от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
 
(Не са показани 4 междинни версии от двама потребители)
Ред 1: Ред 1:
a^2
+
<math> $-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac} \over 2a$ </math>
<math>a+b</math>
+
<math>Тук въведете формулата</math>
+
  
\documentclass[12pt]{article}
+
<math> -b \pm \sqrt{b^2 - 4ac} \over 2a </math>
\usepackage{amsmath}
+
 
\usepackage{cyrillic}
+
На 1 и 2 септември 2012 се проведе Юби¬лейната международна конференция „Методът на цветните лъчи", орга¬низирана от Общество Бяло Братство с Орга¬низационен комитет в състав: Димитър Калев - председател, Стела Рускова - секретар, Да¬ниела Анчева, Христия- на Йорданова и Георги Христов. Мястото на провеждането - хотелът в стил манастирски комплекс от XVI в. - съз¬даваше благоприятно душевно разположе¬ва в миналото. Навярно, в ис¬торически план, това е имал предвид древногръцкият мъдрец Хераклит от Ефес, изричайки сентенцията: „Времето разкрива всичко".
\title{\LaTeX}
+
 
\date{}
+
СТО години са период, разкриващ ясно характера на дадено явление в човешката история. Този период е своеобразна проверка за преминаване отвъд границите на временното.
\begin{document}
+
С числото сто, като времеви отрязък, работят поколенията, а не отделната личност. Те са, които приемат дадена идея чрез нейната конкретизация от избран индивид, осмислят я и я развиват в духовна култура или я отхвърлят, при което идеята (в това си проявление) оста
  \maketitle
+
 
  Hello \LaTeX{}!
+
 +
Юбилейната научна конференция „Методът на цветните лъчи"
 +
 +
ние. Душевност и ду¬ховност, съчетани с
 +
мощно и положително ментално присъствие,
 +
През 2012 г. ние ставаме свидетели на това, как едно духовно явление - „Завета на цветните лъчи на Светлина¬та" от Учителя Петър Дънов, преминава през стогодиш¬ната граница на Времето и се разкрива пред все по-на¬растващ кръг от хора, раз¬ширявайки тяхното съзна¬ние.
 +
В началото, през ав¬густ 1912 г., Учителя пои¬менно раздава на тесен кръг от ученици „Завета на цветните лъчи на Свет¬лината", подписвайки се на всеки екземпляр на книгата. После идват ня¬колко поколения братя и сестри, ученици в Школа¬та на Бялото Братство, които приемат Завета, опазват го през годините, тайно и индивидуално ра¬ботят с него, спазвайки дадените им указания. продължава на стр. 4
 +
създаде от този форум един действително ва¬жен исторически мо¬мент - когато събитието излъчва из недрата си началото на един пре¬лом в историята и вре¬мето.
 +
След Словото и Па- невритмията, „Завета на цветните лъчи на Светлината" (по-надолу ще бъде изписван нак¬ратко Завета) е един от най-разпространените духовни методи в Шко¬лата на Бялото Брат¬ство.
 +
продължава на стр. 2
 +
Лятната духовна школа на Рила - 2012 година
 +
През настоящата 2012 г. красивият циркус на Седемте езера отново стана обител на Бялото
 +
Неговата история е изпълнена с най-висши ду¬ховни преживявания, чудодейни изцеления, мигно¬вени просветления и т.н. Обикновено пътят на един духовен метод винаги започва с непосредственото практикуване, преминава през констатации на ре¬зултатите му, и едва след това започва един съзна¬телен, дори можем да кажем, свръхсъзнателен ду¬ховен процес - неговото непосредствено осмисля¬не. На въпроса „Как точно действа този метод?" е, определено, най-трудно да се отговори (според ня¬кои мнения е ненужно). Но сто години след съставя¬нето на свещената книжка, в историята на Братство¬то за пръв път се роди толкова силна и позитивна дискусия върху този метод за трансформация на съз¬нанието, завещан от Учителя.
 +
 +
 
 +
Положително може да се каже, че конференция¬та е най-високият връх в историята на Завета досе¬га, който може би ще се окаже и един допълнителен мотивиращ фактор в неговото непосредствено прак¬тикуване. Това събитие отвори нова страница в жи¬вота на Братството - появата на качествени научни форуми върху различни точки от многостранното творчество на Учителя. С някои изключения, това е първата по рода си конференция в историята на Шко¬лата, осъществена според правилата за провежда¬нето на научна конференция. А излизането от печат на сборника с докладите непосредствено преди съ¬битието беше допълнително радващ факт.
 +
Несъмнено като че ли най-оживена дискусия по¬роди въпросът за редакцията на библейския текст от Цариградската Библия. Аргументът, че езикът съ¬що е нещо, което се развива, не бе посрещнат одоб¬рително от една част от присъстващите. В тази връз¬ка препоръчително би било интересуващите се да се запознаят с основните преводи и редакции на Библията, което би редуцирало дискусията до проб¬лема за корелацията език-епоха. Учителя съставя Завета по стихове от Библията, която ползва в епо¬хата, в която твори - разбираемия и естествен език на времето. Епоха и език са най-тясно свързани, по¬ради което е естествено библейският текст да пре¬търпява трансформации. В този ред на мисли са ак¬туални думите Христови: „Съботата е за човека, а не човек - за съботата" (Марк 2:27).
 +
Докладите. Първа пленарна сесия
 +
Председател на първата пленарна сесия, озаг¬лавена „Исторически, езикови, физични, философ¬ски и невробиологични аспекти на „Завета", беше доц. д-р Георги Чалдъков. Първия доклад изнесе проф. Мони Алмалех на тема: Библейски равнища на символизъм и наследство на „червеното", тип „кръв-земя-човеК". Докладът представи връзката между името „Адам" и думата „адам", която се из¬вежда от древносемитски корен, от който се обра¬зуват думи със значение на „земя", „пръст", дори „кръв", и прилагателното „червен". Предвид факта, че съдържание на Завета са избрани от Учителя биб¬лейски стихове, този първи доклад представи една, различна от традиционната, гледна точка към чер¬вения цвят и неговото присъствие на библейските страници, което беше своеобразно въведение към цялата научна част на конференцията.
 +
 +
 
