от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Степени на разбиране)
 
(Не са показани 3 междинни версии от двама потребители)
Ред 2: Ред 2:
  
 
[[Трите родословия, том 1]]
 
[[Трите родословия, том 1]]
 +
  
 
== Степени на разбиране ==
 
== Степени на разбиране ==
  
Мнозина чегатъ Свещенитй книги, Биб¬лията. Ако ги запитатъ, защо четатъ тйзи кни" ги, едни ще отговорятъ, че търсятъ правия- пжть, други — истината. Какво представя истината? Какво опредйление можете да да¬дете за нея? Ще кажете, че лесно се говори истината. Опитайте се да кажете на нйкого истината, да видите лесно ли се говори. Опи¬тайте се да опишете човйка, да видите лесно ли се изчерпва това понятие. Ще кажете, че човйкъ се ражда малъкъ, като дете, което расте, става юноша, възрастенъ и най-после остарява. Фазитй, презъ които минава той, представятъ ли същинския човйкъ? Истин- скиятъ човйкъ не е нито въ детската въз- расть, нито въ юношеството, нито въ старо стьта. Той не е нито въ раждането, нито въ смъртьта. Къде е тогава? — Нйкжде. Никой не може да каже, че е видйлъ човЬка. Той не е нито въ очитй, нито въ устата, нито въ носа. Да мислите, че сте видйли човйка, това е все едно, че сте видйли кжщата му. Значи, понятията човйкъ, вйра, истина сж от- влйчени, не могатъ да се конкретизиратъ.
 
Марка, гл 1.
 
 
 
 
  
83
+
Мнозина четат Свещените книги, Библията. Ако ги запитат, защо четат тези книги, едни ще отговорят, че търсят правия път, други – истината. Какво представя истината? Какво определение можете да дадете за нея? Ще кажете, че лесно се говори истината. Опитайте се да кажете на някого истината, да видите лесно ли се говори. Опитайте се да опишете човека, да видите лесно ли се изчерпва това понятие. Ще кажете, че човек се ражда малък, като дете, което расте, става юноша, възрастен и най-после остарява. Фазите, през които минава той, представляват ли същинския човек? Истинския човек не е нито в детската възраст, нито в юношеството, нито в старостта. Той не е нито в раждането, нито в смъртта. Къде е тогава? – Някъде. Никой не може да каже, че е видял човека. Той не е нито в очите, нито в устата, нито в носа. Да мислите, че сте видели човека, това е все едно, че сте видели къщата му. Значи, понятията човек, вяра, истина са отвлечени, не могат да се конкретизират.
Какво представя вйрата? Мжчно може да се определи понятието вйра, но тя се проявява въ мъчнотиитй на живота. Ако при всички изпитания и мъчнотии човйкъ е смйлъ и решителенъ, не се колебае, не се съмнява, той има вйра. Най малкото колебание въ жи¬вота му показва, че вйрата му не е силна. Каква вйра е тази, която те заставя да се качвашъ на дърво при срйщата си съ мечка? Докато не те е срещнала мечката, ти си въ молитва, уповавашъ на Бога, вйрвашъ, че ще те избави отъ нея. Щомъ я срещнешъ, всичко забравяшъ и се покатервашъ на дър¬вото. И при това положение, пакъ се молишъ и вйрвашъ въ Бога, но нито молитвата ти е силна, нито вйрата. Докато не си срещналъ мечката, мислйлъ си, че си създаденъ по об¬разъ и подобие на Бога. Щомъ срещнешъ мечката, всичко забравяшъ. И тогава, ти, вис¬шето същество, създадено по образъ и по¬добие на Бога, се плашишъ отъ йисшето. То те заставя да се качишъ на дървото и от¬тамъ да гледашъ. Защо бйгашъ отъ мечката? Не можеш ь ли да й заповйдашъ да се отбие отъ пътя ти? За да разбира нйщата, човйкъ се нуждае отъ свйтлина.
+
Какво представя свйтлината? И това е едно понятие, което мъчно се опредйля. Каз¬ваме, че свйтлината разкрива свйта, но тя не е свйтътъ. А какво е свйтътъ, и това поня¬тие не е обяснено. Свйтътъ се проявява чреЗъ свйтлината, но какво е свйтътъ, какво
+
+
 
+
  
84
+
Какво представя вярата? Мъчно може да се определи понятието вяра, но тя се проявява в мъчнотиите на живота. Ако при всички изпитания и мъчнотии човек е смел и решителен, не се колебае, не се съмнява, той има вяра. Най-малкото колебание в живота му показва, че вярата му не е силна. Каква вяра е тази, която те заставя да се качиш на дърво при срещата си с мечка? Докато не те е срещнала мечката, ти си в молитва, уповаваш на Бога, вярваш, че ще те избави от нея. Щом я срещнеш, всичко забравяш и се покатерваш на дървото. И при това положение, пак се молиш и вярваш в Бога, но нито молитвата ти е силна, нито вярата. Докато не си срещнал мечката, мислил си, че си създаден по образ и подобие на Бога. Щом срещнеш мечката, всичко забравяш. И тогава, ти, висшето същество, създадено по образ и подобие на Бога, се плашиш от нисшето. То те заставя да се качиш на дървото и оттам да гледаш. Защо бягаш от мечката? Не можеш ли да и заповядаш да се отбие от пътя ти? За да разбира нещата, човек се нуждае от светлина.
е свйтлината, не е ясно. Отъ понятието свйт¬лина сж произлйчли много думи. Свйтлината е външна проява на човйшкия умъ. Дето има мисъль, има и свйтлина; дето мисъльта отсжт- ствува, тамъ и свйтлината отсжтствува. — На какво се дължи мисъльта? — На живота. Значи, дето има животъ, има мисъль; дето има ми¬съль, има свйтлина; дето има свйтлина, тамъ се разкрива външниятъ свйтъ.
+
Често се говори за свйтски и за духовни хора. Каква е разликата между свйтския и духовния човйкъ? Свйтскиятъ човйкъ е по- добенъ на дете. Каквото ВИДИ, иска да го пипне. Духовниятъ е като възрастния; той изследва нйщата съ мисъльта си, а не съ пипане. Той ходи съ виждане, а не съ пипане. Който пипа предметитй, все ще ги опетни. Защо свйтски¬ятъ човйкъ пипа нйщата? — За да разбере, реални ли сж, или не. Духовниятъ не пипа, защото е намйрилъ Бога, познава Го и гледа на всичко, като на отражение ьа реалностьта. За свйтския човйкъ, който не е намйрилъ Бога, всичко, което може да пипне, е реално. За духовния, реаленъ е само Богъ. Всичко останало е отражение на Бога, на великата реалность въ свйта. —■ Какъ намира човйкъ Бога? — По различни пжтища. Много сж пж- тищата, които водятъ къмъ Бога, много сж и начинитй за познаването Му.
+
Въ търсене на методи и пжтища за по¬знаване на Бога, религиознитй се раздйдили въ своето вйрую, като създали и различни
+
+
 
