихваме се и казваме: братко, хайде п двамата да се забавляваме. На изкуството да обичаме самъ Богъ ни учи, и въ този смисъль само децата мо- гатъ да направятъ това. Въ туй отношение искамъ да бждете като децата, защото само децата се забавляватъ. Не мислете, че сте стари. Хвърлете тези бради! Дяволътъ, като завид^лъ на хората, турилъ имъ бради, за да ги маскира, но и задъ техъ те пакъ се виждатъ. Азъ искамъ да бждете въ душитЯ си като децата млади, бодри, весели. Забравете вашите тжги! Като си легате, кажете: утре, като изгрее слънцето, Господъ ще дойде, ще Го посрещна. И като си легашъ, пакъ да бж- дешъ радостенъ, но не само външно, а да усе- щашъ, че отъ тебе излиза топлина и всички да кажатъ за тебе: бихъ желалъ този човекъ да дойде оше единъ пжть. Всички требва да бждете като единъ изворъ, който извира, като единъ цвЪ- тецъ, отъ който лъха приятенъ миризъ. Такъвъ требва да бжде нашиятъ животъ. Туй е забавле-нието, за което говори Христосъ: „И пакъ ще ви видя, вие ще се зарадвате, и радостьта ви никой н4ма да отнеме". Забава е това! Това е хубавото, това е великото!
+
И тъй, тази вечер искам да ви оставя следната мисъл: най-великото нещо в света е, че Бог всякога слиза, за да ни предаде правилото на Любовта, т. е. не на самата Любов, но на промените на Любовта. Както измерваме с термометър температурата на времето, така измерваме с термометър и температурата па Любовта. Да изучава човек температурата на Любовта, това е отлично нещо! Под температурата на Любовта растат всички растения. Запитвам ви следното: има ли растение в света, което може да расте без светлина и без топлина? — Няма. Има ли извор в света, който да извира и да се втича в реките без светлпна и топлина? — Няма. Ставали ли са в света бури и гръмотевици без светлина и без топлина? — Не. За всички тия неща са потребни светлина и топлина. Всички хубави кристали, всички скъпоценни камъни, всички диаманти са станали под силата на светлината и топлината. Всички животни са станали под силата на светлината и топлината. И ние хората — също. Следователно, по същия този закон нашите души са се сформирували под влиянието на Божията Любов, Божията Мъдрост и Божията Истина. Това са три велики духове, които работят за създаването на човека. Те наричат човека възлюбения син на Бога. В тия велики духове има необикновена хубост, красота! Вие ще кажете: ами ангелитй какви са? Когато човек придобие тази хубава, красива форма, душите на хората и ангелите ще се съединят и ще образуват едно цяло. Когато се съединят душите им, Бог ще влезе да живйе в тях, и те ще се радват на безсмъртие. За това нещо ние се приготовляваме. Новото учение носи една велика задача, а не тази дребнава работа, с която се занимавате. Пред нас седи една велика задача на безсмъртието, да наследим небето, да се срещнем с онйзи велики души, за които се приготовляваме, но затова всеки един човек трябва да даде нещо от себе си и да приеме. Някой път казвате: човек трябва да работи за себе си. Да, но като работи за себе си, като се съсредоточава в себе си, човек трябва да се разширява, да сключва в себе си туй широко себе, и понеже ние живеем в Бога, и в нас да живеят ВСИЧКИ. Като включим Бога, да включим и всички други същества в нас. Това значи да обичаме някого, да му желаем доброто. Това значи да желаем доброто на всички, да обичаме Бога. И ако изпълните всичко това, всичките мъчнотии, всички недъзи, които имате, за които става въпрос, че никому обущата са скъсани, някому шапката, че някой ял само хлебец, всичко туй в една седмица отгоре ще се разреши. Когато изгрее Божествената Любов и дойде тази топлина, ние сме готови да разделим своя залък с онзи, когото обичаме. Щом нямаме любов, скриваме залъка в джоба си. Дойде ли Любовта, усмихваме се и казваме: братко, хайде и двамата да се забавляваме. На изкуството да обичаме сам Бог ни учи, и в този смисъл само децата могат да направят това. В туй отношение искам да бъдете като децата, защото само децата се забавляват. Не мислете, че сте стари. Хвърлете тези бради! Дяволът, като завидал на хората, турил им бради, за да ги маскира, но и зад тях те пак се виждат. Аз искам да бъдете в душите си като децата млади, бодри, весели. Забравете вашите тъги! Като си легате, кажете: утре, като изгрее слънцето, Господ ще дойде, ще Го посрещна. И като си легаш, пак да бъдеш радостен, но не само външно, а да усещаш, че от тебе излиза топлина и всички да кажат за тебе: бих желал този човек да дойде още един път. Всички трябва да бъдете като един извор, който извира, като един цветец, от който лъха приятен мириз. Такъв трябва да бъде нашият живот. Туй е забавлението, за което говори Христос: „И пак ще ви видя, вие ще се зарадвате, и радостта ви никой няма да отнеме". Забава е това! Това е хубавото, това е великото!