 +
Докладът на Марин Железов Синестезия: цвето¬вете на думите, ни въведе в една сравнително нова област на познанието за цветовете. Терминът зуп- ез1Мез1а е изведен от гръцките думи зуп (заедно) и аез1Ьез!а (чувство, сетиво). Този неврологичен фе¬номен е отчетен, когато стимулацията на едно сети¬во автоматично стимулира друго. По такъв начин се получава преживяването на звуците като цветове, което според М. Железов в никакъв случай не е бо¬лестно състояние, а сравнително рядко наблюдаван феномен при определени, обикновено по-сензитив- ни личности (съгласно данни от доклада 2-4 % от хо¬рата са синестети). Примери за синестезия са: „Ка¬къв трошлив жълт глас имаш", „...Ароматът на баде¬ми е бледооранжев. И когато тенор саксофони сви¬рят, музиката изглежда като плаваща окачена вие¬ща се змия - топка от светещи лилави неонови тръ¬би". Тези преживявания са лични, субективни и уни¬кални за всеки синестет.
 +
Промените при робата на светлината беше тре¬тият изнесен доклад. Проф. Мони Алмалех предста¬ви значението на ленената дреха в различни ритуа¬ли на политеистичните и монотеистичните религии (предимно в юдаизма). Ленените дрехи в различни ритуали са известни като „роба на светлината" ("ро¬ба" - мантия, наметало, одежда). Тази роба е задъл¬жителен елемент в някои посвещения. Обличането в робата на светлината е символ на физическа и мо¬рална чистота. Облеклото на служителите в старо- заветния храм (т.нар. Походен храм) включва сак- рално четирицветие, което се състои от синьо, чер¬вено, мораво и лен. През 6 в. преди Христа старо- заветният пророк Езекил извършва промяна - сак- ралното четирицветие е заменено от сакрално ле¬нено едноцветие.
 +
Доц. д-р Георги Чалдъков представи забележи¬телната „мозъчна дъга" в доклада си Конектомика: цветовете на мозъка. Доц. Чалдъков започна докла¬да си с думите: „Неотдавна пловдивският писател доцент Владимир Янев изрече: „Ако Бургас внезап¬но изчезне, той може да бъде възстановен по сти¬ховете на Христо Фотев". Сега от тази матрица аз изписвам: Ако светът внезапно изчезне, той може да бъде възстановен по Завета на цветните лъчи на Светлината на Учителя Петър Дънов." (в текста на доклада стои: „...Ако цветовете внезапно изчезнат, те могат да бъдат възстановени по Завета на цвет- нителъчи на Светлината на Учителя Петър Дънов."). След проведени опити върху мишки проф. Джефри Лихтман наблюдава чрез флуоресцентен микроскоп „мозъчна дъга" (ЬгашЬом) в малкия мозък на миш¬ките. В края на текста на доклада (публикуван в сбор¬ника с доклади), доц. Чалдъков споменава и за ин¬тересния феномен, изследван в Китай: през 2009 г. китайски учени публикуват статия, показваща прев¬ръщането на мозъчните вълни, записани от елек- троенцефалограф, в звуци. Опитът е провеждан в продължение на едно денонощие, след което чове¬кът може да чуе музиката на своя мозък.
 +
 +
 
 +
Проявленията на Духа в „Завета" беше заглавие¬то на петия доклад, изнесен от Веселин Дочев. Док¬ладчикът постави за основа на разглежданата тема „космичната стълба на реалността", формулирана от Учителя: 1) Материята е кондензирана Енергия; 2) Енергията е кондензирана Светлина; 3) Светли¬ната е кондензирана Мисъл; 4) Мисълта е кондензи¬рана Любов; 5) Любовта е плод на Духа; 6) Духът е проява на (7) Космичното Начало. Докладът, по ду¬мите на Веселин Дочев, е опит, първо, за сравне¬ние между откритията на различни учени от мина¬лото и мъдростта, струяща от Словото на Учителя Петър Дънов, и второ, размисли върху важното зна¬чение на Божествения Дух за живота на човека - последното стъпало в „стълбата на реалността".
 +
След кратката кафе пауза, в доклада със загла¬вие феноменологично възприятие на спектъра на светлината Филип Филипов обърна внимание на то¬ва, какво би могло да се наблюдава при изследва¬нето на светлинния спектър, колко и кои са цвето¬вете в спектъра и каква е връзката между тези цве¬тове и Духовете на Светлината, описани от Учителя в Завета. Филипов представи на вниманието на ау¬диторията три вида наблюдаващи се дъги: водна дъ¬га, небесна дъга и т.нар. мирова дъга. Първата се наблюдава обикновено при водопади и гейзери, вто¬рата - след дъжд, а третата се наблюдава при под¬ходящи атмосферни условия точно преди изгрев слънце. Понякога вторият вид дъга се появява под формата на седемцветна дъга в съвършена кръгла форма, реализирана по посока на зенита. Беше наг¬ледно представена „инволюцията и еволюцията" на светлинния лъч в експеримента на Нютон във връз¬ка с наличието на розовия цвят, който попада, спо¬ред автора, „там, където бялата светлина започва своето пречупване от призмата към червената свет¬лина". В заключение Филип Филипов изрази идея¬та, че в Завета на цветните лъчи на Светлината е по¬казан пълният цикъл на проявата на светлината - нейната диференциация в инволюцията и превръща¬нето на цветните лъчи в диамантови и бели лъчи в еволюцията чрез Христовия Дух.
 +
 +
 