+
  
85
+
Какво представя светлината? И това е едно понятие, което мъчно се определя. Казваме, че светлината разкрива света, но тя не е светът. А какво е светът, и това понятие не е обяснено. Светът се проявява чрез светлината, но какво е светът, какво е светлината, не е ясно. От понятието светлина са произлезли много думи. Светлината е външна проявя на човешкия ум. Дето има мисъл, има и светлина; дето мисълта отсъствува, там и светлината отсъствува. – На какво се дължи мисълта? – На живота. Значи, дето има живот, има мисъл; дето има мисъл, има светлина; дето има светлина, там се разкрива външният свят.  
религии:православни и протестанти или еван¬гелисти и др. Последнитй гледатъ на православ¬ните като па езичници, като на хора отъ Ста¬рия Заветь, които си служатъ съ кадене, палене на свещи, курбани и т. н. Те пропо- ведватъ вера въ Господа Исуса Христа, като спаситель на човечеството. Следъ това се яви друго верую, баптисти, които изповед- ватъ кръщението, като съзнателенъ актъ. За¬това те кръщаватъ човека, когато стане на 33 години, а не като малко дете. После се явиха сжботяните, които пазятъ сжботата. Въ това отношение тй сж. старозаветници. Най- после се явиха петдесетниците, които пропо- ведватъ слизането на Духа върху човека. Онзи, върху когото слиза Духътъ, започва да говори на особенъ езикъ. Така става смеше- ние\ на езиците. Всички говорятъ, викатъ, про- рокуватъ. Ако влезете въ събранието на пет¬десетниците, дето всеки е пророкъ, ще се чудите, въ кого да вервате. Изобщо, всички секти, всички религии иматъ нещо хубаво и прав<^, но още не сж намерили абсолютната истийр. Ще дойде день, когато всички хора ще иматъ едно верую, както сжществува Единъ Веченъ, Истиненъ Богъ. Днесъ всички хора търсятъ истината, поради което се съз- даватъ различни възгледи, различни вервания и убеждения.
+
Кое е отличителното качество на исти¬ната? — Свободата. Който намери истината, той е външно и вжтрешно свободенъ. Чрезъ
+
+
 
+
  
86
+
Често се говори за светски и за духовни хора. Каква е разликата между светския и духовния човек? Светският човек е подобен на дете. Каквото види, иска да го пипне. Духовният е като възрастния; той изследва нещата с мисълта си, а не с пипане. Той ходи с виждане, а не с пипане. Който пипа предметите, все ще ги опетни. Защо светският човек пипа нещата? За да разбере, реални ли са, или не. Духовният не пипа, защото е намерил Бога, познава Го и гледа на всичко, като на отражение на реалността. За светския човек, който не е намерил Бога, всичко, което може да пипне, е реално. За духовния, реален е само Бог. Всичко останало е отражение на Бога, на великата реалност в света. – Как намира човек Бога? – По различни пътища. Много са пътищата, които водят към Бога, много са и начините за познаването Му.  
свободата се изявява външниятъ и вжтрешни- ятъ животъ на човйка. Животътъ се изявява чрезъ любовьта. Любовьта пъкъ е пжть за познаване на Бога. Дойде ли до любовьта, човйкъ едва може да назърне въ Божестве¬ния свйтъ, да види Бога. Който придобие лю¬бовьта, той е свободен ь отъ противоречията. Въ любовьта противоречия не сжществуватъ, но, вънъ отъ нея, тй сж необходими. Безъ тйхъ животътъ се обезсмисля. Ако вървишъ по земята и куцаш ь, това показва, че ква- кътъ те боли. Ако съ болния кракъ се ка- чишъ на аеропланъ, ще минешъ за здравъ човйкъ, защото нйма да движишъ крака «ри. Има ли нйкакво противоречие въ това? ОЙа- че, ако кракътъ ти е здравъ, ти нйма да ку¬цаш ь и на физическия, и въ Божествейия свйтъ.
+
Нйкои уподобяватъ мисленето съ х^ър- кането, затова казватъ: Който мисли, хвърчи високо. Обаче, не вейки, който мисли, хвт/рчи. Напримйръ, болниятъ мисли много, без^ да хвърчи. Здравиятъ мисли малко и високо хвърчи. Той пча здрави, положителни гниели. Болниятъ има много мисли, но повечегй» отъ тйхъ сж неустойчиви, лесно се разлагатъ и гниятъ. Ето защо, мисъльта трйбва постоянно да се ЧИСТИ, да се освобождава отъ всичко неустойчиво и гнило.
+
Представете си, че вие обичате една своя приятелка, храните къмъ нея добри, по¬ложителни мисли и чувства. Следъ време срй-
+
+
 
+
  
87
+
В търсене на методи и пътища за познаване на Бога, религиозните се разделили в своето верую, като създали и различни религии: православни и протестанти или евангелисти и др. Последните гледат на православните като на езичници, като на хора от Стария Завет, които си служат с кадене, палене на свещи, курбани и т.н. Те проповядват вяра в Господа Исуса Христа, като спасител на човечеството. След това се яви друго верую, баптисти, които изповядват кръщението, като съзнателен акт. Затова те кръщават човека, когато стане на 33 години, а не като малко дете. После се явиха съботяните, които пазят съботата. В това отношение те са старозаветници. Най-после се явиха петдесетниците, които проповядват слизането на Духа върху човека. Онзи, върху когото слиза Духът, започва да говори на особен език. Така става смешение на езиците. Всички говорят, викат, пророкуват. Ако влезете в събранието на петдесетниците, дето всеки е пророк, ще се чудите, в кого да вярвате. Изобщо, всички секти, всички религии имат нещо хубаво и право, но още не са намерили абсолютната истина. Ще дойде ден, когато всички хора ще имат едно верую, както съществува Един Вечен, Истинен Бог. Днес всички хора търсят истината, поради което се създават различни възгледи, различни вярвания и убеждения.  
адате друга мома, която ви става приятна, и забравяте първата. Не само че я забравяте, но тя ви става неприятна. Щомъ си помисли¬те за нея, изпитвате неприятно чувство. Въ .случая, първата ви приятелка представя не¬устойчивата мисъль, която гние и се разлага; .втората ви приятелка е здравата, устойчивата мисъль, къмъ която се стремите. Обаче, другъ човйкъ срйща вашата първа мисъль, възприе¬ма я съ радость; за него тя е здрава, поло¬жителна мисъль. Това показва, че нйщата сж. относителни. Ние живйемъ въ относителенъ свйтъ, поради което нйкои мисли за известни хора сж добри, а за други — лоши. Вейки трйбва да познава себе си, да разбира, кое е полезно за него, и кое не е полезно.
+
Слушате да се говори, че човйкъ трйбва да бжде сериозенъ. Други казватъ, че трйбва да бжде веселъ, засмйнъ. Кога и при какви случаи той трйбва да бжде строгъ и кога
+
— веселъ? Ако си проповйдпикъ, ще бждешъ строгъ, не ти е позволено да проповйдвашъ и да се смйешъ. Ако си слушатель, пакъ ще бждешъ сериозенъ, ще внимавашъ какво се говори. Обаче, проповйдникътъ има право да развесели слушателитй, да каже нйщо весе¬ло. Кога трйбва да говори весели работи?
+
— Когато мисъльта му стане тежка, мжчна за възприемане. Човйкъ може да се смйе, ко¬гато седне предъ трапеза, пълна съ ядене. Ако трапезата е праздна, нйма защо да се смйе. Човйкъ се смйе още и при контра-
+
+
 