Тази ве?ерь азъ ви говоря за много прости нЬща, НЯма да туряте никаква философия въ техъ. Ама какъ да разбираме? Човекъ трйбва да се усеща веселъ, радостенъ, готовъ да даде всичко. Да сте пълни и радостни, да не ви виждамъ вече начумерени, сериозни.
+
Тази вечер аз ви говоря за много прости неща, Няма да туряте никаква философия в тях. Ама как да разбираме? Човек трябва да се усеща весел, радостен, готов да даде всичко. Да сте пълни и радостни, да не ви виждам вече начумерени, сериозни.
Онези, които ви пречиха, сега ги нема, пра¬тихме ги на екскурзия, а когато се върнатъ азъ ще ви кажа. Тази вечерь, утре, други день, до една седмица нйма да ги има, не се бойте, затова до една неделя може да се забавлявате колкото искате. Следъ това те пакъ ще се върнатъ, не може безъ тйхъ. Ще ги посрещнете добре, ще имъ се поусмихнете, и т4 не могатъ безъ васъ.  
+
Онези, които ви пречиха, сега ги няма, пратихме ги на екскурзия, а когато се върнат аз ще ви кажа. Тази вечер, утре, други ден, до една седмица няма да ги има, не се бойте, затова до една неделя може да се забавлявате колкото искате. След това те пак ще се върнат, не може без тях. Ще ги посрещнете добре, ще им се поусмихнете, и те не могат без вас.  
Сега става една промяна въ ума ви, и сили¬те въ природата дМствуватъ благоприятно. Затуй въ нашите събрания требва да има р^зки.проме¬ни, отъ едно състояние въ друго. Ние ще минемъ презъ всичките положения: ще имаме философски, сериозни и весели събрания. Туй събрание, което имаме сега е първо по рода си. Въ тази забава, се научихме следното нещо: всека сутринь Богъ слиза, за да ни научи на изкуст¬вото на Любовьта. Той помилва всекого и казва: „Искамъ да слушате" — и си заминава. Той знае, че ще се търкаляме на земята, че ще пада¬ме п ставаме, и най-после ще станемъ гладки като некой бисеръ и ще кажемъ: много хубаво нещо сме сега. Нали сте виждали какъ некое камъче се търкаля, търкаля, докато най-после съвършено се оглади. Всичките неприятни неща ще изчезнатъ и ще остине онова хубавото, красивото отъ живота.
+
Сега става една промяна в ума ви, и силите в природата дествуват благоприятно. Затуй в нашите събрания трябва да има рязки промени, от едно състояние в друго. Ние ще минем през всичките положения: ще имаме философски, сериозни и весели събрания. Туй събрание, което имаме сега е първо по рода си. В тази забава, се научихме следното нещо: всяка сутрин Бог слиза, за да ни научи на изкуството на Любовта. Той помилва всекого и казва: „Искам да слушате" — и си заминава. Той знае, че ще се търкаляме на земята, че ще падаме и ставаме, и най-после ще станем гладки като някой бисер и ще кажем: много хубаво нещо сме сега. Нали сте виждали как някое камъче се търкаля, търкаля, докато най-после съвършено се оглади. Всичките неприятни неща ще изчезнат и ще остане онова хубавото, красивото от живота.
Онзи день ви казахъ, че най-важното нещо за човека е да люби, а не да бжде любимъ. За ученика сжщо най-важното нещо е това. Любовьта може да дойде чрезъ туй отваряне на душата.
+
Онзи ден ви казах, че най-важното нещо за човека е да люби, а не да бъде любим. За ученика също най-важното нещо е това. Любовта може да дойде чрез туй отваряне на душата.
Сега, като отворите Евангелието, въ Него има дадени много нравила, но простата човешка душа требва да бжде свободна, требва да имаме за моралъ туй, което ще даде възможность да се прояви Любовьта. Както живеятъ невидимиятъ светъ, тъй ще живеемъ и ние,
+
Сега, като отворите Евангелието, в Него има дадени много правила, но простата човешка душа трябва да бъде свободна, трябва да имаме за морал туй, което ще даде възможност да се прояви Любовта. Както живеят невидимият свят, тъй ще живеем и ние.
  
БесЬда, държана на 1 септември, 7ч. в., 1924 г.
+
Беседа, държана на 1 септември, 7.30 ч. в., 1924 г.