 +
Основната нишка, прокарана в цялото съдържа¬ние на доклада на Светослав Костов Кратък струк¬турен анализ на „Завета на цветните лъчи на Светли¬ната", беше трихотомната структура на проявеното битие. Проявата на принципа на троичността се наб¬людава, според автора, навсякъде - от човешкото тяло до Божествената природа. Тя се наблюдава дос¬татъчно отчетливо също и в Завета: седемте цвята са представени на три места в книгата, а самата кни¬га има троична структура. Първият дял съдържа три въвеждащи страници; вторият дял с основния текст за седемте цвята е разделен на три части, а третият дял - Заповедта на Учителя - също има въвеждащо изречение, основен текст и заключително изрече¬ние. „Така всеки дял има в себе си тази троична структура и по този начин е отражение на цялото - една закономерност, която се наблюдава в самото Битие". Костов извежда целостта и конкретиката на понятията чрез определителния член и по такъв на¬чин се наблюдава следната градация: в първата част на книгата, съответстваща на физическия свят, ду¬мите за съответните цветове са членувани (Жълти¬те лъчи), във втората част, съответстващи на духов¬ния свят - нечленувани (Жълти лъчи), а в третата част, съответстваща на Божествения свят, дори не е изписано „лъчи", а само „жълт", което, според тъл¬куването на автора, обозначава цвета само като принцип. Оригинално в доклада беше и сравнение¬то на структурата на Завета с класическа рисунка на „Дървото на Живота" от традицията на Кабала.
 +
 +
 
 +
Светослав Костов участва в конференцията и с втори доклад, отнасящ се до трудностите при пре¬вода на Завета на немски език. Първоначално - спо¬деля докладчикът - работата по превода е изглеж¬дала относително лесна: библейските стихове се ко¬пират от немската Библия и се подреждат според подредбата в Завета. Но се оказва, че преводът на Библията на немски много често не отразява точно значението на някои думи, присъстващи в българ¬ския превод, по който е съставен Завета. Един та¬къв стих например е: „Глава на Твоето Слово е Ис¬тината", който в немската версия звучи като „Същи¬
 +
на на Твоето Слово е Истината". Поради това се е наложило освен заместването на стиховете да се приложи и адекватна редакторска намеса.
 +
Михаил Левин в доклада си О русском издании „Завета" споделя подобна опитност в превода на книгата на руски език. За целта Левин е използвал и старогръцкия оригинал на Новия Завет, чрез кой¬то да сравнява руския превод на Библията. Нами¬рането на решение в редакцията на библейските сти¬хове, което да кореспондира с оригинала на Заве¬та, се оказва трудна задача и за братята и сестрите от Русия.
 +
 +
 
 +
Проследяването на различните издания на За¬вета от времето на неговото съставяне досега бе направено от Людмила Димитрова в доклада със заглавие Историята на изданията на „Завета". Спо¬ред доклада някои податки на отделни мисли за влиянието на цветовете върху духовното състояние на човека има в кореспонденцията на Учителя и в личните му бележници от края на XIX и началото на XX век. Първоначално Учителя е полагал подписа си върху подаряваните лично от него екземпляри на Завета. Л. Димитрова обобщава: „Според хроноло¬гията за периода от сто години - 1912 до 2012 годи¬на, са излезли от печат 15 български издания." Из¬дателство „Бяло Братство" е отпечатало досега де¬сет тиража. Докладчикът обърна внимание и на ня¬кои различия между оригинала от 1912 г. и следва¬щите издания. Завета е превеждан досега на след¬ните езици: английски, гръцки, испански, немски, руски и френски.
 +
 +
 
 +
Втора пленарна сесия
 +
Председател на втората пленарна сесия, озагла¬вена „Езотерични аспекти на „Завета", беше доц. д-р Димитър Калев. Сесията започна с доклада Ментал- но отделяне и присъединяване: медитативни техники в „Завета на цветните лъчи на Светлината". Авторът Димитър Калев аргументира тезата, че „Завета може да бъде интерпретиран и употребяван като медита- тивна реконструкция с определена алгоритмична пос¬ледователност". Тази последователност доц. Калев вижда в три стъпки: 1) Преживяване на библейския стих посредством представи, понятия и идеи, 2) отде¬ляне на съзнанието от традиционните представи, по¬родени от прочита и впоследствие - неговата концен¬трация към цветовата представа, съответстваща на
 +
 +
 
 +
стиховете, 3) Медитативно „присъединяване" на ин¬дивидуалното смислово преживяване на текста към съответстващата му цветова представа.
 +
Обръщайки внимание на значението и различие¬то между двете понятия - „светлина" и „виделина", Деян Пенчев в своя доклад Метафизика на Светлина¬та в „Завета" и езотеричното християнство, последо¬вателно ги разглежда като Христови същности и Бо¬жествени еманации. Чрез изследване на присъствие¬то на понятието „светлина" в областите на окултиз- ма, теологията и философията, би могло да се задъл¬бочи разбирането ни за Светлината, което има цен¬трално място дори още в заглавието на Завета. В док¬лада се проследиха схващанията и идеите за светли¬ната не само в езотеричното християнство, но и в из¬точната духовна традиция - в текстове като Ведите, Упанишадите и Бхагавад Гита. Накрая Деян Пенчев обобщава: „От древността светлината е израз на най- възвишеното, най-благородното, най-чистото и сак- рално Божие присъствие. От тайнствените мистерии на древните нощи е избликвала светлината на мощ¬ното Слънце и е озарявала с Божествената си суб¬станция умовете и душите на всички окултни учени¬ци, адепти, мистици и философи. Затова Христос, ка¬то Логос, е единението на всички умове и души, зато¬ва езотеричното християнство е дълбокото познава¬не на Христовата същност, мисия и дело, затова Хрис¬товият езотеризъм е достъпен за всеки ум и сърце, когато копнежът по чистата Мъдрост и Любов е ис¬крен стремеж към най-висшето само по себе си".
 +
 +
 