+
  
88
+
Кое е отличителното качество на истината? – Свободата. Който намери истината, той е външно и вътрешно свободен. Чрез свободата се изявява външният и вътрешният живот на човека. Животът се изявява чрез любовта. Любовта пък е път за познание на Бога. Дойде ли до любовта, човек едва може да надзърне в Божествения свят, да види Бога. Който придобие любовта, той е свободен от противоречията. В любовта противоречия не съществуват, но, вън от нея, те са необходими. Без тях животът се обезсмисля. Ако вървиш по земята и куцаш, това показва, че кракът те боли. Ако с болния крак се качиш на аероплан, ще минеш за здрав човек, защото няма да движиш крака си. Има ли някакво противоречие в това? Обаче, ако кракът ти е здрав, ти няма да куцаш и на физическия, и в Божествения свят.
— стигЬ въ живота. Ако видишъ дете, което об* лйкло дрехитй на дйдо си, взело неговата тояга и си въобразява, че е старецъ, ти не¬пременно ще се засмйешъ. То мисли, че е като дйдо си, а въ сжщность не е. Ако дЬдото започне да говори на детски езикъ, и Уой става смЪшенъ, Ни го детето може да ст^не като дйдо си, нито дйдото като внучето 4и.
+
Следователно, човйкъ требва да зна|р, кога да се смйе и кога да бжде сериозенъ; сжщо така той требва да знае, кога да пр» дизвиква смйхъ на хората. Не ставатъ ли нй\ щата навреме, всйкога се създаватъ противо! речия. Единъ беденъ човйкъ отива въ дома на богатия си съседъ да иска пари на заемъ.| За да го предразположи, той не пристжпва направо къмъ въпроса, но заобикаля, гово ри за едно, за друго, докато най-после бо- гаташътъ го предизвиква да се изкаже. Ьед- ниятъ казва, че е дошълъ да иска пари на заемъ. Богатиятъ отговаря: Не мога да ти услужа, не ми внушавашъ довйрие. Обаче, има едно условие, при което мога да ти услу¬жа: ако дадешъ дъщеря си на моя сииъ. Той се влюбилъ въ нея и ие може да намери спокойствие. Сега бедниятъ отговаря: Не мо¬га да дамъ дъщеря си, защото синътъ ти не ми внушава довйрие. Ето едно противоречие, което трйбва да се разреши. Какъ ще го раз¬решите вие? Въ края на краищата, далъ ли* е богатиятъ пари на бедния си съседъ, и бедниятъ далъ ли е дъщеря си на богатскиш
+
+
 
+
  
89
+
Някои уподобяват мисленето с хвъркането, затова казват: Който мисли, хвърчи високо. Обаче, не всеки, който мисли, хвърчи. Например, болният мисли много, без да хвърчи. Здравият мисли малко и високо хвърчи. Той има здрави, положителни мисли. Болният има много мисли, но повечето от тях са неустойчиви, лесно се разлагат и гният. Ето защо, мисълта трябва постоянно да се чисти, да се освобождава от всичко неустойчиво и гнило.  
синъ? Ако разрешите правилно този въпросъ,
+
ще придобиете нова свйтлина въ ума си.
+
Мнозина искатъ да знаятъ, дали сж до-
+
бри хора, или не. ВсЬки иска да знае, какво
+
мнение иматъ окржжаващитй за него. Единъ
+
отговоръ може да се даде. на този въпросъ:
+
Майсторътъ, Който те е направилъ, е доб ьръ,
+
но дали ти си добъръ, не зная; трЬбва да те
+
изпитамъ.—Възможно ли е майсторьтъ грън-
+
чарь да бжде добъръ, а грънцитЬ да не сж
+
добри. — Възможно е. ГрънцитЬ сж добре
+
направени, добре опечени, но глината може
+
да бжде отъ различни качества. Има чиста,
+
бела глина — каолинъ, но има и нечиста, не-
+
устойчива глина Всичкитй грънци не сж на-
+
правени отъ една и сжща глина. Качеството
+
на човека зависи отъ качеството на преобла-
+
даващите въ него мисли, чувства и постжпки^
+
Мислите представятъ неговия умственъ светъ,
+
светътъ на духа; чувствата представятъ ду-
+
ховния светъ — светътъ на сърдцето, а по-
+
стжпките — светътъ на неговата душа. Значи,
+
външната страна на човека се определя отъ
+
неговите мисли, вжтрешната — отъ неговите
+
чувства, а самиятъ човекъ — отъ неговите
+
постжпки, т. е. отъ неговата душа. Постжп-
+
китЬ <-ж жители на човешката душа.
+
Като знаете, че мислите, чувствата и по-
+
стжпките представятъ външния и вжтрешния
+
животъ на човека, требва да бждете внима-
+
телни, да не допущате нечисти, дисхармонични
+
мисли и чувства въ себе си. Всека дисхар-
+
+
 
+
  
'>0
+
Представете си, че вие обичате една своя приятелка, храните към нея добри, положителни мисли и чувства. След време срещате друга мома, която ви става приятна, и забравяте първата. Не само че я забравяте, но тя ви става неприятна. Щом си помислите за нея, изпитвате неприятно чувство. В случая, първата ви приятелка представя неустойчивата мисъл, която гние и се разлага; втората ви приятелка е здравата, устойчивата мисъл, към която се стремите. Обаче, друг човек среща вашата първа мисъл, възприема я с радост; за него тя е здрава, положителна мисъл. Това показва, че нещата са относителни. Ние живеем в относителен свят, поради което някои мисли за известни хор а са добри, а за други – лоши. Всеки трябва да познава себе си, да разбира, кое е полезно за него, и кое не е полезно.
мония нарушава вжтрешния миръ на човйка. Има музиканти, които не допущатъ нито единъ фалшив ь или нечистъ тонъ до ухото си. Чуятъ ли такъвъ тонъ, тй махатъ съ ржка и изли- затъ вънъ. Махането съ ржка пресича въл- нитй на нечиститй тонове За предпочитане е човйкъ да маха съ ржка, за да се освободи отъ нечиститй МИСЛИ, отколкото да мърда езика си и да изказва груби, обидни думи. Така трйбва да постжпватъ и религиознитй. Нйкой религиозенъ се разгнйви и изказва обидни, горчиви думи. Вмйсто да трови себе си и окржжаващитй, по-добре да махне съ ржка и да излйзе вънъ. И религиозниятъ, и свйтскиятъ трйбва да знаятъ силата на ду- митй и да ги прилагатъ на мйсто. Тй се зала- вятъ съ велики работи, а пропущатъ обик- новенитй. Религиозниятъ описва онзи свйтъ, "безъ той самъ да го е видйлъ. Учениятъ описва живота на слънцето, безъ да е хо- дилъ тамъ. Ще кажете, че тЬ знаятъ тйзи нй- ща по чувство, по вжтрешенъ пжть. Човйкъ може да вижда нйщата и пакъ да не ги знае; може да ги чувствува и пакъ да не ги знае; може да ги мисли и пакъ да не ги знае; мо¬же да постжпва добре и пакъ да не ги знае.
+
И тъй, не можешъ да познавашъ живота, докато не си придобилъ любовьта; не можешъ да имашъ знание, докато не си придобилъ свйтлината; не можешъ да имашъ свйтлина и знание, докато не си мждъръ; не можешъ да бждешъ свободенъ, да имашъ ширата, докато
+
+
 