Текуща версия към 15:35, 27 март 2011

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

Съборно слово

1924

КНИГА: Разумния живот

Съзнателният живот като забава

Тази вечер ви повиках на една забава, тъй я наричам аз. Животът има своите сериозни страни само когато е грешен. Човек е сериозен когато животът му е грешен, когато има да дава, когато има несъгласие в убежденията му, когато живее в раздори. Когато хората са праведни, животът е наслаждение. Следователно, ние, трябва да превърнем сериозния живот в една забава. От това гледище, всичкият материален свет е една забава за висшите духове. Те по някой път гдедат, как живеят хората на земята, защото туй, което хората правят на земята, то е едно забавление за невидимия свят, то не е толкова сериозно. От наше гледище, от гледището на нашия грешен живот, от живота на несгодите, ние живеем един сериозен живот, но от гледището онези напреднали същества, животът е една забава. Следователно не всякога трябва да бъдете сериозни. Сериозни трябва да бъдете когато изправяте вашите погрешки, но щом изправите погрешките си, превърнете живота си в забава! Сериозният живот аз уподобявам на живота, който човек прекарва нощтно време — седи сам в тъмнината, няма с кого да приказва, размишлява какво да прави. А живота на забавата е сбор на души, които се събират в общение и живеят в Божествената Любов, Мъдрост, Истина, Правда и онази висша доброта. И всички се радват, че има забава. Когато настане периода на забавата, Господ прощава греховете на всички хора. Разбира се, аз употребявам думата „забава" в нейният най-чист смисъл. Под „забава" не разбирам да ви забавлявам като някой шут, не разбирам да ви забавлявам и като някой актйор, но подразбирам една приятна, музикална забава, на която някой поет, музикант или художник може да изнесе онези хубави песни и картини от природата. Ние, съвремените хора, сме свикнали да изнасяме само лошите работи от живота. Вие още не сте се научили да гледате красивото в хората. Какво нещо бихте видяли в съвремения човек, във всички съвременни животински царства, във всички растения и камъни, ако бихте знаели как да гледате на тях! Природата има две лица. Едното лице на природата е толкова страшно, че човек за него трябва да бъде елен. Ако бяхте видели това лице, бихте се оплашили. Един български свещеник ми разправяше, че в младините си един път сънувал еледния сън: среща го едно голямо куче и го нагълтва, но после го изважда от устата си. Събужда се на сутринта и заболява. Цели три месеца лежал болен. Сега, често с погрешките, които правим в живота си, даваме повод на такива кучета да ни поглъщат, и като излезем от устата им, три месеца боледуваме и казваме: животът няма смисъл. Това е само привидно така. Това безмислие не е от Бога. Ние сами правим живота си неприятен, безмислен. И тъй, едното лице на природата е много неприятно, много страшно, а другото й лице е много красиво. Тя го е скрила, защото още работи върху него. В природата има живи работници, които изработват едно живо лице за човешката душа. Те го ваят сега, та като влезе човекът в новата фаза на своето развитие, в новата форма, която никой не познава, да бъде готово. Това са най-красивите тела, които човек може да си представи. Ще видите, че у животните, космите са едно средство за забулване на онези художници, които са работили в тях сегашното човешко лице. У сегашния човек тия висши художници са също тъй добре маскирани и работят новото лице. Така постъпва всеки художник. Рисува той своята картина и я забулва с платно. Докато не я свърши, той не вдига платното. Някой път се вдигне за малко време завесата от нашето лице, открие се туй умно лице и казвате: е, какво ангелско лице! Открие се за малко, и бързо пак се закрие. Затуй по някой път се виждате толкова красиви! Тогава казвате аз не съм знаел, че съм толкова красив! Това не е една илюзия, това е една действителна картина, към която постоянно ни подканват. Подкапват ни към тази велика забава, която Бог приготовлява. Понеже тези велики художници постоянно работят у нас, то от наша страна се изисква поне да им съдействуваме, да не разваляме тяхното изкуство. Ако не можом да им направим друго, то поне да не разхвърляме боите, четките им, да не цапаме платното им, да не се упражняваме върху него, а да се радваме, че за нас се приготовлява нещо велико. И като се вдигне един ден туй платно и се открие картината, ще видите, че се работило нещо велико, нещо живо, което осмисля жвота. Много често аз ви забавлявам с известни символи, показвам ви известни грешки, и вие казвате? е, все погрешки, погрешки, все за тях чуваме! Кой е крив за това? Когато дойде в гимназията един учител да преподава български език и почне да шари тетрадките ви, той крив ли е? Има известни правила, известни закони в български език, които му диктуват: ще спазваш тия правила, и всяка буква ще бъде на мястото си. Някой ученик по някога не спазва тези правила, тури една буква вместо друга. Какво ще прави учителят? — Той си има червено мастило, ще го вземе и ще нашари тетрадката. Този ученик не е доволен, че учителят му нашарил толкова много