 +
Илиян Желязков формулира целта на доклада Три ключови понятия от,, Завета " и присъствието им в уче¬нието на Петър Дънов като „опит да се характеризира начинът, по който се постига ефектът от духовната ра¬бота със Завета". Трите „характеристики", необходи¬ми за нужния ефект са: благоговение, приложение и творчество. Особено първото от тях - благоговението - е важно условие за цялостното ползване на Завета. Учителя насърчава учениците си към творчество във всички сфери на живота. Констатацията на автора, че творческото вдъхновение в Школата на Бялото Брат¬ство е било предимно през първата половина на ХХ в. (виж сборника с доклади, с. 51), би могла да бъде ко¬ренно преосмислена, ако се познават повече факти от живота на Братството днес. Интерпретацията, как¬то и изследването и разработките върху вече поста¬вени от Учителя основи - слово, методи и др., е не по- малък процес на творческо преосмисляне. Дори в ня¬кои случаи този процес е по-силно разгърнат сега, от¬колкото в миналото, особено по отношение на науч¬ните изследвания върху различни аспекти на учение¬то. Освен това творчеството не е единствено „външен" процес.
 +
Ваня Вергова в доклада си „Завета на цветните лъ¬чи на светлината" - индивидуален метод за съпрежи- вяване на Божествената любов, мъдрост и истина обърна внимание на Библията като книга на Живота и Слово Божие, където е записано и запазено Божието откровение. Докладът съдържа важна статистическа информация за наличието на библейските стихове в Завета според признака Стар-Нов Завет, т.е. какъв брой стихове са от Новия и съответно - от Стария За¬вет.
 +
Галина Левина (в Из опита применения „Завета") разказа много силен случай за приложението на За¬вета. Със сина й се случва автомобилна катастрофа, след което тя коренно трансформира отношението си към Завета като един от най-силните методи в Школа¬та на Учителя. Посредством интензивно приложение на оранжевите (портокалените) лъчи, синът й от кома се връща към живот. Случаят е подробно описан в сборника с докладите. Този доклад беше и единстве¬ният, описващ реален опит при приложението на За¬вета на цветните лъчи на Светлината.
 +
Методът на цветните лъчи"
 +
След кафе паузата думата бе дадена на Констан¬тин Златев като автор на доклада Скрити послания в „Завета", който изтъкна, че целта на тази книга (Заве¬та) е най-малкото двустранна: 1) Да разкрие действие¬то на Божия Дух сред земното човечество посред¬ством конкретизация на отделните Му проявления в лицето на светлинни лъчи от спектралната област и извън нея, 2) Да предложи на учениците на Бялото Братство духовна практика, развиваща висшите тела на човека и мотивираща го да култивира определени добродетели. Златев поднесе на аудиторията допъл¬нителни интерпретации на цветните лъчи, допълвайки обясненията, дадени в приложенията към по-новите издания на Завета (протокола от Д. Голов и двете обяс¬нения за ползването на Завета - на Б. Боев и Д. Го¬лов), като обърна специално внимание на един нес- пектрален цвят - златистия, който не е включен в кни¬гата. Според докладчика златистите лъчи са по-вис¬ша октава на оранжевите и изразяват върховната Бо¬жественост, но не са включени в Завета, навярно за¬щото днешното човечество не е в състояние да рабо¬ти с тях. В края на доклада си Златев оцени високо осъвременения откъм правопис и правоговор текст в юбилейното издание на Завета - дело на Стела Руско- ва и Димитър Калев, като предложи да се състави и издаде и още една редакция с оглед на най-новия пре¬вод на Библията на български език, който ще излезе от печат вероятно в началото на 2013 г. Това, разбира се, породи дебата „за" и „против" необходимостта от осъвременяване на текста. Златев подкрепи идеята си с аргумента, че ако Учителя би живял в наше вре¬ме, то и текстът на Завета би бил именно съвремен¬ният. Дискусията за отношението: език-епоха продъл¬жи и след пленарните сесии.
 
   
 
   
  % Това е коментар. Той не се появява във форматирания документ
 
  \begin{align}
 
    E &= mc^2                              \\
 
    m &= \frac{m_0}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}
 
  \end{align}
 
\end{document}
 
  
Полученият LaTeX документ
+
„Завета " и неговите трансформации в словото на Учителя Петър Дънов беше заглавието на доклада на Георги Стойчев. Авторът изтъкна, че „в седемте цвята е кодиран космогоничният принцип на развитието на човешкото съзнание". Според него под човек трябва да се разбира не само земните хора, но цялата кос¬мическа раса, която в Завета Учителя представя чрез десет Духове (Духът на Любовта, Духът на Светост¬та...). Особено внимание се обърна на връзката меж¬ду Завета и музикалното творчество на Учителя, как¬то и между Завета и Паневритмията. Последната те¬ма е обект и на друго изследване, невключено в кон¬ференцията, но представляващо ценен плод в разра¬ботките за корелациите между основните методи в Школата на Бялото Братство - нещо, което, с малки изключения, тепърва започва битието си.
 +
Заглавието на последния доклад бе Езотерично разбиране на „Завета на цветните лъчи на светлина¬та". Авторът Филип Филипов наблегна на факта, че Учи¬теля „получава" Завета от Христовия Дух, поради кое¬то е важно да бъде постигнато адекватно познание и задълбочено разбиране за Христос от езотерична гледна точка. Христос е Аз-ът на Космичния Човек, а земния човек е създаден по образ и подобие на Пър¬вия, Който се разгръща в деветте (десетте) ангелски чина: „Серафими - Братя на Любовта; Херувими - Бра¬тя на хармонията; Престоли - Братя на волята; Гос¬подства - Братя на интелигентността и радостта; Сили - Братя на движението и растенето; Власти - Братя на външните форми и изкуствата; Началства - Братя на времето, състоянието и такта; Архангели - Братя на огъня и топлината; Ангели - носители на Живота и рас¬тителността." Филипов разгледа инволюцията и бъде¬щата еволюция на Земята с оглед на въздействието и проявата на „Седемте духове Божии".
 +
Пленарната сесия завърши с филма на Галина Ге¬расимова „В родния рай ме завръщаш", който се пре¬върна в едно естествено „вместо заключение" на це¬лия ден.
 +
* * *
 +
Юбилейната международна научна конференция „Методът на цветните лъчи" бе кулминацията на чес- тванията на юбилея на Завета през годината, къде¬то се вляха духовните потоци на всички важни проя¬ви до момента - концерти, филмови прожекции, пре- зентации. Тази особено важна за Братството дата - 1 септември 2012 - като че ли сгъсти времето и прос¬транството и още по-силно импулсира раждането на една нова епоха, където Духът манифестира в кул¬тура - културата на Новото човечество и Разумното сърце.
 +
Мирослав Бачев