+
  
91
+
Слушате да се говори, че човек трябва да бъде сериозен. Други казват, че трябва да бъде весел, засмян. Кога и при какви случаи той трябва да бъде строг и кога – весел? Ако си проповедник, ще бъдеш строг, не ти е позволено да проповядваш и да се смееш. Ако си слушател, пак ще бъдеш сериозен, ще внимаваш какво се говори. Обаче, проповедникът има право да развесели слушателите, да каже нещо весело. Кога трябва да говори весели работи? – Когато мисълта му стане тежка, мъчна за възприемане. Човекът може да се смее, когато седне пред трапеза, пълна с ядене. Ако трапезата е празна, няма защо да се смее. Човекът се смее още и при контрастите в живота. Ако видиш дете, което облякло дрехите на дядо си, взело неговата тояга и си въобразява, че е старец, ти непременно ще се засмееш. То мисли, че е като дядо си, а в същност не е. Ако дядото започне да говори на детски език, и той става смешен. Нито детето може да стане като дядо си, нито дядото като внучето си.  
истината не е въ тебе. Вънъ отъ истината
+
никаква свобода не сжществува. Направишъ ,
+
ли най-малката погрешка, ти постепенно гу-
+
бишъ свободата си. Безъ любовь, безъ мж,-
+
дрость и безъ истина, чов-Ькъ губи всичко,
+
което е придобилъ. И тогава, ако питате, кой
+
е истинскиятъ човЪкъ, отговарямъ: Истински
+
чов&къ е този, който носи образа на любовьта,
+
на мж.дростьта и на истината Това значи чо-
+
в&къ съ тежесть, съ съдържание. МислитЪ
+
опред^лятъ съдържанието на човека, а по
+
стжпкитй му — неговата цена, неговия устой.
+
Днесъ малко хора минаватъ за истински
+
човеци. ТЬ се отдалечаватъ отъ правия пжть
+
«а живота и желаятъ н^ща, които не имъ сж.
+
нуждни. Вейки се оплаква, че хората не го
+
разбиратъ, че Богъ не приема молитвата му
+
и т. н. Едно е нуждно на човЪка: да се моли
+
искрено и отъ сърдце, безъ да очаква бръзъ
+
отговоръ; да разбира хората и да ги изучава,
+
като предметно учение, безъ да очаква тЬ да
+
го разбератъ; да изучава всичко, което Богъ
+
е създалъ, безъ да се запитва, защо свЪтътъ
+
■е създаденъ така, а не иначе; да обича хо-
+
рата, безъ да очаква тЪ да го обичатъ. НЪкой
+
иска всички да го обичатъ, да вървятъ следъ
+
него. Той не подозира, какво нещастие ще го
+
сполети, ако всички живи сжщества го обик-
+
натъ и тръгнатъ следъ него.
+
Единъ младъ момъкъ, окултенъ ученикъ,
+
дскалъ да приложи знанието си въ живота,
+
да оживява нЪщата. Въ него се родило жела-
+
+
 
+
  
92
+
Следователно, човек трябва да знае, кога да се смее и кога да бъде сериозен; също така той трябва да знае, кога да предизвика смеха на хората. Не стават ли нещата навреме, всякога се създават противоречия. Един беден човек отива в дома на богатия си съсед да иска пари на заем. За да го предразположи, той не пристъпва направо към въпроса, но заобикаля, говори за едно, за друго, докато най-после богаташът го предизвика да се изкаже. Бедният казва, че е дошъл да иска пари на заем. Богатият отговаря: Не мога да ти услужа, не ми внушаваш доверие. Обаче, има едно условие, при което можа да ти услужа: ако дадеш дъщеря си на моя син. Той се влюбил в нея и не може да намери спокойствие. Сега бедният отговаря: Не мога да дам дъщеря си, защото синът ти не ми внушава доверие. Ето едно противоречие, което трябва да се разреши. Как ще го разрешите вие? В края на краищата, дал ли е богатият пари на бедния си съсед, и бедният дал ли е дъщеря си на богатия син? Ако разрешите правилно този въпрос, ще придобиете нова светлина в ума си.  
ние, да има поне едно детенце, да се разго¬варя съ него, да го учи, да създаде великъ човйкъ. Понеже не искалъ да се жени, той решилъ да приложи своето знание — отъ жит¬но зрънце да създаде дете. Той взелъ едно чувалче съ жито, отворилъ го и започналъ да произнася магически формули, за да оживи житнитй зрънца. Понеже криелъ въ себе си горещо желание да има деца, житнитй зрънца се превърнали на деца. Въ първия моментъ той се зарадвалъ, но после се видйлъ въ чу¬до, какъ да се справи съ тйхъ. Тй тръгнали следъ него и започнали да викать за хлйбъ. Какъ да нахрани толкова деца? Отде да на- мйри хлйбъ за ВСИЧКИ? Като видйлъ, че не може да се справи съ тйхъ, той взелъ една тояга и започналъ да ги удря, докато из- билъ всички. Само едно отъ децата успйло да се скрие задъ вратата и да запази живота си. Като го видйлъ бащата, то започнало да му се моли: Татко, не ме убивай! Остави по¬не мене да живйя. Той изпълнилъ молбата му и останалъ само съ едно дете.
+
Какво показва това? — Че човйкъ трйбва да остави само едно желание въ сърдцето си, него да отхрани и отгледа. Важно е, какво трйбва да бжде това желание: едно желание, съществено, което да има предимство надъ другитй. Това желание трйбва да се под¬чинява на разумната воля на човйка, той да го управлява. Всички останали желания не трйбва да се изхвърлятъ, но да се възпи-
+
+
 
+
  
93
+
Мнозина искат да знаят, дали са добри хора, или не. Всеки иска да знае, какво мнение имат окръжаващите за него. Един отговор може да се даде на този въпрос: Майсторът, Който те е направил, е добър, но дали ти си добър, не зная; трябва да те изпитам. – Възможно ли е майсторът грънчар да бъде добър, а грънците да не са добри. – Възможно е. Грънците са добре направени, добре опечени, но глината може да бъде от различни качества. Има чиста, бяла глина – каолин, но има и нечиста, неустойчива глина. Всичките грънци не са направени от една и съща глина. Качеството на човека зависи от качеството на преобладаващите в него мисли, чувства и постъпки. Мислите представляват неговия умствен свят, светът на духа; чувствата представляват духовния свят – светът на сърцето, а постъпките – светът на неговата душа. Значи, външната страна на човека се определя от неговите мисли, вътрешната – от неговите чувства, а самият човек – от неговите постъпки, т.е. от неговата душа. Постъпките са жители на човешката душа.
таватъ, да се съгласуватъ съ сжщественото.
+
Казвате: ЧовЪкъ требва да бжде съвър- шенъ, да служи на Бога. — Това не е лесна работа. Да бждешъ съвършенъ, това значи да знаешъ, какъ да мислишъ, да чувствувашъ и да постжпвашъ. Това е велико н-Ьщо, което не се придобива отвънъ. Има единъ начинъ, по който чов-Ькъ може да мисли, да чувствува и да постжпва правилно. Той се заключава въ познаването на Бога. — Можемъ ли да познаемъ Бога абсолютно? — Не можете да Го познаете абсолютно, но отчасти. Доста¬тъчно е само да зърнете образа Му, за да започнете да мислите, да чувствувате и да действувате правилно. — Ще имаме ли проти¬воречия тогава? — Ще имате, но ще се спра¬вяте лесно съ т-Ьхъ. При сегашнитЬ усло¬вия на живота, нЪма човЪкъ въ свЪта, мжжъ или жена, ученъ или простъ, вЪрващъ или невЪрващъ, който да бжде свободенъ отъ противоречия. За човЪка на земята тЪ сж необходимость, гЬ сж неизбЪженъ пжть. Вей¬ки разрешава противоречията си по-лесно, или по-мжчно, споредъ степеньта на своето разбиране.
+
Често хората се запитватъ: Не сме ли намерили още правия пжть? Не сме ли по¬знали Бога? —■ И правия пжть сте намерили, и Бога сте познали, но отчасти. И растенията, и животнитЪ сж при условията на чов-Ька, но тЪ ги използуватъ споредъ степеньта на свое¬
+
+
 