тетрадката. Туй не е добро за личните чувства на ученика. Някой другар му казва: дай да видим тетрадката ти! — Няма защо. И набързо я затваря. Та, някой от вас са с нашарени тетрадки. Няма нищо, професорът ви учи, и трябва да му благодарите. Това е забавление. Той не казва, че това е лошо, но казва на ученика: слушай, ще пишеш според правилата. Тук се пише ъ, тук тук се пише ь, а тук се пише Ъ. Ако учиш английски, съвсем други правила ще знаеш; ако учиш еврейски език, там от дясно на ляво ще пишеш; като дойдеш до китайски език, там пък нито от ляво към дясно, нито от дясно към ляво, ами отгоре надолу ще пишеш. Всеки език има свой начин на писане. То е забавление. Най-голямото забавление имат китайците, те имат 40,000 знаци за писане. Ако някой китаец научи тия 40,000 знака в китайската азбука, той минава за учен човек. Следователно, в прпродвта великите същества са създали своя азбука, която ние трябва да изучаваме. Запример, вземете следния символ. Ако отидете сутрин на изгрев слънце, най-първо ще забележите една малка светлинка, която постепенно се усилва, усилва, докато изгрее слънцето. Щом изгрее, туй хубавото нещо изчезва, картината се изменя. Питам: какво иска да ни каже природата с пукването на зората до изгряването на слънцето? Какво иска да ни каже от изгряването на слънцето до залязването? В тия моменти на природата има два символа. В първия момент, от пукването на зората до изгряването на слънцето, природата ни учи върху двата велики закона на Мъдростта и Истината. Този момент отнема два часа. В него промените са резки. След като изгрее слънцето, обаче, природата ни учи на друго. Тя ни учи на закона на топлината, т. е. на закона па Любовта. В този момент няма толкова резки промени в картините, но има промени в температурата. Най-напред не е толкова топло, но после става все по-топло и по-топло, докато стане мпого горещо. Значи и в живота е същото нещо. Човек в утробата на майка си, в утробата на природата двата часа учи Мъдростта и Истината, а останалото време от деня учи Любовта. Тъй че по-големата част от нашия живот е употребен за изучване на топлината и промените, които стават с нея. И тъй, когато вашият живот е на изгрев, ще вземете първият символ. Като отивате всека сутрин на изгрев, ще имате в ума си картината, идеята за изгряващото слънце. И когато погледна пукването на зората аз ще се въодушевя, душата ми ще се изпълни с онези принципи на Мъдрост и Истина, а след като изгрее слънцето, ще кажа: настана часът на Божествената Любов! И тогава цел ден ще трябва да изучавам промените, които стават в Любовта. Това е хубавото в природата! Някой път твоята любов се усилва повече, а някой път отслабва, и ти казваш: любовта се усилва и отслабва, не ти още не любиш. Ние само се учим на изкуството да любим. За сега само Бог люби. Казва се в Писанието: ,,Бог е любов". Значи нам не са дали още това изкуство да любим. Следователно, когато дойдем в Бога, тогава ще знием какво нещо е Любов! Когато Бог ни учи на туй изкуство, всички ангели следят с любопитство, с страхопочитание, какво върши Той с тия малки същества. Те се чудят като виждат, че Бог слиза от трона си, за ги учи на Любов. Само Бог знае изкуството на Любовта, и само той може да ни го предаде, но за да възприемем туй изкуство трябва да бъдем готови. В какво седи готовността? Ами че малко нещо ли е този великият Бог на Любовта да обърне погледа си към тебе, и ти да можеш да го възприемеш? Ако вашето сърце може да трепне от погледа на един ваш приятел, когото обичате, то не трябва ли сърцето ви да трепне от погледа на Този, който ви е дал живота и всички блага в него? А туй, че имате страдания, това са само промени на хоризонта ви. Когато изгрее слънцето, колкото и да е ясно на хоризонта, все стават промени? дойде прах, заоблачава се, явяват се дъжд, сняг, бури, и после отново изгрява слънцето. Тези промени стават постоянно в природата, но същият закон е и в живота. Следователно, от това гледище, животът е забавление, но за кои? — За праведните. Аз говоря за тях, не говоря за грешниците. Тях ги няма тук. Ние изпратихме всички грешници на хаджилък. Дадохме им по един билет и им казахме: хайде сега на път! Тази вечер няма да смущавате учениците, защото ние ще имаме забавление, а вие сте много сериозни, не можем да се разправяме, не можем да се разбираме с вас. Тогава, защо да не благодарите на Бога за тази забава, за всички промени, които стават в живота ви? Какво лошо има в това, че вашият хоризонт се заоблачил, че има прах, бури, облаци, това-онова? Че растенията разбират и ценят тия промени много повече от вас! Като се заоблачи, те се отварят, шушнат си, радват се. Вие разумните деца избягвате от това заоблачаване, скривате се. Защо? Защото още не сте научили великия, красивия език на Бога. Ние, съвременните хора, така сме изопачили своя ум, че не виждаме красивото. Ние виждаме красота само в онези неща, които в същност, нямат красота. Дойде, запример, някой при мене, иска да го обичам. За да го обичам, за да се прояви любовта ми към него, трябва да намеря онова красивото в него. Не мога да го обичам заради неговото знание. Ние не обичаме хората