Текуща версия към 21:57, 12 октомври 2012

<math> $-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac} \over 2a$ </math>

<math> -b \pm \sqrt{b^2 - 4ac} \over 2a </math>

На 1 и 2 септември 2012 се проведе Юби¬лейната международна конференция „Методът на цветните лъчи", орга¬низирана от Общество Бяло Братство с Орга¬низационен комитет в състав: Димитър Калев - председател, Стела Рускова - секретар, Да¬ниела Анчева, Христия- на Йорданова и Георги Христов. Мястото на провеждането - хотелът в стил манастирски комплекс от XVI в. - съз¬даваше благоприятно душевно разположе¬ва в миналото. Навярно, в ис¬торически план, това е имал предвид древногръцкият мъдрец Хераклит от Ефес, изричайки сентенцията: „Времето разкрива всичко".

СТО години са период, разкриващ ясно характера на дадено явление в човешката история. Този период е своеобразна проверка за преминаване отвъд границите на временното. С числото сто, като времеви отрязък, работят поколенията, а не отделната личност. Те са, които приемат дадена идея чрез нейната конкретизация от избран индивид, осмислят я и я развиват в духовна култура или я отхвърлят, при което идеята (в това си проявление) оста


Юбилейната научна конференция „Методът на цветните лъчи"

ние. Душевност и ду¬ховност, съчетани с мощно и положително ментално присъствие, През 2012 г. ние ставаме свидетели на това, как едно духовно явление - „Завета на цветните лъчи на Светлина¬та" от Учителя Петър Дънов, преминава през стогодиш¬ната граница на Времето и се разкрива пред все по-на¬растващ кръг от хора, раз¬ширявайки тяхното съзна¬ние. В началото, през ав¬густ 1912 г., Учителя пои¬менно раздава на тесен кръг от ученици „Завета на цветните лъчи на Свет¬лината", подписвайки се на всеки екземпляр на книгата. После идват ня¬колко поколения братя и сестри, ученици в Школа¬та на Бялото Братство, които приемат Завета, опазват го през годините, тайно и индивидуално ра¬ботят с него, спазвайки дадените им указания. продължава на стр. 4 създаде от този форум един действително ва¬жен исторически мо¬мент - когато събитието излъчва из недрата си началото на един пре¬лом в историята и вре¬мето. След Словото и Па- невритмията, „Завета на цветните лъчи на Светлината" (по-надолу ще бъде изписван нак¬ратко Завета) е един от най-разпространените духовни методи в Шко¬лата на Бялото Брат¬ство. продължава на стр. 2 Лятната духовна школа на Рила - 2012 година През настоящата 2012 г. красивият циркус на Седемте езера отново стана обител на Бялото Неговата история е изпълнена с най-висши ду¬ховни преживявания, чудодейни изцеления, мигно¬вени просветления и т.н. Обикновено пътят на един духовен метод винаги започва с непосредственото практикуване, преминава през констатации на ре¬зултатите му, и едва след това започва един съзна¬телен, дори можем да кажем, свръхсъзнателен ду¬ховен процес - неговото непосредствено осмисля¬не. На въпроса „Как точно действа този метод?" е, определено, най-трудно да се отговори (според ня¬кои мнения е ненужно). Но сто години след съставя¬нето на свещената книжка, в историята на Братство¬то за пръв път се роди толкова силна и позитивна дискусия върху този метод за трансформация на съз¬нанието, завещан от Учителя.


Положително може да се каже, че конференция¬та е най-високият връх в историята на Завета досе¬га, който може би ще се окаже и един допълнителен мотивиращ фактор в неговото непосредствено прак¬тикуване. Това събитие отвори нова страница в жи¬вота на Братството - появата на качествени научни форуми върху различни точки от многостранното творчество на Учителя. С някои изключения, това е първата по рода си конференция в историята на Шко¬лата, осъществена според правилата за провежда¬нето на научна конференция. А излизането от печат на сборника с докладите непосредствено преди съ¬битието беше допълнително радващ факт. Несъмнено като че ли най-оживена дискусия по¬роди въпросът за редакцията на библейския текст от Цариградската Библия. Аргументът, че езикът съ¬що е нещо, което се развива, не бе посрещнат одоб¬рително от една част от присъстващите. В тази връз¬ка препоръчително би било интересуващите се да се запознаят с основните преводи и редакции на Библията, което би редуцирало дискусията до проб¬лема за корелацията език-епоха. Учителя съставя Завета по стихове от Библията, която ползва в епо¬хата, в която твори - разбираемия и естествен език на времето. Епоха и език са най-тясно свързани, по¬ради което е естествено библейският текст да пре¬търпява трансформации. В този ред на мисли са ак¬туални думите Христови: „Съботата е за човека, а не човек - за съботата" (Марк 2:27). Докладите. Първа пленарна сесия Председател на първата пленарна сесия, озаг¬лавена „Исторически, езикови, физични, философ¬ски и невробиологични аспекти на „Завета", беше доц. д-р Георги Чалдъков. Първия доклад изнесе проф. Мони Алмалех на тема: Библейски равнища на символизъм и наследство на „червеното", тип „кръв-земя-човеК". Докладът представи връзката между името „Адам" и думата „адам", която се из¬вежда от древносемитски корен, от който се обра¬зуват думи със значение на „земя", „пръст", дори „кръв", и прилагателното „червен". Предвид факта, че съдържание на Завета са избрани от Учителя биб¬лейски стихове, този първи доклад представи една, различна от традиционната, гледна точка към чер¬вения цвят и неговото присъствие на библейските страници, което беше своеобразно въведение към цялата научна част на конференцията.