+
  
94
+
Като знаете, че мислите, чувствата и постъпките представят външния и вътрешния живот на човека, трябва да бъдете внимателни, да не допущате нечисти, дисхармонични мисли и чувства в себе си. Всяка дисхармония нарушава вътрешния мир на човека. Има музиканти, които не допущат нито един фалшив или нечист тон до ухото си. Чуят ли такъв тон, те махат с ръка и излизат вън. Махането с ръка пресича вълната на нечистите тонове. За предпочитане е човек да маха с ръка, за да се освободи от нечистите мисли, отколкото да мърда езика си и да изказва груби, обидни думи. Така трябва да постъпват и религиозните. Някой религиозен се разгневи и изказва обидни, горчиви думи. Вместо да трови себе си и окръжаващите, по-добре да махне с ръка и да излезе навън. И религиозният, и светският трябва да знаят силата на думите и да ги прилагат на място. Те се залавят с велики работи, а пропущат обикновените. Религиозният описва онзи свят, без той сам да го е видял. Ученият описва живота на слънцето, без да е ходил там. Ще кажете, че те знаят тези неща по чувство, по вътрешен път. Човекът може да вижда нещата и пак да не ги знае; може да ги чувства и пак да не ги знае; може да ги мисли и пак да не ги знае; може да постъпва добре и пак да не ги знае.
то развитие и разбиране. Голйма е разлика I и между растението и животното; голйма е раз¬ликата между животното и човйка, между чо¬вйка и ангела, между ангела и херувима или серафима. Всйко живо същество Има свое разбиране, отъ което се ръководи.
+
 
Живййте споредъ своето вътрешно раз¬биране, за да бъдете доволни отъ себе си. Изчйните ли на себе си, нито вие ще бъдете доволни, нито ближнитй ви. Тази е причината, дето нйкои хора не съ доволни отъ мисли- тй, чувствата и отъ постъпкитй си. Вие се проявявате като добъръ човйкъ, само външ¬но, но вътрешно не сте добъръ, нймате нужд- ното съдържание. Външно живйете добре, но вътрешниятъ ви животъ не е въ съгласие съ външния. Спрете вниманието си върху въ¬трешната страна на живота, като нйщо съще¬ствено и неизмйнно. Външниятъ животъ е изразъ на вътрешния животъ на човйка. Из¬правянето на външния животъ зависи отъ вътрешния. Затова е нуждно правилно разби¬ране на живота и на разумната природа.
+
И тъй не можеш да познаваш живота, докато не си придобил любовта; не можеш да имаш знание, докато не си придобил светлината; не можеш да имаш светлина и знание, докато не си мъдър; не можеш да бъдеш свободен, да имаш широта, докато истината не е в тебе. Вън от истината никаква свобода не съществува. Направиш ли най-малката погрешка, ти постепенно губиш свободата си. Без любов, без мъдрост и без истина, човек губи всичко, което е придобил. И тогава, ако питате, кой е истинският човек, отговарям: Истински човек е този, който носи образа на любовта, на мъдростта и на истината. Това значи човек с тежест, със съдържание. Мислите определят съдържанието на човека, а по стъпките му – неговата цена, неговия устой.
Отъ какво се нуждае сегашниятъ човйкъ? — Отъ знание и свйтлина, отъ сила и богат¬ство, отъ свобода и просторъ. Всичко това ще му се даде, но постепенно. Въ една ле¬генда за създаването на първия човйкъ се каз¬ва, че първоначално Богъ създалсамо трупа Му, безъ ръце и крака, безъ очи и уши, само съ съзнание, че има животъ въ себе си, а не
+
 
+
Днес малко хора минават за истински човеци. Те се отдалечават от правия път на живота и желаят неща, които не им са нужни. Всеки се оплаква, че хората не го разбират, че Бог не приема молитвата му и т.н. и т.н. Едно е нужно на човека: да се моли искрено и от сърце, без да очаква бърз отговор; да разбира хората и да ги изучава, като предметно учение, без да очаква те да го разберат; да изучава всичко, което Бог е създал без да се запитва, защо светът е създаден така, а те иначе; да обича хората, без да очаква те да го обичат. Някой иска всички да го обичат, да вървят след него. Той не подозира, какво нещастие ще го сполети, ако всички живи същества го обикнат и тръгнат след него.
 
+
 
 +
Един млад момък, окултен ученик, искал да приложи знанието си в живота, да оживява нещата. В него се родило желание, да има поне едно детенце, да се разговаря с него, да го учи, да създаде велик човек. Понеже не искал да се жени, той решил да приложи своето знание – от житно зрънце да създаде дете. Той взел едно чувалче с жито, отворил го и започнал да произнася магически формули, за да оживи житните зрънца. Понеже криел в себе си горещо желание да има деца, житните зрънца се превърнали на деца. В първия момент той се зарадвал, но после се видял в чудо, как да се справи с тях. Те тръгнали след него и започнали да викат за хляб. Как да нахрани толкова деца? Отде да намери хляб за всички? Като видял, че не може да се справи с тях, той взел една тояга и започнал да ги удря, докато избил всички. Само едно от децата успяло да се скрие зад вратата и да запази живота си. Като го видял бащата, то започнало да му се моли: Татко не ме убивай! Остави поне мен да живея. Той изпълнил молбата му и останал само с едно дете.
 +
 
 +
Какво показва това? – Че човек трябва да остави само едно желание в сърцето си, него да отхрани и отгледа. Важно е, какво трябва да бъде това желание: едно желание, съществено, което да има предимство над другите. Това желание трябва да се подчинява на разумната воля на човека, той да го управлява. Всички останали желания не трябва да се изхвърлят, но да се възпитават, да се съгласуват със същественото.
 +
 
 +
Казвате: Човекът трябва да бъде съвършен, да служи на Бога. – Това не е лесна работа. Да бъдеш съвършен, това значи да знаеш как да мислиш, да чувстваш и да постъпваш. Това е велико нещо, което не се придобива отвън. Има един начин, по който човек може да мисли, да чувства и да постъпва правилно. Той се заключава в познаването на Бога. – Можем ли да познаем Бога абсолютно? – Не можете да Го познаете абсолютно, но отчасти. Достатъчно е само да зърнете образа Му, за да започнете да мислите, да чувствате и да действате правилно. – Ще имаме ли противоречия тогава? – Ще имате, но ще се справяте лесно с тях. При сегашните условия на живота, няма човек в света, мъж или жена, учен или прост, вярващ или невярващ, който да бъде свободен от противоречия. За човека на земята те са необходимост, те са неизбежен път. Всеки разрешава противоречията си по-лесно или по-мъчно, според степента на своето разбиране.
 +
 
 +
Често хората се запитват: Не сме ли намерили още правия път? Не сме ли познали Бога? – И правия път сте намерили, и Бога сте познали, но отчасти. И растенията, и животните са при условията на човека, но те ги използуват според степента на своето развитие и разбиране. Голяма е разликата между растението и животното; голяма е разликата между животното и човека, между човека и ангела, между ангела и херувима или серафима. Всяко живо същество има свое разбиране, от което се ръководи.
 +
 