за това, че много знаят. Не, принципът или онова начало, което сближава хората не е нито тяхният ум, нито тяхното сърце, нито тяхната воля, а е тяхната душа. Това е хубавото, това е красивото в природата и в живота, понеже всеки един човек, всяка една душа е една необходимост за тебе в твоето проявление. Какъв е законът? — Ако всички души не се съберат на едно място, нито една душа не може да се прояви. Значи, ако животът е забавление, за всички трябва да е забавление. Ако е радост, за всички трябва да е радост. Сега, от туй гледище, когато небето се забавлява, забавлява се и адът. И в ада има музика. развлечения, не мислете, че е толкова страшно. Там има страшни неща, но има и хубави работи, има и забавления. Кога? — Когато горе има забавления, и в ада има забавления. Когато горе работят сериозно, и в ада работият сериозно. Едните работят по един начин, другите работят по друг начпн. Занример, една сестра художница ми разправяше следния случай. Нарисувала един ден една картина, погледнела я, доволна била от нея, по едно време отишла да си гледа работата из къщи, и в този момент, нейната малка дъщеря взима четката и боите, и както наблюдавала друг път майка си, взима да рисува по платното. Забавление си прави тя. Питам: направила ли е нещо лошо дъщерята? Не, тя преподава на майка си следния урок: мамо, ти след като нарисуваш хубавата картина, ще я дигнеш по-високо, за да не мога да я достигна. Щом не си я дигнала по-високо, и аз ще рисувам, и аз ще покажа своето изкуство. И Господ е нанравил така. Той е дигнал хубавите неща толкова високо, че като ги гледаме, да казваме: е, да съм там сега! Когато не ни се дават някой неща то не е защото не искат да ни ги дадат, но други актйори играят на сцената, други се забавляват, нашият ред още не е дошъл. Докато дойде нашият ред, ние трябва да седим като публика и да гледаме. По някой път вие казвате: защо хората страдат толкова много? Какво нещо е страданието? — Стртданието е едно от най-приятните чувствувания. Когато човек страда, идват му най-хубавите мисли. Може да кажем, че страданията са създали у хората най-хубавите идеи, най-приятните импулси, най-приятните стремежи. И ако ви попитат, искате ли страдания, ще кажете: а, да не ни дава Господ страдания! Ами какво да ви даде? Че страданието е най-великото благо за човека! Страданията в с е к о г а предшествуват забавата. Ами че когат правите едно угощение тук на земята, създавате си едно забавление, но и вашите кокошки също имат забавление. Вие ги изваждате от курника и им казвате: виждаме, че вашето жилище не е толкова хигиенично, съжаляваме ви, че сте живели толкова време в него, но ние ще ви извадим от тук и ще ви приемем па гости в къщите къщи, ще ви покажем как се забавляваме. Кокошките започват да крякат, да кукуригат, да куткудякат. Вие ги сготвяте на едно хубаво ядене, започвате да им пеете, а те мълчат: Питам: когато душата на една кокошка или на един петел излезе, какво мислят те? Те влизат в забавлението, т. е. те влизат в връзка с човешките души. Тази кокошка нищо не е изгубила. За една кокошка е привилегия да я изяде един човек. Аз не казвам, че човек я изяда, но той я приема на гости, макар че тя минава през огън. По същия начин и вие ще минете през огън, щом искате да влезете в духовния свят. И като ви извадят от вашия курник пак ще има куткудякане. Павел, като разбрал този великият закон на живота, казва: „Где ти е сега, смърте, жилото?" Защото, когато Божествената Любов слезе, за да даде живот, смъртта, всички нещастия, страдания се поглъщат. Един ден всички тия ваши страдания, които сте минали, ще бъдат перли украшения върху вашите дрехи и ще кажете: много се радваме, че минахме през тозп път и научихме такива ценни уроци. И действително, забавата е необходима. Едно нещо е необходимо в забавата: ти трябва да забравиш себе си, да забравиш животинското, нисшето аз. Запример, като седна някъде, аз не трябва да мисля, че вие ме наблюдавате, а трябва да бъда съвършено тих и спокоен и да си мисля съвсем друго нещо. Така да е и с всеки един от вас: да си мисли спокойно, да не се наблюдава и да счита, че всичко наоколо му е в ред и порядък. Туй е едно от качествата на забавата. Щом има наблюдение, знаете ли на какво мяза това? — То е, като че си в някой затвор. Дойде стражарът и ти преглежда всичко. Той гледа дали букаите са на място, бърка в джобовете ти, търси това — онова и т. н. После, дойде друг някой, прегледа ти дрехите, яката. Казвам: това е в затвора, но ти в забавлението ще бъдеш естествен. Във всяка забава човек е красив . Сам по себе си той ще си тури онова облекло, в което той импонира на другите. И тогава, като погледнем този човек, в цялото му лице ще видим онова другото лице, в което Бог се проявява. И тогава трябва да бъдем като децата, съвършенно естествени и свободни, да забравим неволи, страдания. Всички ще имаме свободен билет да отидем до слънцето и ще бъдем радостни. Някои ще кажат: тези деца са нетрезви. Питам: кое е трезвеното положение? (Учителят прави сериозни, строги изражения на лицето си). Питам: тази сериозност какво означава? Каква идея се крие зад нея? (Учителят прави