Докладът на Марин Железов Синестезия: цвето¬вете на думите, ни въведе в една сравнително нова област на познанието за цветовете. Терминът зуп- ез1Мез1а е изведен от гръцките думи зуп (заедно) и аез1Ьез!а (чувство, сетиво). Този неврологичен фе¬номен е отчетен, когато стимулацията на едно сети¬во автоматично стимулира друго. По такъв начин се получава преживяването на звуците като цветове, което според М. Железов в никакъв случай не е бо¬лестно състояние, а сравнително рядко наблюдаван феномен при определени, обикновено по-сензитив- ни личности (съгласно данни от доклада 2-4 % от хо¬рата са синестети). Примери за синестезия са: „Ка¬къв трошлив жълт глас имаш", „...Ароматът на баде¬ми е бледооранжев. И когато тенор саксофони сви¬рят, музиката изглежда като плаваща окачена вие¬ща се змия - топка от светещи лилави неонови тръ¬би". Тези преживявания са лични, субективни и уни¬кални за всеки синестет. Промените при робата на светлината беше тре¬тият изнесен доклад. Проф. Мони Алмалех предста¬ви значението на ленената дреха в различни ритуа¬ли на политеистичните и монотеистичните религии (предимно в юдаизма). Ленените дрехи в различни ритуали са известни като „роба на светлината" ("ро¬ба" - мантия, наметало, одежда). Тази роба е задъл¬жителен елемент в някои посвещения. Обличането в робата на светлината е символ на физическа и мо¬рална чистота. Облеклото на служителите в старо- заветния храм (т.нар. Походен храм) включва сак- рално четирицветие, което се състои от синьо, чер¬вено, мораво и лен. През 6 в. преди Христа старо- заветният пророк Езекил извършва промяна - сак- ралното четирицветие е заменено от сакрално ле¬нено едноцветие. Доц. д-р Георги Чалдъков представи забележи¬телната „мозъчна дъга" в доклада си Конектомика: цветовете на мозъка. Доц. Чалдъков започна докла¬да си с думите: „Неотдавна пловдивският писател доцент Владимир Янев изрече: „Ако Бургас внезап¬но изчезне, той може да бъде възстановен по сти¬ховете на Христо Фотев". Сега от тази матрица аз изписвам: Ако светът внезапно изчезне, той може да бъде възстановен по Завета на цветните лъчи на Светлината на Учителя Петър Дънов." (в текста на доклада стои: „...Ако цветовете внезапно изчезнат, те могат да бъдат възстановени по Завета на цвет- нителъчи на Светлината на Учителя Петър Дънов."). След проведени опити върху мишки проф. Джефри Лихтман наблюдава чрез флуоресцентен микроскоп „мозъчна дъга" (ЬгашЬом) в малкия мозък на миш¬ките. В края на текста на доклада (публикуван в сбор¬ника с доклади), доц. Чалдъков споменава и за ин¬тересния феномен, изследван в Китай: през 2009 г. китайски учени публикуват статия, показваща прев¬ръщането на мозъчните вълни, записани от елек- троенцефалограф, в звуци. Опитът е провеждан в продължение на едно денонощие, след което чове¬кът може да чуе музиката на своя мозък.


Проявленията на Духа в „Завета" беше заглавие¬то на петия доклад, изнесен от Веселин Дочев. Док¬ладчикът постави за основа на разглежданата тема „космичната стълба на реалността", формулирана от Учителя: 1) Материята е кондензирана Енергия; 2) Енергията е кондензирана Светлина; 3) Светли¬ната е кондензирана Мисъл; 4) Мисълта е кондензи¬рана Любов; 5) Любовта е плод на Духа; 6) Духът е проява на (7) Космичното Начало. Докладът, по ду¬мите на Веселин Дочев, е опит, първо, за сравне¬ние между откритията на различни учени от мина¬лото и мъдростта, струяща от Словото на Учителя Петър Дънов, и второ, размисли върху важното зна¬чение на Божествения Дух за живота на човека - последното стъпало в „стълбата на реалността". След кратката кафе пауза, в доклада със загла¬вие феноменологично възприятие на спектъра на светлината Филип Филипов обърна внимание на то¬ва, какво би могло да се наблюдава при изследва¬нето на светлинния спектър, колко и кои са цвето¬вете в спектъра и каква е връзката между тези цве¬тове и Духовете на Светлината, описани от Учителя в Завета. Филипов представи на вниманието на ау¬диторията три вида наблюдаващи се дъги: водна дъ¬га, небесна дъга и т.нар. мирова дъга. Първата се наблюдава обикновено при водопади и гейзери, вто¬рата - след дъжд, а третата се наблюдава при под¬ходящи атмосферни условия точно преди изгрев слънце. Понякога вторият вид дъга се появява под формата на седемцветна дъга в съвършена кръгла форма, реализирана по посока на зенита. Беше наг¬ледно представена „инволюцията и еволюцията" на светлинния лъч в експеримента на Нютон във връз¬ка с наличието на розовия цвят, който попада, спо¬ред автора, „там, където бялата светлина започва своето пречупване от призмата към червената свет¬лина". В заключение Филип Филипов изрази идея¬та, че в Завета на цветните лъчи на Светлината е по¬казан пълният цикъл на проявата на светлината - нейната диференциация в инволюцията и превръща¬нето на цветните лъчи в диамантови и бели лъчи в еволюцията чрез Христовия Дух.