 +
Живейте според своето вътрешно разбиране, за да бъдете доволни от себе си. Измените ли на себе си, нето вие ще бъдете доволни, нито ближните ви. Тази е причината, дето някои хора не са доволни от мислите, чувствата и от постъпките си. Вие се проявявате като добър човек, само външно, но вътрешно не сте добър, нямате нужното съдържание. Външно живеете добре, но вътрешният ви живот не е в съгласие с външния. Спрете вниманието си върху вътрешната страна на живота като нещо съществено и неизменно. Външният живот е израз на вътрешния живот на човека. Изправянето на външния живот зависи от вътрешния. Затова е нужно правилно разбиране на живота и на разумната природа.
 +
 
 +
От какво се нуждае сегашният човек? – От знание и светлина, от сила и богатство, от свобода и простор. Всичко това ще му се даде, но постепенно. В една легенда за създаването на първия човек се казва, че първоначално Бог създал само трупа му, без ръце и крака, без очи и уши, само със съзнание, че има живот в себе си, а не може да работи, да вижда, да чува, да ходи. За да го извади от това тежко положение, Бог изпратил два ангела на доброто и ги поставил на мястото на краката, да ходи с тях и да му напомнят постоянно за доброто. После извикал два ангела на справедливостта, на правдата и ги поставил на мястото на ръцете, да работи с тях и да му напомнят за правдата. На мястото на очите му поставил два ангела на истината, да му обръщат внимание върху реалността в живота. На мястото на ушите поставил други два ангела – на мъдростта, които да му дават светлина и знание, да разбира вътрешния смисъл на нещата. Най-после дошъл ангелът на любовта и пожелал да изпълни някаква служба в човешкия живот. Бог му казал, че всички служби са заети, няма за него място на земята. Той настоявал да му се даде някаква служба; искал да помогне по някакъв начин на човека. Тогава Бог го назначил на служба, - да учи човека да говори.
 +
 
 +
Слушайте любовта, която, отначало на създаването ви досега, ви учи да говорите. Слушайте любовта, която постоянно ви възпитава; показва ви как да говорите и с какви думи да си служите. Тя ще ви научи да говорите хубаво. Слушайте всичко, каквото ви казват краката. Слушайте всичко, каквото ви казват ръцете. Слушайте всичко, каквото ви казват очите, ушите, носът. Слушайте още, каквото ви казват езикът и устата, чрез които се проявява любовта.
  
95
+
Божият Дух носи всички блага на живота.  
може да работи, да вижда, да чува, да ходи. За да го извади отъ това тежко положение, Богъ изпратилъ два ангела на доброто и ги поставилъ на м&стото на краката, да ходи съ т-Ьхъ и да му напомнятъ постоянно за до брото. После извикалъ два ангела на справед- ливостьта, на правдата и ги поставилъ на мй- стото на ржцетЬ, да работи съ тЪхъ и да му напомнятъ за правдата. На мЬстото на очитЬ поставилъ два ангела на истината, да му об- ръщатъ внимание върху реалностьта въ жи¬вота. На м&стото на ушитЬ поставилъ други два ангела — на мждростьтс), които да му да- ватъ светлина и знание, да разбира вътреш¬ния смисълъ на н-Ьщата. Най-после дошълъ ангелъть на любовьта и пожелалъ да изпълни нйкаква служба въ човешкия животъ. Богъ му казалъ, че всички служби сж заети, нЪма за» него м&сто на земята. Той настоявалъ да му се даде н-Ькаква служба; искалъ да помогне по н&какъвъ начинъ на човЬка. Тогава Богъ го назначилъ на служба, — да учи човйка да го¬вори.
+
Слушайте любовьта, която, отначало на създаването ви досега, ви учи да говорите. Слу¬шайте любовьта, която постоянно ви възпи¬тава; показва ви, какъ да говорите и съ какви думи да си служите. Тя ще ви научи да го¬ворите хубаво. Слушайте всичко, каквото ви казватъ краката. Слушайте всичко, каквото ви каззатъ ржцетй. Слушайте всичко, каквото
+
+
 
    
 
    
 +
*) Марка, гл.1.
  
96
+
5. Утринно Слово от Учителя, държано на 20 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгревът.
ви казватъ очитй, ушитй, носътъ. Слушайте още, каквото ви казватъ езикътъ и устата, чрезъ които се проявява любовьта.
+
— Божиятъ Духъ носи всичкитй блага на живота.
+
*
+
5. Утринно Слово отъ Учителя, държано на 20 октомврий, 1955 г. 5 ч. с. София. — Изгрйвъ.
+

Текуща версия към 11:19, 10 август 2011

Утринни слова - Пета година (1935 - 1936)

Трите родословия, том 1


Степени на разбиране

Мнозина четат Свещените книги, Библията. Ако ги запитат, защо четат тези книги, едни ще отговорят, че търсят правия път, други – истината. Какво представя истината? Какво определение можете да дадете за нея? Ще кажете, че лесно се говори истината. Опитайте се да кажете на някого истината, да видите лесно ли се говори. Опитайте се да опишете човека, да видите лесно ли се изчерпва това понятие. Ще кажете, че човек се ражда малък, като дете, което расте, става юноша, възрастен и най-после остарява. Фазите, през които минава той, представляват ли същинския човек? Истинския човек не е нито в детската възраст, нито в юношеството, нито в старостта. Той не е нито в раждането, нито в смъртта. Къде е тогава? – Някъде. Никой не може да каже, че е видял човека. Той не е нито в очите, нито в устата, нито в носа. Да мислите, че сте видели човека, това е все едно, че сте видели къщата му. Значи, понятията човек, вяра, истина са отвлечени, не могат да се конкретизират.

Какво представя вярата? Мъчно може да се определи понятието вяра, но тя се проявява в мъчнотиите на живота. Ако при всички изпитания и мъчнотии човек е смел и решителен, не се колебае, не се съмнява, той има вяра. Най-малкото колебание в живота му показва, че вярата му не е силна. Каква вяра е тази, която те заставя да се качиш на дърво при срещата си с мечка? Докато не те е срещнала мечката, ти си в молитва, уповаваш на Бога, вярваш, че ще те избави от нея. Щом я срещнеш, всичко забравяш и се покатерваш на дървото. И при това положение, пак се молиш и вярваш в Бога, но нито молитвата ти е силна, нито вярата. Докато не си срещнал мечката, мислил си, че си създаден по образ и подобие на Бога. Щом срещнеш мечката, всичко забравяш. И тогава, ти, висшето същество, създадено по образ и подобие на Бога, се плашиш от нисшето. То те заставя да се качиш на дървото и оттам да гледаш. Защо бягаш от мечката? Не можеш ли да и заповядаш да се отбие от пътя ти? За да разбира нещата, човек се нуждае от светлина.

Какво представя светлината? И това е едно понятие, което мъчно се определя. Казваме, че светлината разкрива света, но тя не е светът. А какво е светът, и това понятие не е обяснено. Светът се проявява чрез светлината, но какво е светът, какво е светлината, не е ясно. От понятието светлина са произлезли много думи. Светлината е външна проявя на човешкия ум. Дето има мисъл, има и светлина; дето мисълта отсъствува, там и светлината отсъствува. – На какво се дължи мисълта? – На живота. Значи, дето има живот, има мисъл; дето има мисъл, има светлина; дето има светлина, там се разкрива външният свят.