по-весело изражение на лицето си). Зад тази идея сега какво се крие? От тия две пози коя е по-хубава? — Ако искаш да сплашиш някой престъпник, ще заемеш първата поза, ако пък искаш да развеселиш приятеля си, ще заемеш втората поза. Казвам: всички войници, всички стражари са все сериозни, дигнат пушката, вървят. Защо? — Има опасност. Но има и едно трето положение, трета поза. Тя е тази, че във всяко едно свое движение човек трябва да издава онова великото, приятното в живота. Той трябва да бъде като един извор. Представете си, че един извор мисли като мене. Кое е най-приятното за извора? — Като извира този извор трябва да има къде да протича. Това е най-приятното за извора. Следователно, ако ми дадат условия в живота, моят живот трябва да има място къде да протича, да минава през ВСИЧКИ растения и да им оставя своето благо. Дето минавам, аз ще се запознавам с всички цветя, треви, с всички растения, мушички, комарчета, ще скачам, а те ще приемат моята радост. Това не е ли забавление? Едного ще блъсна, другиго ще закача, трети ще напръскам, с четвърти ще се посмея. Какво по-хубаво от това? Всеки извор не прави ли тъй? Ами представете си, че тази вода не дига шум, рече тихо и спокойно, и видиш, не мине много време, отгорге се покрие с жабуня развие се неприятна миризма, това хубаво лн е? Питам: кое е по-хубаво, този извор с течуща вода, или този ограничен басеин с застоялата вода? Сега, нашето тяло в единия случаи може да мяза на един течащ извор, а в другия случай може да мяза на един басеин с застояла вода, и ние ставаме кисели, недоволни. И тъй, коя е идеята в забавлението? Ще станеш сутрин, ще кажеш: Господ е дошъл, в закона на забавлението аз трябва да науча онзи велик закон на смирението. В забавлението всички са пъргави, подвижни. Там не се позволява никаква леност. Според който трябва да схванеш какво трябва да направиш в дадения момент. Представете си сега, че вие сте в туй общество на забавата. Какви щяхте да бъдете? Ако ви кажа сега да се смаете, ще ме питате, защо трябва да се смеем? Питам: ами защо трябва да бъдем сериозни? Казвате: е, животът е сериозен. Не, животът е любов, а сериозността е нещо случайно вътре в живота. Любовният, осмисленият, поетическият живот е красивият живот. Това е хубавото. И когато срещнеш един човек, на когото душата е отворена, ти не можеш до го забравиш никога. Ще кажеш: отличен човек е този! Този човек е един чист извор. Каква погрешка можеш да му намериш? Не е ли хубаво да бъде човек един такъв извор, та който дойде при него, да се почуствува успокоен, да забрави скръбта си? Друго едно правило за ученика е следното: на забавление не се позволява да отиваш със скъсани дрехи! Ще се измиеш чисто, ще се облйчеш с най-хубавите си дрехи, които имаш и така ще отидеш. Като се приближаваш при този велик извор на живота, трябва да си пременем и да се радваш на туй велико благо, което той ти дава. И писанието, като предвижда този закон на забавата, казва: Ще дойде време, когато хората няма да се страхуват един от друг, но всеки ще седи на забавата под своята смоковница. И тъй, на мнозина от вас е потребна забавата. Забавата е закон на подмладяване човек, който не се забавлява, не може да се подмлади. Запример, ти седиш, гледаш как се забавляват децата, казваш: детински работи! Не, Забавляват се децата. Даже и Господ има известни часове, през които се забавлява с хората, и след това пак се заеме за своята работа. Не можем ли и ние по същия закон да направим това нещо? — Можем. Гледаш някой твой приятел рисува нещо. Ти се поусмихнеш, кажеш, че е отлично, но вземеш четката и цанаш по платното, чакай, не се рисува така — коригираш го. Ако искаш да го поправиш, може но не го корегирай на платното, а вземи една жива гарга и му кажи: хайде, аз ще я държа, а ти ще рисуваш. Ще я обръщаш на една, на друга страна, и като я нарисува приятелят ти, ще му кажеш: както виждаш, и ти рисува, и аз рисувах. Аз държах гаргата, а ти я рисува. Сега вас може да ви шокира думата гарга. Тя е турска дума, Какво значи на български език думата гарга врана? От къде произлиза тя? —От думата „черна" Значи тази е погрешната на враната, че е черна. Защо е черна? — Едно време сестрата на тази врана умряла. Тя тъжала за сестра си и си турила черна дреха. След време, когата сестра й възкръсне, и враната ще стане бяла, ще си тури бели дрехи. Тъй щото, ако човек се почерни, умрял е някой; ако си бели дрехи, значи сестра му е възкръснала. Следователно, за душата са потребни вътрешни промяни. Сериозността вкоравява живота. В сериозния живот преобладават тези сили, които изчерпват соковете, влагата от живота и затова у човека започват да се втърдяват нервите, мускулите, костта става по твърда и в него се заражда един вътрешен мързел. В младия човек, който слуша Божия глас и се забавлява, има едно вътрешно разширение и обмяната става правилно. Затова всеки един от вас трябва да има едно забавление, но забавлението го дава само Любовта. Без Любов забавление не може да има. Когато направим туй забавление, всички се усещаме свободни. В забавата всеки трябва да е доволен от своето поведение, а не да усеща вътрешно, една