Основната нишка, прокарана в цялото съдържа¬ние на доклада на Светослав Костов Кратък струк¬турен анализ на „Завета на цветните лъчи на Светли¬ната", беше трихотомната структура на проявеното битие. Проявата на принципа на троичността се наб¬людава, според автора, навсякъде - от човешкото тяло до Божествената природа. Тя се наблюдава дос¬татъчно отчетливо също и в Завета: седемте цвята са представени на три места в книгата, а самата кни¬га има троична структура. Първият дял съдържа три въвеждащи страници; вторият дял с основния текст за седемте цвята е разделен на три части, а третият дял - Заповедта на Учителя - също има въвеждащо изречение, основен текст и заключително изрече¬ние. „Така всеки дял има в себе си тази троична структура и по този начин е отражение на цялото - една закономерност, която се наблюдава в самото Битие". Костов извежда целостта и конкретиката на понятията чрез определителния член и по такъв на¬чин се наблюдава следната градация: в първата част на книгата, съответстваща на физическия свят, ду¬мите за съответните цветове са членувани (Жълти¬те лъчи), във втората част, съответстващи на духов¬ния свят - нечленувани (Жълти лъчи), а в третата част, съответстваща на Божествения свят, дори не е изписано „лъчи", а само „жълт", което, според тъл¬куването на автора, обозначава цвета само като принцип. Оригинално в доклада беше и сравнение¬то на структурата на Завета с класическа рисунка на „Дървото на Живота" от традицията на Кабала.


Светослав Костов участва в конференцията и с втори доклад, отнасящ се до трудностите при пре¬вода на Завета на немски език. Първоначално - спо¬деля докладчикът - работата по превода е изглеж¬дала относително лесна: библейските стихове се ко¬пират от немската Библия и се подреждат според подредбата в Завета. Но се оказва, че преводът на Библията на немски много често не отразява точно значението на някои думи, присъстващи в българ¬ския превод, по който е съставен Завета. Един та¬къв стих например е: „Глава на Твоето Слово е Ис¬тината", който в немската версия звучи като „Същи¬ на на Твоето Слово е Истината". Поради това се е наложило освен заместването на стиховете да се приложи и адекватна редакторска намеса. Михаил Левин в доклада си О русском издании „Завета" споделя подобна опитност в превода на книгата на руски език. За целта Левин е използвал и старогръцкия оригинал на Новия Завет, чрез кой¬то да сравнява руския превод на Библията. Нами¬рането на решение в редакцията на библейските сти¬хове, което да кореспондира с оригинала на Заве¬та, се оказва трудна задача и за братята и сестрите от Русия.


Проследяването на различните издания на За¬вета от времето на неговото съставяне досега бе направено от Людмила Димитрова в доклада със заглавие Историята на изданията на „Завета". Спо¬ред доклада някои податки на отделни мисли за влиянието на цветовете върху духовното състояние на човека има в кореспонденцията на Учителя и в личните му бележници от края на XIX и началото на XX век. Първоначално Учителя е полагал подписа си върху подаряваните лично от него екземпляри на Завета. Л. Димитрова обобщава: „Според хроноло¬гията за периода от сто години - 1912 до 2012 годи¬на, са излезли от печат 15 български издания." Из¬дателство „Бяло Братство" е отпечатало досега де¬сет тиража. Докладчикът обърна внимание и на ня¬кои различия между оригинала от 1912 г. и следва¬щите издания. Завета е превеждан досега на след¬ните езици: английски, гръцки, испански, немски, руски и френски.


Втора пленарна сесия Председател на втората пленарна сесия, озагла¬вена „Езотерични аспекти на „Завета", беше доц. д-р Димитър Калев. Сесията започна с доклада Ментал- но отделяне и присъединяване: медитативни техники в „Завета на цветните лъчи на Светлината". Авторът Димитър Калев аргументира тезата, че „Завета може да бъде интерпретиран и употребяван като медита- тивна реконструкция с определена алгоритмична пос¬ледователност". Тази последователност доц. Калев вижда в три стъпки: 1) Преживяване на библейския стих посредством представи, понятия и идеи, 2) отде¬ляне на съзнанието от традиционните представи, по¬родени от прочита и впоследствие - неговата концен¬трация към цветовата представа, съответстваща на


стиховете, 3) Медитативно „присъединяване" на ин¬дивидуалното смислово преживяване на текста към съответстващата му цветова представа. Обръщайки внимание на значението и различие¬то между двете понятия - „светлина" и „виделина", Деян Пенчев в своя доклад Метафизика на Светлина¬та в „Завета" и езотеричното християнство, последо¬вателно ги разглежда като Христови същности и Бо¬жествени еманации. Чрез изследване на присъствие¬то на понятието „светлина" в областите на окултиз- ма, теологията и философията, би могло да се задъл¬бочи разбирането ни за Светлината, което има цен¬трално място дори още в заглавието на Завета. В док¬лада се проследиха схващанията и идеите за светли¬ната не само в езотеричното християнство, но и в из¬точната духовна традиция - в текстове като Ведите, Упанишадите и Бхагавад Гита. Накрая Деян Пенчев обобщава: „От древността светлината е израз на най- възвишеното, най-благородното, най-чистото и сак- рално Божие присъствие. От тайнствените мистерии на древните нощи е избликвала светлината на мощ¬ното Слънце и е озарявала с Божествената си суб¬станция умовете и душите на всички окултни учени¬ци, адепти, мистици и философи. Затова Христос, ка¬то Логос, е единението на всички умове и души, зато¬ва езотеричното християнство е дълбокото познава¬не на Христовата същност, мисия и дело, затова Хрис¬товият езотеризъм е достъпен за всеки ум и сърце, когато копнежът по чистата Мъдрост и Любов е ис¬крен стремеж към най-висшето само по себе си".


Илиян Желязков формулира целта на доклада Три ключови понятия от,, Завета " и присъствието им в уче¬нието на Петър Дънов като „опит да се характеризира начинът, по който се постига ефектът от духовната ра¬бота със Завета". Трите „характеристики", необходи¬ми за нужния ефект са: благоговение, приложение и творчество. Особено първото от тях - благоговението - е важно условие за цялостното ползване на Завета. Учителя насърчава учениците си към творчество във всички сфери на живота. Констатацията на автора, че творческото вдъхновение в Школата на Бялото Брат¬ство е било предимно през първата половина на ХХ в. (виж сборника с доклади, с. 51), би могла да бъде ко¬ренно преосмислена, ако се познават повече факти от живота на Братството днес. Интерпретацията, как¬то и изследването и разработките върху вече поста¬вени от Учителя основи - слово, методи и др., е не по- малък процес на творческо преосмисляне. Дори в ня¬кои случаи този процес е по-силно разгърнат сега, от¬колкото в миналото, особено по отношение на науч¬ните изследвания върху различни аспекти на учение¬то. Освен това творчеството не е единствено „външен" процес. Ваня Вергова в доклада си „Завета на цветните лъ¬чи на светлината" - индивидуален метод за съпрежи- вяване на Божествената любов, мъдрост и истина обърна внимание на Библията като книга на Живота и Слово Божие, където е записано и запазено Божието откровение. Докладът съдържа важна статистическа информация за наличието на библейските стихове в Завета според признака Стар-Нов Завет, т.е. какъв брой стихове са от Новия и съответно - от Стария За¬вет. Галина Левина (в Из опита применения „Завета") разказа много силен случай за приложението на За¬вета. Със сина й се случва автомобилна катастрофа, след което тя коренно трансформира отношението си към Завета като един от най-силните методи в Школа¬та на Учителя. Посредством интензивно приложение на оранжевите (портокалените) лъчи, синът й от кома се връща към живот. Случаят е подробно описан в сборника с докладите. Този доклад беше и единстве¬ният, описващ реален опит при приложението на За¬вета на цветните лъчи на Светлината. Методът на цветните лъчи" След кафе паузата думата бе дадена на Констан¬тин Златев като автор на доклада Скрити послания в „Завета", който изтъкна, че целта на тази книга (Заве¬та) е най-малкото двустранна: 1) Да разкрие действие¬то на Божия Дух сред земното човечество посред¬ством конкретизация на отделните Му проявления в лицето на светлинни лъчи от спектралната област и извън нея, 2) Да предложи на учениците на Бялото Братство духовна практика, развиваща висшите тела на човека и мотивираща го да култивира определени добродетели. Златев поднесе на аудиторията допъл¬нителни интерпретации на цветните лъчи, допълвайки обясненията, дадени в приложенията към по-новите издания на Завета (протокола от Д. Голов и двете обяс¬нения за ползването на Завета - на Б. Боев и Д. Го¬лов), като обърна специално внимание на един нес- пектрален цвят - златистия, който не е включен в кни¬гата. Според докладчика златистите лъчи са по-вис¬ша октава на оранжевите и изразяват върховната Бо¬жественост, но не са включени в Завета, навярно за¬щото днешното човечество не е в състояние да рабо¬ти с тях. В края на доклада си Златев оцени високо осъвременения откъм правопис и правоговор текст в юбилейното издание на Завета - дело на Стела Руско- ва и Димитър Калев, като предложи да се състави и издаде и още една редакция с оглед на най-новия пре¬вод на Библията на български език, който ще излезе от печат вероятно в началото на 2013 г. Това, разбира се, породи дебата „за" и „против" необходимостта от осъвременяване на текста. Златев подкрепи идеята си с аргумента, че ако Учителя би живял в наше вре¬ме, то и текстът на Завета би бил именно съвремен¬ният. Дискусията за отношението: език-епоха продъл¬жи и след пленарните сесии.


„Завета " и неговите трансформации в словото на Учителя Петър Дънов беше заглавието на доклада на Георги Стойчев. Авторът изтъкна, че „в седемте цвята е кодиран космогоничният принцип на развитието на човешкото съзнание". Според него под човек трябва да се разбира не само земните хора, но цялата кос¬мическа раса, която в Завета Учителя представя чрез десет Духове (Духът на Любовта, Духът на Светост¬та...). Особено внимание се обърна на връзката меж¬ду Завета и музикалното творчество на Учителя, как¬то и между Завета и Паневритмията. Последната те¬ма е обект и на друго изследване, невключено в кон¬ференцията, но представляващо ценен плод в разра¬ботките за корелациите между основните методи в Школата на Бялото Братство - нещо, което, с малки изключения, тепърва започва битието си. Заглавието на последния доклад бе Езотерично разбиране на „Завета на цветните лъчи на светлина¬та". Авторът Филип Филипов наблегна на факта, че Учи¬теля „получава" Завета от Христовия Дух, поради кое¬то е важно да бъде постигнато адекватно познание и задълбочено разбиране за Христос от езотерична гледна точка. Христос е Аз-ът на Космичния Човек, а земния човек е създаден по образ и подобие на Пър¬вия, Който се разгръща в деветте (десетте) ангелски чина: „Серафими - Братя на Любовта; Херувими - Бра¬тя на хармонията; Престоли - Братя на волята; Гос¬подства - Братя на интелигентността и радостта; Сили - Братя на движението и растенето; Власти - Братя на външните форми и изкуствата; Началства - Братя на времето, състоянието и такта; Архангели - Братя на огъня и топлината; Ангели - носители на Живота и рас¬тителността." Филипов разгледа инволюцията и бъде¬щата еволюция на Земята с оглед на въздействието и проявата на „Седемте духове Божии". Пленарната сесия завърши с филма на Галина Ге¬расимова „В родния рай ме завръщаш", който се пре¬върна в едно естествено „вместо заключение" на це¬лия ден.

  • * *

Юбилейната международна научна конференция „Методът на цветните лъчи" бе кулминацията на чес- тванията на юбилея на Завета през годината, къде¬то се вляха духовните потоци на всички важни проя¬ви до момента - концерти, филмови прожекции, пре- зентации. Тази особено важна за Братството дата - 1 септември 2012 - като че ли сгъсти времето и прос¬транството и още по-силно импулсира раждането на една нова епоха, където Духът манифестира в кул¬тура - културата на Новото човечество и Разумното сърце. Мирослав Бачев