Често се говори за светски и за духовни хора. Каква е разликата между светския и духовния човек? Светският човек е подобен на дете. Каквото види, иска да го пипне. Духовният е като възрастния; той изследва нещата с мисълта си, а не с пипане. Той ходи с виждане, а не с пипане. Който пипа предметите, все ще ги опетни. Защо светският човек пипа нещата? За да разбере, реални ли са, или не. Духовният не пипа, защото е намерил Бога, познава Го и гледа на всичко, като на отражение на реалността. За светския човек, който не е намерил Бога, всичко, което може да пипне, е реално. За духовния, реален е само Бог. Всичко останало е отражение на Бога, на великата реалност в света. – Как намира човек Бога? – По различни пътища. Много са пътищата, които водят към Бога, много са и начините за познаването Му.

В търсене на методи и пътища за познаване на Бога, религиозните се разделили в своето верую, като създали и различни религии: православни и протестанти или евангелисти и др. Последните гледат на православните като на езичници, като на хора от Стария Завет, които си служат с кадене, палене на свещи, курбани и т.н. Те проповядват вяра в Господа Исуса Христа, като спасител на човечеството. След това се яви друго верую, баптисти, които изповядват кръщението, като съзнателен акт. Затова те кръщават човека, когато стане на 33 години, а не като малко дете. После се явиха съботяните, които пазят съботата. В това отношение те са старозаветници. Най-после се явиха петдесетниците, които проповядват слизането на Духа върху човека. Онзи, върху когото слиза Духът, започва да говори на особен език. Така става смешение на езиците. Всички говорят, викат, пророкуват. Ако влезете в събранието на петдесетниците, дето всеки е пророк, ще се чудите, в кого да вярвате. Изобщо, всички секти, всички религии имат нещо хубаво и право, но още не са намерили абсолютната истина. Ще дойде ден, когато всички хора ще имат едно верую, както съществува Един Вечен, Истинен Бог. Днес всички хора търсят истината, поради което се създават различни възгледи, различни вярвания и убеждения.

Кое е отличителното качество на истината? – Свободата. Който намери истината, той е външно и вътрешно свободен. Чрез свободата се изявява външният и вътрешният живот на човека. Животът се изявява чрез любовта. Любовта пък е път за познание на Бога. Дойде ли до любовта, човек едва може да надзърне в Божествения свят, да види Бога. Който придобие любовта, той е свободен от противоречията. В любовта противоречия не съществуват, но, вън от нея, те са необходими. Без тях животът се обезсмисля. Ако вървиш по земята и куцаш, това показва, че кракът те боли. Ако с болния крак се качиш на аероплан, ще минеш за здрав човек, защото няма да движиш крака си. Има ли някакво противоречие в това? Обаче, ако кракът ти е здрав, ти няма да куцаш и на физическия, и в Божествения свят.

Някои уподобяват мисленето с хвъркането, затова казват: Който мисли, хвърчи високо. Обаче, не всеки, който мисли, хвърчи. Например, болният мисли много, без да хвърчи. Здравият мисли малко и високо хвърчи. Той има здрави, положителни мисли. Болният има много мисли, но повечето от тях са неустойчиви, лесно се разлагат и гният. Ето защо, мисълта трябва постоянно да се чисти, да се освобождава от всичко неустойчиво и гнило.

Представете си, че вие обичате една своя приятелка, храните към нея добри, положителни мисли и чувства. След време срещате друга мома, която ви става приятна, и забравяте първата. Не само че я забравяте, но тя ви става неприятна. Щом си помислите за нея, изпитвате неприятно чувство. В случая, първата ви приятелка представя неустойчивата мисъл, която гние и се разлага; втората ви приятелка е здравата, устойчивата мисъл, към която се стремите. Обаче, друг човек среща вашата първа мисъл, възприема я с радост; за него тя е здрава, положителна мисъл. Това показва, че нещата са относителни. Ние живеем в относителен свят, поради което някои мисли за известни хор а са добри, а за други – лоши. Всеки трябва да познава себе си, да разбира, кое е полезно за него, и кое не е полезно.

Слушате да се говори, че човек трябва да бъде сериозен. Други казват, че трябва да бъде весел, засмян. Кога и при какви случаи той трябва да бъде строг и кога – весел? Ако си проповедник, ще бъдеш строг, не ти е позволено да проповядваш и да се смееш. Ако си слушател, пак ще бъдеш сериозен, ще внимаваш какво се говори. Обаче, проповедникът има право да развесели слушателите, да каже нещо весело. Кога трябва да говори весели работи? – Когато мисълта му стане тежка, мъчна за възприемане. Човекът може да се смее, когато седне пред трапеза, пълна с ядене. Ако трапезата е празна, няма защо да се смее. Човекът се смее още и при контрастите в живота. Ако видиш дете, което облякло дрехите на дядо си, взело неговата тояга и си въобразява, че е старец, ти непременно ще се засмееш. То мисли, че е като дядо си, а в същност не е. Ако дядото започне да говори на детски език, и той става смешен. Нито детето може да стане като дядо си, нито дядото като внучето си.

Следователно, човек трябва да знае, кога да се смее и кога да бъде сериозен; също така той трябва да знае, кога да предизвика смеха на хората. Не стават ли нещата навреме, всякога се създават противоречия. Един беден човек отива в дома на богатия си съсед да иска пари на заем. За да го предразположи, той не пристъпва направо към въпроса, но заобикаля, говори за едно, за друго, докато най-после богаташът го предизвика да се изкаже. Бедният казва, че е дошъл да иска пари на заем. Богатият отговаря: Не мога да ти услужа, не ми внушаваш доверие. Обаче, има едно условие, при което можа да ти услужа: ако дадеш дъщеря си на моя син. Той се влюбил в нея и не може да намери спокойствие. Сега бедният отговаря: Не мога да дам дъщеря си, защото синът ти не ми внушава доверие. Ето едно противоречие, което трябва да се разреши. Как ще го разрешите вие? В края на краищата, дал ли е богатият пари на бедния си съсед, и бедният дал ли е дъщеря си на богатия син? Ако разрешите правилно този въпрос, ще придобиете нова светлина в ума си.

Мнозина искат да знаят, дали са добри хора, или не. Всеки иска да знае, какво мнение имат окръжаващите за него. Един отговор може да се даде на този въпрос: Майсторът, Който те е направил, е добър, но дали ти си добър, не зная; трябва да те изпитам. – Възможно ли е майсторът грънчар да бъде добър, а грънците да не са добри. – Възможно е. Грънците са добре направени, добре опечени, но глината може да бъде от различни качества. Има чиста, бяла глина – каолин, но има и нечиста, неустойчива глина. Всичките грънци не са направени от една и съща глина. Качеството на човека зависи от качеството на преобладаващите в него мисли, чувства и постъпки. Мислите представляват неговия умствен свят, светът на духа; чувствата представляват духовния свят – светът на сърцето, а постъпките – светът на неговата душа. Значи, външната страна на човека се определя от неговите мисли, вътрешната – от неговите чувства, а самият човек – от неговите постъпки, т.е. от неговата душа. Постъпките са жители на човешката душа.