натегната атмосфера. Едно от качествата на забавата е, че в нея винаги има разширение. Ние в забавата не мислим за формата на нещата, а оценяваме настоящия "момент. Ние не критикуваме защо Господ е слязъл, но се радваме на онзи момент, в който Господ е слязъл. Това е Любов. Единственото същество, което може да ни даде радост, да ни осмисли живота, това е Бог. И действително, всеки ден, колкото и да сте заети с работата все ще дойде известен момент, сутрин, на обед или вечер, когато ще почуствувате много голяма радоет. Но понеже нашият ум е зает с толкова велики работи, то тези красиви неща, които Бог ни дава остават незабелязани, и ние се пробуждаме, когато всички тия неща са минали. Ние се занимаваме с това, какво ще стане с Европа, какво ще стане с България, какво ще стане с дъщерите ни; със синовете ни, а изгубваме тези красиви моменти, които Бог ни дава. Туй тяло, което имаме Бог е вложил всичко най-красиво в него. В туй малкото тяло виждаме всичките блага на миналото и бъдещето, а за по-далечното бъдаще Бог ще ни даде ново тело, в което ще влее туй новото благо.Това тяло сега се формира. За всеки едного се приготовлява едно ново, красиво тяло, в което ще се забавлява. Та, нужно е вече да напуснем онази мрачна философия на живота. Аз ще ви приведа един пример, ако искате да си служите с добрата страна на Евангелието. Той се отнася до един човек, голем пияница, който цели 20 години пил, водил разпуснат живот Разпръснал децата си, уморил жена си, изгубил всичкото си състояние, и останал съвсем сам в най-голямо отчаяние при което решил да се самоубие. Имал само един лев в джоба си и решил да купи с него едно Евангелие. Купил си и прочел: Бог е Любов! Е, казва си той, всичко раздадох и изгубих за Любовта. Намерих най-после този, когото обичах и затова мога да направя нещо хубаво за Него. Отива в кръчмата да се забавлява. Казва на кръчмаря: дай ми една чаша вино! Поглежда виното и казва тихо на онзи свой другар вътре. слушай, цели 20 години те черпих, но сега ще те науча на един нов закон — отстранява чашата, не пие. Обръща се към кръчмаря: я дай една чаша най-бистра, чиста вода. Слага чашата пред себе си. Онзи отвътре казва: винце... Дига чашата с водата, пие. Онзи пак казва: винце... — Е, сега моята воля ще бъде. Аз намерих Бога, когото обичах, Той ме научи на това. Отива на другия ден, на третия, на четвъртия, на петия, на десетия на кръчмата, и си заръчва чаша вино, чаша вода, но водата пие. Най- после казва: а, имам воля! Така и вие, можете да победите един свой лош навик. Как не! Ами че то е едно забавление. Ако имате един такъв навнк, седнете на кръчмата, вземете чаша с винце и чаша с вода. Това е воля! Казвам: добър е онзи човек, който може да прояви своята доброта при най-неблагоприятни условия на живота. Онзи, който може да прояви своята доброта при благоприятни условия, то е много естествено. Следователно, макар и при неблагоприятни условия, ще кажеш: Господи, аз мога да направя нещо заради Тебе! И от това гледище, тази Любов трябва да се разшири, да бъде Любов към всички, да блика навсекжде, да бъдем еднакво разположени към всички, без пристрастие. И като погледнем някого, да му пожелаем всичкото добро тъй, както Бог желае. Да забравим всичките му погрешки тъй, както Бог забравя, защото Любовта като дойде никога не вижда погрешните. Пред Божията Любов греховете и недъзите на хоратата изчезват като прах и дим, и от този Божествен огън остава само онова чистото, възвишеното и благородното у човека. Сега, дойде някой дух, внуши ти някоя мисъл, каже ти: от тебе човек не може да стане. Ами че как нема да стане от мене човек? Аз вече съм станал човек. Тури една запетая след частичката не. Кажи така: от тебе човек не, може да стане? Отдели противоположното, понеже във всяка една отрицателна мисъл има една положителна страна. Онзи, който ти внушава, че от тебе човек не може да стане, той има положителна мисъл, че от тебе лош човек може да стане. Щом може да стане от тебе лош човек, и добър човек може да стане. Употреби деятелността си, добър човек да станеш. Който може да бъде сериозен, може да бъде и весел, да се смее. Самият живот на земята, обаче, от единия край до другия, е само забавление. За в бъдеще това ще учите. Ще гледате не само на външната, но и на вътрешната страна на живота. Ще бъде смешно, за пример, ако аз туря на лицето си една страшна маска, и вие се плашите от тази маска, а под маската се смея. Не гледайте на тази маска, гледайте какво има под нея! Или, може да туря на лицето си една много весела маска, а под нея да има нещо много сериозно. Не е маската, която дава смисъл на нещата, а какво се крие зад маската. Това, което се крие зад маската, то е човешката душа. И тъй, тази вечер искам да ви оставя следната мисъл: най-великото нещо в света е, че Бог всякога слиза, за да ни предаде правилото на Любовта, т. е. не на самата Любов, но на промените на Любовта. Както измерваме с термометър температурата на времето, така измерваме с термометър и температурата па Любовта. Да изучава човек температурата на Любовта, това е отлично нещо! Под температурата на Любовта растат всички растения. Запитвам ви следното: има ли растение в света, което може да расте без светлина и без топлина? — Няма. Има ли извор в света, който да извира и да се втича в реките без светлпна и топлина? — Няма. Ставали ли са в света бури и гръмотевици без светлина и без топлина? — Не. За всички тия неща са потребни светлина и топлина. Всички хубави кристали, всички скъпоценни камъни, всички диаманти са станали под силата на светлината и топлината. Всички животни са станали под силата на светлината и топлината. И ние хората — също. Следователно, по същия този закон нашите души са се сформирували под влиянието на Божията Любов, Божията Мъдрост и Божията Истина. Това са три велики духове, които работят за създаването на човека. Те наричат човека възлюбения син на Бога. В тия велики духове има необикновена хубост, красота! Вие ще кажете: ами ангелитй какви са? Когато човек придобие тази хубава, красива форма, душите на хората и ангелите ще се съединят и ще образуват едно цяло. Когато се съединят душите им, Бог ще влезе да живйе в тях, и те ще се радват на безсмъртие. За това нещо ние се приготовляваме. Новото учение носи една велика задача, а не тази дребнава работа, с която се занимавате. Пред нас седи една велика задача на безсмъртието, да наследим небето, да се срещнем с онйзи велики души, за които се приготовляваме, но затова всеки един човек трябва да даде нещо от себе си и да приеме. Някой път казвате: човек трябва да работи за себе си. Да, но като работи за себе си, като се съсредоточава в себе си, човек трябва да се разширява, да сключва в себе си туй широко себе, и понеже ние живеем в Бога, и в нас да живеят ВСИЧКИ. Като включим Бога, да включим и всички други същества в нас. Това значи да обичаме някого, да му желаем доброто. Това значи да желаем доброто на всички, да обичаме Бога. И ако изпълните всичко това, всичките мъчнотии, всички недъзи, които имате, за които става въпрос, че никому обущата са скъсани, някому шапката, че някой ял само хлебец, всичко туй в една седмица отгоре ще се разреши. Когато изгрее Божествената Любов и дойде тази топлина, ние сме готови да разделим своя залък с онзи, когото обичаме. Щом нямаме любов, скриваме залъка в джоба си. Дойде ли Любовта, усмихваме се и казваме: братко, хайде и двамата да се забавляваме. На изкуството да обичаме сам Бог ни учи, и в този смисъл само децата могат да направят това. В туй отношение искам да бъдете като децата, защото само децата се забавляват. Не мислете, че сте стари. Хвърлете тези бради! Дяволът, като завидал на хората, турил им бради, за да ги маскира, но и зад тях те пак се виждат. Аз искам да бъдете в душите си като децата млади, бодри, весели. Забравете вашите тъги! Като си легате, кажете: утре, като изгрее слънцето, Господ ще дойде, ще Го посрещна. И като си легаш, пак да бъдеш радостен, но не само външно, а да усещаш, че от тебе излиза топлина и всички да кажат за тебе: бих желал този човек да дойде още един път. Всички трябва да бъдете като един извор, който извира, като един цветец, от който лъха приятен мириз. Такъв трябва да бъде нашият живот. Туй е забавлението, за което говори Христос: „И пак ще ви видя, вие ще се зарадвате, и радостта ви никой няма да отнеме". Забава е това! Това е хубавото, това е великото! Тази вечер аз ви говоря за много прости неща, Няма да туряте никаква философия в тях. Ама как да разбираме? Човек трябва да се усеща весел, радостен, готов да даде всичко. Да сте пълни и радостни, да не ви виждам вече начумерени, сериозни. Онези, които ви пречиха, сега ги няма, пратихме ги на екскурзия, а когато се върнат аз ще ви кажа. Тази вечер, утре, други ден, до една седмица няма да ги има, не се бойте, затова до една неделя може да се забавлявате колкото искате. След това те пак ще се върнат, не може без тях. Ще ги посрещнете добре, ще им се поусмихнете, и те не могат без вас. Сега става една промяна в ума ви, и силите в природата дествуват благоприятно. Затуй в нашите събрания трябва да има рязки промени, от едно състояние в друго. Ние ще минем през всичките положения: ще имаме философски, сериозни и весели събрания. Туй събрание, което имаме сега е първо по рода си. В тази забава, се научихме следното нещо: всяка сутрин Бог слиза, за да ни научи на изкуството на Любовта. Той помилва всекого и казва: „Искам да слушате" — и си заминава. Той знае, че ще се търкаляме на земята, че ще падаме и ставаме, и най-после ще станем гладки като някой бисер и ще кажем: много хубаво нещо сме сега. Нали сте виждали как някое камъче се търкаля, търкаля, докато най-после съвършено се оглади. Всичките неприятни неща ще изчезнат и ще остане онова хубавото, красивото от живота. Онзи ден ви казах, че най-важното нещо за човека е да люби, а не да бъде любим. За ученика също най-важното нещо е това. Любовта може да дойде чрез туй отваряне на душата. Сега, като отворите Евангелието, в Него има дадени много правила, но простата човешка душа трябва да бъде свободна, трябва да имаме за морал туй, което ще даде възможност да се прояви Любовта. Както живеят невидимият свят, тъй ще живеем и ние.

Беседа, държана на 1 септември, 7.30 ч. в., 1924 г.