Като знаете, че мислите, чувствата и постъпките представят външния и вътрешния живот на човека, трябва да бъдете внимателни, да не допущате нечисти, дисхармонични мисли и чувства в себе си. Всяка дисхармония нарушава вътрешния мир на човека. Има музиканти, които не допущат нито един фалшив или нечист тон до ухото си. Чуят ли такъв тон, те махат с ръка и излизат вън. Махането с ръка пресича вълната на нечистите тонове. За предпочитане е човек да маха с ръка, за да се освободи от нечистите мисли, отколкото да мърда езика си и да изказва груби, обидни думи. Така трябва да постъпват и религиозните. Някой религиозен се разгневи и изказва обидни, горчиви думи. Вместо да трови себе си и окръжаващите, по-добре да махне с ръка и да излезе навън. И религиозният, и светският трябва да знаят силата на думите и да ги прилагат на място. Те се залавят с велики работи, а пропущат обикновените. Религиозният описва онзи свят, без той сам да го е видял. Ученият описва живота на слънцето, без да е ходил там. Ще кажете, че те знаят тези неща по чувство, по вътрешен път. Човекът може да вижда нещата и пак да не ги знае; може да ги чувства и пак да не ги знае; може да ги мисли и пак да не ги знае; може да постъпва добре и пак да не ги знае.

И тъй не можеш да познаваш живота, докато не си придобил любовта; не можеш да имаш знание, докато не си придобил светлината; не можеш да имаш светлина и знание, докато не си мъдър; не можеш да бъдеш свободен, да имаш широта, докато истината не е в тебе. Вън от истината никаква свобода не съществува. Направиш ли най-малката погрешка, ти постепенно губиш свободата си. Без любов, без мъдрост и без истина, човек губи всичко, което е придобил. И тогава, ако питате, кой е истинският човек, отговарям: Истински човек е този, който носи образа на любовта, на мъдростта и на истината. Това значи човек с тежест, със съдържание. Мислите определят съдържанието на човека, а по стъпките му – неговата цена, неговия устой.

Днес малко хора минават за истински човеци. Те се отдалечават от правия път на живота и желаят неща, които не им са нужни. Всеки се оплаква, че хората не го разбират, че Бог не приема молитвата му и т.н. и т.н. Едно е нужно на човека: да се моли искрено и от сърце, без да очаква бърз отговор; да разбира хората и да ги изучава, като предметно учение, без да очаква те да го разберат; да изучава всичко, което Бог е създал без да се запитва, защо светът е създаден така, а те иначе; да обича хората, без да очаква те да го обичат. Някой иска всички да го обичат, да вървят след него. Той не подозира, какво нещастие ще го сполети, ако всички живи същества го обикнат и тръгнат след него.

Един млад момък, окултен ученик, искал да приложи знанието си в живота, да оживява нещата. В него се родило желание, да има поне едно детенце, да се разговаря с него, да го учи, да създаде велик човек. Понеже не искал да се жени, той решил да приложи своето знание – от житно зрънце да създаде дете. Той взел едно чувалче с жито, отворил го и започнал да произнася магически формули, за да оживи житните зрънца. Понеже криел в себе си горещо желание да има деца, житните зрънца се превърнали на деца. В първия момент той се зарадвал, но после се видял в чудо, как да се справи с тях. Те тръгнали след него и започнали да викат за хляб. Как да нахрани толкова деца? Отде да намери хляб за всички? Като видял, че не може да се справи с тях, той взел една тояга и започнал да ги удря, докато избил всички. Само едно от децата успяло да се скрие зад вратата и да запази живота си. Като го видял бащата, то започнало да му се моли: Татко не ме убивай! Остави поне мен да живея. Той изпълнил молбата му и останал само с едно дете.

Какво показва това? – Че човек трябва да остави само едно желание в сърцето си, него да отхрани и отгледа. Важно е, какво трябва да бъде това желание: едно желание, съществено, което да има предимство над другите. Това желание трябва да се подчинява на разумната воля на човека, той да го управлява. Всички останали желания не трябва да се изхвърлят, но да се възпитават, да се съгласуват със същественото.

Казвате: Човекът трябва да бъде съвършен, да служи на Бога. – Това не е лесна работа. Да бъдеш съвършен, това значи да знаеш как да мислиш, да чувстваш и да постъпваш. Това е велико нещо, което не се придобива отвън. Има един начин, по който човек може да мисли, да чувства и да постъпва правилно. Той се заключава в познаването на Бога. – Можем ли да познаем Бога абсолютно? – Не можете да Го познаете абсолютно, но отчасти. Достатъчно е само да зърнете образа Му, за да започнете да мислите, да чувствате и да действате правилно. – Ще имаме ли противоречия тогава? – Ще имате, но ще се справяте лесно с тях. При сегашните условия на живота, няма човек в света, мъж или жена, учен или прост, вярващ или невярващ, който да бъде свободен от противоречия. За човека на земята те са необходимост, те са неизбежен път. Всеки разрешава противоречията си по-лесно или по-мъчно, според степента на своето разбиране.

Често хората се запитват: Не сме ли намерили още правия път? Не сме ли познали Бога? – И правия път сте намерили, и Бога сте познали, но отчасти. И растенията, и животните са при условията на човека, но те ги използуват според степента на своето развитие и разбиране. Голяма е разликата между растението и животното; голяма е разликата между животното и човека, между човека и ангела, между ангела и херувима или серафима. Всяко живо същество има свое разбиране, от което се ръководи.

Живейте според своето вътрешно разбиране, за да бъдете доволни от себе си. Измените ли на себе си, нето вие ще бъдете доволни, нито ближните ви. Тази е причината, дето някои хора не са доволни от мислите, чувствата и от постъпките си. Вие се проявявате като добър човек, само външно, но вътрешно не сте добър, нямате нужното съдържание. Външно живеете добре, но вътрешният ви живот не е в съгласие с външния. Спрете вниманието си върху вътрешната страна на живота като нещо съществено и неизменно. Външният живот е израз на вътрешния живот на човека. Изправянето на външния живот зависи от вътрешния. Затова е нужно правилно разбиране на живота и на разумната природа.

От какво се нуждае сегашният човек? – От знание и светлина, от сила и богатство, от свобода и простор. Всичко това ще му се даде, но постепенно. В една легенда за създаването на първия човек се казва, че първоначално Бог създал само трупа му, без ръце и крака, без очи и уши, само със съзнание, че има живот в себе си, а не може да работи, да вижда, да чува, да ходи. За да го извади от това тежко положение, Бог изпратил два ангела на доброто и ги поставил на мястото на краката, да ходи с тях и да му напомнят постоянно за доброто. После извикал два ангела на справедливостта, на правдата и ги поставил на мястото на ръцете, да работи с тях и да му напомнят за правдата. На мястото на очите му поставил два ангела на истината, да му обръщат внимание върху реалността в живота. На мястото на ушите поставил други два ангела – на мъдростта, които да му дават светлина и знание, да разбира вътрешния смисъл на нещата. Най-после дошъл ангелът на любовта и пожелал да изпълни някаква служба в човешкия живот. Бог му казал, че всички служби са заети, няма за него място на земята. Той настоявал да му се даде някаква служба; искал да помогне по някакъв начин на човека. Тогава Бог го назначил на служба, - да учи човека да говори.

Слушайте любовта, която, отначало на създаването ви досега, ви учи да говорите. Слушайте любовта, която постоянно ви възпитава; показва ви как да говорите и с какви думи да си служите. Тя ще ви научи да говорите хубаво. Слушайте всичко, каквото ви казват краката. Слушайте всичко, каквото ви казват ръцете. Слушайте всичко, каквото ви казват очите, ушите, носът. Слушайте още, каквото ви казват езикът и устата, чрез които се проявява любовта.

Божият Дух носи всички блага на живота.

  • ) Марка, гл.1.

5. Утринно Слово от Учителя, държано на 20 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгревът.